Zürih

00:08:01

GMT +02:00

Bugün
Orta şiddetli yağmur
4º / 11º
 • Cu
  4º/9º
 • Ct
  3º/19º
 • Pa
  6º/24º
 • Pt
  10º/17º

Kente Ulaşım

Zürih, Avrupa’nın ve dünyanın önemli ulaşım merkezlerinden biri. Şehre hava yoluyla, kara yoluyla ve tren yoluyla gelmek mümkün.  Kentte birer büyük havaalanı, tren garı ve otobüs terminali bulunuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Zürih, temiz, yaygın ve güvenli şehir içi ulaşım sistemleriyle de ünlü bir kent. S-Bahn isminde, banliyö treni görevi gören bir raylı sistemi, şehrin her köşesine ulaşan tramvayları ve otobüsleriyle kentte herhangi bir noktadan başka bir yere ulaşmak hiçbir zaman problem olmuyor.

Toplu taşıma sistemlerinin bir diğer ilgi çekici özelliği ise dakikliği. Bu şehirde, hiçbir araç, büyük bir kaza olmadığı sürece, programında yazan süreden 30 saniye de olsa geç kalmıyor.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla
İsviçre’deki bütün kara yolları Zürih’e çıkıyor desek fazla abartmış sayılmayız. Ülkenin hangi noktasından girerseniz girin ana kara yollarını (N1, N3) takip ederek Zürih’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Zürih, yaklaşık olarak başkent Bern’e 110, Basel’e 86 km. uzaklıkta bulunuyor.

Trenle
Zürih’in büyük tren garı Hauptbahnhof’dan, Avrupa’nın önemli şehirlerine ve İsviçre’nin tüm kentlerine direkt seferler düzenleniyor. Bahnhofstrasse’nin sonunda, şehrin merkezinde bulunan tren garında, yer altı alışveriş merkezi de bulunuyor. Kapanış saatleri kanununa tâbi olmadığı için, bu alışveriş merkezi, özellikle pazar günleri yerel halk tarafından çok tercih ediliyor. Tren garından, tramvay hattıyla şehrin her noktasına kolayca ulaşılabilir.

Fransa’nın TGV, İtalya’nın Cisalpino, Almanya’nın ICE ve DB, İsviçre’nin SBB adlı tren işletmeleri, bu tren garını kullananlar arasında. Dolayısıyla, yerel ve uluslararası hatlarda oldukça sık sefer bulunuyor.

Otobüsle
Şehrin ana otobüs terminali, Hauptbahnhof, yani tren garının yanında bulunuyor. Buradan, İsviçre’nin her kentine, başta güneydekiler olmak üzere çevre ülkelerin önemli şehirlerine seferler düzenleniyor. Tramvaylarla ve şehir içi otobüslerle kentin her noktasına bağlı durumda...

Uçakla
Zurich Airport, İsviçre’nin en büyük ve işlek havaalanı konumunda. Kloten bölgesinde bulunan havaalanı, Zürih şehir merkezine, her 10-15 dakikada kalkan trenlerle yaklaşık 12 dakika uzaklıkta bulunuyor. Bu trenlerle tren garına ulaşmak 6.20 CHF tutuyor.

Ülkenin en büyük hava yolu firması SWISS dâhil, bütün büyük hava yolu firmalarının hizmet verdiği havaalanından şehre ulaşım için otobüs imkânı da bulunuyor. Bu araçların peronları ise Terminal 1’in yakınında yer alıyor. Otobüslerin yanı sıra, şehrin 4 ve 5 yıldızlık otellerinin hemen hemen hepsinin havaalanından shuttle hizmeti mevcut.

Şehre trenle 1 saat uzaklıkta bulunan Basel Havaalanı da, Zürih’e hava yoluyla gelmek isteyenlere ekstra bir çözüm sunuyor. Bu havaalanını, genellikle düşük maliyetli hava yolu firmaları kullanıyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Otobüs
En çok kullanılan toplu taşıma sistemi tramvaylar olsa da, Zürih’te otobüsle ulaşım imkanı da bulunuyor. Biletleri otobüslere binmeden önce durakların hemen yakınlarında bulunan bilet makinelerinden almak gerekiyor.

Tramvay
Zürih’te tramvay, en çok kullanılan ulaşım çözümü. Yürüyerek bile gezilebilecek bir şehir olan Zürih’i şehrin her köşesine yayılan hatlarıyla sarmış durumda. Otobüslerdeki gibi tramvaylarda da biletleri önceden almanız gerekiyor. Fakat şehirde uzun süre kalacak olanların aylık kartları tercih kartları tercih etmeleri çok daha ekonomik olacaktır.

S-Bahn
Bu raylı sistemler, şehrin bütün banliyölerine ulaşıyorlar. Birkaçı hariç hepsi Hauptbahnhof’a uğruyor. Bilet sistemi, otobüs ve tramvayla aynı. Biletsiz kullanmanız halinde 80 CHF’lik bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Taksi
Şehir çok büyük olmadığı ve toplu taşıma sistemleri yeterli olduğu için, taksi kullanımı çok yaygın değil. Fakat ihtiyaç duymanız halinde, pratik olarak 044 444 44 44 adlı numaradan bulunduğunuz yere çağırabilirsiniz.