Washington DC

14:14:39

GMT -04:00

1 $ (USD)
=
6.04 TL (TRY)
Bugün
13º
Hafif yağmur
8º / 17º
 • Cu
  6º/12º
 • Ct
  8º/13º
 • Pa
  7º/14º
 • Pt
  7º/16º

Kente Ulaşım

Kent, ABD’nin başkenti olmasının avantajlarından biri olarak dünyanın her köşesinden direkt olarak ulaşılabilen bir konum. Daha küçük şehirlerden ise New York veya Los Angeles gibi daha büyük yerlerden aktarma yaparak kolayca ulaşılabiliyor.

Şehirde 3 büyük havalimanı ve birkaç tren garı ve otobüs terminali bulunuyor. Şehir, özel araçlarla ulaşım konusunda oldukça elverişli bir konumda.

 

Kent İçi Ulaşım

Washington D.C. yürüyerek gezmenin daha zevkli ve zaman zaman da kolay olduğu şehirlerden biri. Bunun sebebi ise özellikle turistik olarak ilgi çekici alanların birbirine yakınlığı. Biraz toplu ulaşım aracı kullanıp şehre ısındıktan sonra yürümek daha çekici gelebiliyor.

Şehir, Capitol Building merkez alınarak 4 parçaya ayrılıyor: Kuzeydoğu (NE), kuzeybatı (NW), güneydoğu (SE), güneybatı (SW). Kentte adreslerde kolaylık sağlamak için genelde içinde bulunduğu bölümün kısaltması bulunuyor.

Şehrin metro, metrobüs hatları oldukça modern ve ayrıca Circulator Bus adında özellikle turistler için kolaylık sağlayan bir otobüsü var.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla
Şehre direkt dâhil olan ve olmayan Washington’a ulaşırken kullanılabilecek birçok yüksek standartlarda karayolu mevcut. Bunlar; I-95, I-495, I-295, I-395 olarak isimlendirilmiş karayolları.

Trenle
Başta Kuzeydoğu koridorundan (Boston-Richmond hattı) gelen trenler olmak üzere ülkenin tren yolu şirketi Amtrak bütün ABD’yi Washington’a taşıyor. Union Station (2 West / 40 Massachusetts Ave.)  ise tüm bu yolculukların Washington’daki varış noktası. İstasyonda bir metro durağı da bulunuyor.

Chicago’dan gelen Pittsburgh’u geçerek Washington’a ulaşan Capitol Limited isimli hat şehre ulaşım için sık kullanılan hatlardan biri. Bazı tren hatları ise King Street metro durağına yakın olan Alexandria, Virgina gibi duraklarda duruyorlar. Özellikle eğer güneyden geliyorsanız buralarda inerek şehir merkezine ulaşmak tercih edilen bir yöntem.

Maryland Rail Commuter (MARC), hafta içi günleri Baltimore ve Pennsylvania’ya tren seferleri düzenliyor. Sadece Pennsylvania’ya giden Penn Line, BWI Havalimanında duruyor. MARC’ın ayrıca batı Maryland’a kadar giden hattı birçok banliyöye de uğruyor.

Otobüsle
Washington Deluxe, Tripper Bus, Vamoose Bus, New Century 2000, Megabus, holabus, Greyhoung, Eastern Shuttle, Boltbus ve Apex Bus adlı firmalar Washington’dan ABD’nin birçok yerine günlük seferler düzenliyor. Hemen her firmanın kendi kalkış noktası farklı.

Uçakla

Ronald Reagan Washington National Airport
Şehre en yakın ve ulaşıma elverişli havalimanı burası. Arlington’tan güneye 4.8 km uzaklıkta ve Potomac nehrinin hemen karşısında yer alıyor. Güvenlikten önce ve sonra olmak üzere iki bölümde şık alışveriş dükkânları ve her türlü ihtiyaç için fasilite bulunuyor.

Buraya ulaşım için metronun mavi ve sarı hatları kullanılabilir. Taksi ise yaklaşık 15$ tutuyor.

Washington Dulles International Airport
Şehir merkezinin 26 km. batısında Dulles, Virginia’da bulunuyor. Birçokları tarafından mimari bir başyapıt olarak görülen havalimanı estetik kaygılar yüzünden bazı yerlerde pratikliğini kaybetmiş. Ana bina ve yolcu salonları arasında geçiş yapmak için trene binilmesi gerekiyor.

Eğer fazladan vaktiniz varsa bu aşamada servisleri kullanarak havalimanı sınırlarındaki VRTA Air and Space Museum’e gidebilirsiniz. Her 45-60 dakikada bir kalkan müze servisinin ücreti 50¢.

Bu havalimanına şehirden ulaşım için birkaç alternatif var:

Metrobüsün 5A hattıyla National Mall’a birkaç blok uzaklıktaki L’enfant metro istasyonuna ulaşılabilir. Oradan ise yeşil, sarı, mavi, turuncu metro hatlarıyla şehir merkezine kolayca ulaşılabilir.

Washington Flyer Coach firmasının otobüs seferleriyle turuncu hattaki West Falls Church metro istasyonuna ulaşılabilir. Her yarım saatte bir kalkan otobüslerle, yolculuk 25 dakika sürüyor ve 10 $.

Washington Flyer Taxi ise havalimanına özel taksi firması. Bu taksileri kullanarak 60 -80$’a 40-60 dakikada şehir merkezine gidilebilir.

SuperShuttle ise bir nevi taksi-dolmuş. Kapıdan kapıya mantığıyla hareket eden araçlar için biletler 1G kapısında satılıyor. İlk bilet alan yolcudan 20 dakika sonra ya da araç dolunca hareket ediyor. Bunları grup halinde kullanmak daha hesaplı olacaktır. Ücreti 29$.

Baltimore-Washington International Thurgood Marshall Airport
Washington’ın 48 km., Baltimore’a 18 km. uzaklıkta olan havalimanı şehre ulaşım için doğal olarak en uzak havalimanı fakat içindeki imkânlar ve alışveriş dükkanlarıyla iyi bir havalimanı deneyimi sunuyor.

Buradan ulaşım için; B30 adlı metrobüs hattını (40dk. - 6$) kullanarak Greenbelt metro istasyonuna ulaşılabilir, bu duraktan da 25 dakika da şehir merkezine gidilebilir.

MARC(6$) banliyö treni ve AMTRAK(13$-22$), bu havalimanı ve Union Station arasında ulaşımı sağlayan tren hatlarına sahip. Havalimanının tren istasyonuna gitmek içinse bu firmaların ücretsiz servisleri mevcut. Buradan taksi ise oldukça pahalı ve uzun bir çözüm. 60-90 dakika arası süren yolculuk yaklaşık 100$.

 

Kent İçi Ulaşım

Metro
Washington D.C. şehrinin en büyük ulaşım çözümü, metro sistemi. Washingtonluların gurur duydukları metro birbiriyle kesişen 5 hatta sahip ve yakın banliyölere kadar ulaşıyor. Her hat farklı renklerle isimlendirilmiş.

Metro ücretlendirme sistemi ise gününe ve hatta saatine göre bile değişebiliyor(1.60 – 2.75$). Çeşitli sürelerde geçerli olan Metro Pass’leri almak çok daha pratik ve ayrıca daha ucuza mal oluyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise şu: Kesinlikle metro yolculuğu sırasında herhangi bir şey yenilmesi veya içilmesi yasak. Bu yüzden tutuklananların bile olduğunu belirtmekte fayda var.

Metronun çalışma saatleri ise pazartesi – perşembe arası 05.00 – 00.00, cuma 05.00-03.00, cumartesi 07.00 – 03.00, pazar 07.00-00.00.

Metrobüs
Metrobüs, özellikle metro veya Circulator ile ulaşılamayacak yerlere gitmek için ideal bir çözüm. Yüzden fazla hatta sahip. Fakat metrobüs rota haritasında yazmayan bazı yerlerde de durabildiğini unutmamak gerek. Aynı zamanda bu araçlar yakın ve uzak banliyölere ulaşım için en kullanışlı çözüm.

En sık kullanılan ve turistler için önemli olabilecek ve her 10-20 dakikada bir kalkan birkaç hat ise şunlar:

16th St Line(S2, S4, S9): Kırmızı metro hattındaki Silver Spring istasyonuyla East End arasında bir nevi kuzey-güney servisi gibi çalışıyor.

Massachusetts Ave Line (N2, N4, N6): Massachusetts Avenue boyunca Friendship Heights ve Farragut West metro istasyonları arasında çalışıyor.

U St-Garfield Line(90, 92, 93): Woodley Park’taki Zoo’dan başlayan hat, 18th St, U St, Gallaudet University gibi duraklardan geçerek Eastern Market’a gidiyor.

Pennsylvania Avenue Line(31,32,36): Bu hat ise Pennsylvania Ave., şehir merkezi, Georgetown, Wisconsin Ave. ve çevre bölgeleri boyunca ilerliyor. Oldukça uzun bir şehir turu gibi ilerleyen hat metronun gitmediği National Cathedral, Georgetown gibi yerlere gitmek için ideal.

Circulator Bus
Bir zamanlar turistler için korkutucu görünebilen hat şimdilerde turistler için kolaylık sağlayacak hale getirilmiş ve metroyla ulaşılamayan yerler için bir diğer alternatif haline gelmiş. Sabit bir rotaya ve ücretlendirmeye sahip olması, turistik alanlara ulaşımı kolaylaştırması, Circulatur Bus’ı şehrin ziyaretçileri için cazip hale getiriyor. Bütün hatlar her 10 dakikada bir başlıyor ve 1$.

Şu an 6 hatta sahip:

Georgetown – Union Station (Yellow Line): İsmindeki iki durak arasında çalışan hat her gün 07.00-00.00 arası çalışıyor. Sadece Cuma ve Cumartesi günleri ise Georgetown-Farragut Sq. arasında 02.00’ye kadar çalışıyor.

Convention Center – SW Waterfront (Red Line): İsmindeki iki durak arasında her gün 07.00 – 21.00 arası çalışıyor.

Union Station  - Navy Yard (Navy Line): Hafta içi her gün 06.00 – 18.00 arası çalışıyor. Fakat bu hat Nationals Stadium’a da ulaşım için kullanıldığı için Nationals’ın maç günleri, hafta sonu ek seferler ve ek saatler olabiliyor.

Woodley Park – Adams Morgan – McPherson Square (Green Line): Zoo, Adams Morgan, Columbia Heights, U Street, Logan Circle ve McPherson Square arasında Pazar-Perşembe arası 07.00 – 00.00, diğer günler ise 07.00 – 03.30 saatlerinde çalışıyor. Bu bölgeler şehrin sanat, kültür ve gece hayatı açısından en yoğun olduğu bölgeler.

Rosslyn – Georgetown – Dupont (Blue Line): İsmindeki duraklar arasında Pazar – Perşembe 07.00 – 00.00, diğer günler ise 07.00 – 02.00 arası çalışıyor.

Smithsonian/National Gallery of Art Loop (Purple Line): National Mall bölgesinde Washington Monument’den U.S. Capitol’a kadar bir döngü içinde çalışan hat nisan – eylül arasında her gün 10.00 – 18.00 arası çalışıyor.

Taksi
Washington D.C. hâlâ serbest çalışan taksilerin olduğu birkaç yerden biri. Kentte birçok küçük taksi işletmesi bulunuyor. Fakat en büyükleri D.C. Yellow Cab ( +1 202 544 1212) ve American Cab Association (+1 202 398 0529).

Taksiler ilk yaklaşık çeyrek kilometre için 3$ ve sonra her yine her ekstra çeyrek kilometre için 25¢.

Taksilerde genelde kredi kartı kabul edilmiyor. Şehir içinde ödenebilecek maksimum tutar ise 19$.