Viyana

15:26:30

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Rain and snow
2º / 4º
 • Ça
  3º/8º
 • Pe
  1º/10º
 • Cu
  1º/11º
 • Ct
  3º/11º

Viyana'ya Ulaşım

 

Viyana, Avrupa’nın önemli başkentlerinden biri. Bu yüzden hem Avusturya içinde, hem de Avusturya çevresinde ulaşımı oldukça kolay bir kent.

 

Viyana, oldukça kompakt bir kent. Görmeniz gereken hemen hemen her yer birbirine oldukça yakın. Kentin metro, tramvay ve otobüs ağı sayesinde; kentin hemen hemen her köşesine kolayca ulaşmak mümkün.

 

Kentin bütünleşik bir bilet sistemi bulunuyor. Tek bir bileti, kentteki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz. Bu biletleri metro istasyonlarından ve tütün dükkânlarından alabilirsiniz. Aldığınız bileti, araç içindeki makineye okutmanız gerekiyor. Sık sık bilet kontrolü yapılmıyor. Ancak biletsiz yakalandığınızda bunun cezası 60€. Viyana'ya giden uçak biletlerine göz atmak için tıklayınız. 

 

 

Kente Ulaşım

Trenle

İlk başta unutmamanız gereken bir şey var: Viyana’da iki tren istasyonu bulunuyor.

Bu uyarıyı en başta yapmamızın nedeni, ziyaretçilerin sık sık hata yapıp yanlış tren istasyonunda oldukları için binmeleri gereken treni kaçırmaları. Bu yüzden dikkat edin, hangi istasyona gitmeniz gerektiğini önceden öğrenin.

Eğer batı yönüne gidiyorsanız, gitmeniz gereken tren istasyonu Westbahnhof. Doğudan, İtalya’dan ve Balkanlar’dan gelen trenler ise Südbahnhof’a gidiyorlar. Her iki istasyon da, metro hattıyla kent merkezine bağlanıyor.

Bu iki istasyon haricinde lokal trenlerin hareket ettiği Franz Josefz istasyonu bulunuyor.

 

Uçakla
Kentin uluslararası havaalanı Flughafen Wien-Schwechat, kent merkezine 20 km. uzaklıkta. Havaalanı ile kent merkezi arasındaki ulaşım City Airport Train hattıyla sağlanıyor. 05.30-23.30 saatleri arasında çalışan bu tren hattının bilet ücreti ise 8€.

Havaalanından kente ulaşım konusunda diğer bir alternatif ise C&K Airport Service. Maksimum 4 kişi alan otomobillerle toplam 32€, maksimum 8 kişi alan minibüslerle de 47€ karşılığında kente ulaşmanız mümkün. Özellikle kalabalık gruplar halinde seyahat ediyorsanız, bu alternatifi değerlendirebilirisiniz.

 

Kent İçi Ulaşım

Metro

Viyana’da beş hatta sahip büyük bir metro ağı (U - Bahn) bulunuyor. Bu hatlardan U4 ve U6, 1890’larda oluşturulan Stadtbahn’ın bazı bölümlerini kullanılıyor. Bu hatlar üzerinde Avusturya’nın tarihteki en önemli mimarlarından Otto Wagner’in tasarladığı köprüler ve istasyonlar bulunuyor. Metro 05.30-00.30 saatleri arasında çalışıyor.

Tramvay

Dünyanın en büyük tramvay ağı Viyana’da bulunuyor. Otuzun üstündeki hat sayısıyla tramvay, Viyana’nın sembollerinden biri sayılıyor. Kentin hemen hemen her noktasına tramvayla gitmek mümkün.

Tramvayların sefer sıklığı 4 ile 8 dakika arasında değişiyor. Tramvay hatları içinde Ringstrasse yönüne giden Ring Tram, caddeyi gezmenin en iyi yollarından biri.

Taksi

Birçok batı Avrupa kentine göre Viyana, taksi ücretlerinin ucuz olduğu bir kent. Taksimetreler 2€50 ile açılıyor ve her kilomtre başına 1€20 ekleniyor. Saat 23.00’ten sonra ise gece tarifesine geçiş yapılıyor. Ayrıca yanınızda valizleriniz varsa, ekstra 1€ alınıyor.

Viyana’da taksilerin belirli bir rengi yok. Araçların üstündeki taksi işaretlerine bakmanız gerekiyor. Yoldan geçen taksileri durdurabildiğiniz gibi tren istasyonlarında da taksi bulabiliyorsunuz. Bazı taksi şirketlerinin telefon numaraları:

Göth, Tel: 01/713-7196

Mazur, Tel: 01/604-253