Viyana

21:41:51

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
10º
Hafif yağmur
6º / 13º
 • Ça
  5º/18º
 • Pe
  6º/13º
 • Cu
  5º/13º
 • Ct
  3º/15º
Viyana

Vals Gibi Başınızı Döndüren Şehir:

 
 

Viyana

 
 
Viyana, Avusturya'nın başkenti ve en büyük kentidir. Ülkenin 9 eyaleti arasında yüzölçümü açısından en küçük olan bu şehir de Avusturya'nın yaklaşık dörtte biri yaşamaktadır. Avusturya'nın kuzeydoğusunda yer alan Viyana, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi olmakla birlikte nüfusu en yoğun olan kenttir. Viyana Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu, Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Organizasyonu,
 
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve daha birçok uluslararası organizasyonun da merkezidir. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Habsburg İmparatorluğu'nun önemli kentlerinden biri olan Viyana'da Habsburg Hanedanı'na ait birçok kültürel ve mimari çalışmanın yanı sıra, müzeler, imparatorluk yapıları, modern mimariler ve çok sayıda yeşil alan bulunur. Sanat, kültür, tarih, eğlence, dinlenme, spor kısacası istediğiniz her şeyi Viyana'da bulabilirsiniz.
 
Kentin uluslararası havalimanı Viyana Schwechat, üçlü kodu ''VIE'' dir. Kent merkezine 18 km uzaklıktadır. İstanbul'dan Viyana'ya uçuş yaklaşık 2 saat 30 dakikadır. Viyana'ya İstanbul'dan Pegasus, Türk Havayolları, Austrian Havayolları ile, İzmir'den Sunexpress ile, Antalya'dan Sunexpress ve Austrian Havayolları ile, Ankara'dan Pegasus ile direkt uçabilirsiniz.
 

Nereleri Gezmeli

Viyana, 14. Ve 16. yüzyıllar arasında yaşadığı Habsburg İmparatorluğu döneminden kalan birçok kültürel ve mimari eserin yanı sıra, müzeler, parklar ve modern yapılara da sahiptir. Habsburg İmparatorluğu’na ait en önemli eserlerden biri olan Schloss Schonbrunn Baroque imparatorluk ailesinin yazları vakit geçirdiği mekandır. İçerisinde hayvanat bahçesi, park, Gloriette bulunmaktadır. Bu önemli eser UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. İmparatorluk Sarayı’nın İmparatorluk Apartmanları’nda bulunan Sisi Müzesi, İmparatoriçe Eisbeth’e ait sergisiyle o döneme ait kesitler sunmaktadır. Viyana şehrinde St. Stephen Katedrali ve Belvedere gibi imparatorluk zamanına ait birçok eser bulunmaktadır.
 
Viyana’da yer alan MuseumsQuartier dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.  Bünyesinde sanat eserleri ve alanları, eğlence yerleri, modern eserleri ve barok binaları bulundurmaktadır. Tuna Nehri üzerinde BM Merkezi ile şehir merkezinin arasında bulunan Tuna Adası post modern dünyanın bir yansımasıdır. Viyana her mevsimde doğanın tüm renklerini cömertçe ziyaretçilerine sunmaktadır. Yeşil alanlar kentin neredeyse yarısını meydana getirmektedir. Schonbrunn Saray Parkı, Belvedere Saray Bahçeleri, Donau Auen Ulusal Parkı gibi yeşil alanlar ile Viyana adeta doğal bir bahçe görünümündedir.
 

Kültür ve Eğlence

Viyana akıllara dünyaca ünlü müzik kültürüyle gelmektedir. Özellikle klasik müzik bu kentte çok öne çıkmıştır. Viyana Devlet Operası, Viyana Kenti Konser Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası ve Viyana Film Festivali şehrin en çok bilinen kültürel etkinlikleridir. Kentte yer alan eğlence mekanları farklı alternatifler sunarak ziyaretçilerinin hoş vakit geçirmelerini sağlıyor.
 

Neleri Tatmalı

Viyana çok kültürlü bir şehirdir. Dünya mutfağından birçok örneği bu şehirde bulabilirsiniz. Şnitzel, et ve patates Viyana mutfağının başlıca yemeklerindendir. Viyana’da çok geniş üzüm bağları bulunmaktadır. Bu bağların üçte biri şarap üretimine ayrılmıştır. Şarapçılığın ve bağcılığın sonucu olarak şarap tavernaları kentte çok popülerdir. Yine kentte yer alan kafelerde birçok kahve çeşidini tadabilirsiniz.
 

Neler Almalı

Viyana’da dünyanın pek çok ünlü markasını bulabileceğiniz gibi yerel ürünleri de bulabilirsiniz. Naschmarkt’te sınırsız yiyecek ve içecek satılmaktadır. Meyve, sebze, et, şarap, peynir, baharat, yağ, kebap ve daha çoğaltabileceğimiz birçok ürünü bu çarşıda bulabilirsiniz. Avrupa’da bulunan en önemli bitpazarlarından biri olan Flohmarkt’ta çeşitli antika eşyalar satılmaktadır. Mariahilfer Strasse şehrin en önemli alışveriş caddesidir.
 
Bunlar ve Viyana hakkında çok daha fazlası için Bavulog blogumuzda Viyana yazımızı da okuyabilirsiniz.