Vilnius

20:02:42

GMT +03:00

1 Lt (LTL)
=
1.89 TL (TRY)
Bugün
Kar yağışlı
1º / 7º
 • Ct
  -1º/7º
 • Pa
  -2º/7º
 • Pt
  -1º/4º
 • Sa
  1º/7º
Vilnius

Vilnia Nehri kıyısındaki kiliseler şehri...

Zaman Dilimi: GMT +2 (Türkiye ile Vilnius arasında saat farkı yoktur)
Para Birimi: Litas
Telefon kodu:  + 370 5
 
Vilnius, Litvanya Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığına kavuşan Litvanya, Sovyet yönetimi sırasında ve öncesinde yaşanan savaşlarda birçok tarihi eserini kaybetmek durumunda kalmıştır. Vilnius, 2009 yılında Avtupa Kültür Başkenti olmuştur. Bu süreç ile şehirde önemli ölçüde yenilenme ve düzenleme çalışmaları yapılmıştır. Çok sayıda Orta Çağ mimarisine ait yapılar ve sanat eserlerinin yer aldığı Vilnius, sahip olduğu festivaller, kültür ve sanat aktiviteleri ile oldukça ilgi görmektedir.
 
Vilnius Uluslararası Havaalanı, Vilnius şehir merkezinin 6-7 km güneyinde yer almaktadır. Üçlü kodu “VNO” şeklindedir. Türk Hava Yolları’nın Vilnius’a 2014 yılı Nisan ayı sonu itibarıyla direkt seferleri bulunmaktadır ve ortalama uçuş süresi 2 saat 30 dakikadır. Lufthansa, Aeroflot ve Air Baltic gibi havayollarının, İstanbul'dan Vilnius'a Riga, Varşova ve Frankfurt aktarmalı uçuş seferleri bulunmaktadır.
 
Gezilebilecek Yerler;  Vilnius 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil olmuştur. Şehir merkezinde yer alan Tarihi Kent, 13. İle 19. yüzyıllar arasında inşa edilen otantik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölümde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında, Litvanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Aziz Ann ve Aziz Bernardine Kiliseleri, Vilnius Katedrali, Aziz Catherine Kilisesi, Kutsal Ruh Kilisesi ve daha birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Tarihi Kent bölümünün en ilgi çeken noktalarından biri de Vilnia Nehri kenarında yer alan Uzupis Cumhuriyeti’dir. Gayriresmi ve ütopik bir cumhuriyet olan Uzupis’in cumhurbaşkanı, 11 askerlik bir ordusu, 41 maddelik bir anayasası, hatta elçilikleri bile var. Gediminas Kalesi, kırmızı kiremitleri ve kentin kuşbakışı izlenmesine olanak sağlayan seyir alanı ile ilgi görmektedir. İçerisinde yer alan müzede Litvanya ve Vilnius tarihine ışık tutan değerli belge ve tarihî eserler sergilenmektedir. Kalenin hemen yanında yer alan 3 Haç Tepesi, Kalnu Parkı içinde yer almaktadır. Asılları 17. yüzyılda yapılan ancak Sovyet döneminde yıkılan üç beyaz haç heykelleri 1989 yılında yeniden aslına uygun olarak yapılmışlardır.
 
Ulusal Litvanya Müzesi, Vilnius Üniversitesi, Avrupa Parkı, Trakai bölgesi, Holocaust Müzesi, Frank Zappa Heykeli şehrin görülmesi gereken diğer önemli noktaları arasında yer almaktadır.
 
Kültür ve Eğlence; Vilnius, müzeler, meydanlar, tarihi mekanlar, anıtlar, parklar ve doğal alanlar ile küçük bir kent olmasına rağmen ziyaretçilerine çok alternatifli bir rota sunabilmektedir. Ulusal Sanat Galerisi, modern ve çok amaçlı bir kültür- sanat merkezidir. Litvanya modern sanat eserlerinin sergilendiği merkezde, dönem dönem farklı etkinlikler de düzenlenebiliyor. Sovyet döneminden kalan KGB yönetim merkezi bugün müze olarak hizmet veriyor. Yine bu dönemde yasaklı sanatçılar arasında yer alan Frank Zappa’nın heykeli, bağımsızlık döneminden sonra özgürlük sembolü olarak kabul ediliyor. Vilnius Klasik Mimarisinin en çarpıcı örneklerinden Katedral, ülkenin vaftiz edildiği yer olması bakımından önem taşıyor. Farklı tarzda mimari eserleri bünyesinde bulunduran Vilnius Üniversitesi Kampüsü, mimari kültür açısından pek çok fikir verebiliyor. Vilnius, kiliseler şehri olarak anılmakta, bu sebeple şehirde yer alan kiliseler ziyaretçiler için önemli bir kültür durağı oluyor. Vilnius Şehir Festivali, Vilnius Caz Festivali, Sirenos Festivali, Vilnius Uluslararası Film Festivali kentte düzenlenen festivaller arasındadır. Kentte popüler olan müzik türleri; folk, caz ve klasik müziktir. Ülkenin en önemli klasik müzik bestecisi Mikalojus Konstantinas Ciurlionis'tir. Litvanya Ulusal Drama Tiyatrosu 1940 yılında kurulmuştur, yerel ve uluslararası yazarların modern ve klasik eserlerini harmanlayarak sergileyen bir merkezdir.
 
Yeme İçme; Litvanya mutfağına ait yemekler genellikle, domuz eti, kırmızı et, patates, mantar ve diğer sebzelerden yapılmaktadır. Farklı ülkelerin mutfaklarından etkilenmiş olsa da kendi özgün mutfak kültürünü oluşturmuş ve korumuştur. Salti barsciai olarak bilinen soğuk pancar kökü çorbası, cepelinai adı verilen patates yemeği, bulviniai blynai denilen patatesli krep ve skilandis isimli tütsülenmiş et ve yılan balığı en çok bilinen ana yemekler arasındadır. Litvanya mutfağına özgü ev köftesinin adı kotletai’dir. Litvanya mutfağındaki tatlıların çoğu pyragas adı verilen keklerden oluşur. Kentte alkollü içecek olarak en çok bira ve votka tüketilmektedir. Yerel kültüre ait en geleneksel alkollü içecek ise bal ve yerel bitkilerin karışımından yapılan aromalı likör Midus’tur. Yerel bitki çayları ve kahve çeşitleri en çok tercih edilen alkolsüz içeceklerdendir.
 
Alışveriş; Vilnius’un en önemli hediyelik eşyalarının başında kehribar taşı ile yapılan ürünler gelmektedir. Bu ürünleri bulabileceğiniz en önemli mağazalar arasında; Ausros Vartu Caddesi üzerideki Amber AVM ve Mykolo Sokağı'ndaki Amber Müzesi içerisindeki hediyelik eşya dükkanı yer almaktadır. Pilies Caddesi daha çok turistik mağazların yer aldığı, antika ürünlerin satıldığı bir noktadır. Kentin batı bölgesinde kurulan Gariunai Pazarı, Baltık ülkelerinin en büyük açık hava pazarıdır.