Van

08:46:09

GMT +03:00

Bugün
14º
Parçalı bulutlu
11º / 18º
 • Sa
  13º/19º
 • Ça
  12º/20º
 • Pe
  11º/18º
 • Cu
  10º/16º

Van’dan bahsedildiğinde akla hemen gölü, kedisi ve kahvaltısı geliyor. Bu haklı ünün arka planında her birinin ayrı bir değer olması önemli bir neden. Ancak Van’ı gezmeye karar verdiyseniz çok zengin bir kültür mirası ile tanışacağınızı ve bu kenti hakkıyla gezmek için en az bir haftaya ihtiyacınız olduğunu hemen belirtelim. Çünkü Urartu uygarlığına başkentlik yapan bu topraklarda daha birçok kültür izlerini bırakmış.

Van gezisine kent merkezindeki kahvaltı salonlarından birinde yapılan mükellef kahvaltı ve sonrasında Van Müzesi ziyareti ile başlayabilirsiniz. İlçelerde görülecek çok sayıda tarihi eser ve doğal güzellik de sizi bekliyor.

Mutlaka en az üç gününüzü alacak çepeçevre göl turu yapmalı, gölü çevreleyen ilçelerdeki doğal ve tarihi güzellikleri görmelisiniz.

 

Kafkasya’dan Doğu Anadolu Bölgesi'ne göç etmeye başlayan Hurriler, M.Ö. 2000'lerde Van Gölü ve çevresine hâkim olmuşlar.

M.Ö. 8. yüzyılda Asurlular ile Urartular bölgeye hâkim olabilmek için mücadele vermiş.M.Ö. 841’de Urartu Devleti kurulmuş, başşehri Tuşpa (Van) adını almış.M.Ö. 609’da İskitlerin eline geçmiş.

Bölgeye sırayla Medler ve Persler egemen olmuşlar.  Medlerle Lidyalıların mücadelesi sırasında Ermenilerin küçük gruplar halinde bölgeye gelmeye başlamışlar. Makedon İmparatorluğu’ndan sonra M.Ö.  66'da Van, Romalıların eline geçmiş.  M.S. 200 yıllarına kadar Partlar ve Bizanslılar arasında el değiştirmiş. M.S. 7. yüzyılda ise bölgeye Hazar Türkleri gelmiş.  600’lü yılların sonlarından Van ve çevresi Ermenilerin hâkimiyetine geçmiş.

Daha sonra Abbasiler Van Gölü çevresini “Ermeniye” adıyla eyalet valiliği seklinde idare etmişler ve vali olarak da bölgede yaşayan Ermeni prenslerini atamışlar.

900’lü yılların sonlarında Van ve çevresine Bizans İmparatorluğu hâkim olunca, Ermeni prenslikleri ve Vaspurakan Ermeni krallığının sonunu getirmiş.

1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra ise Türklerin Anadolu'daki ve bölgedeki egemenlikleri tam olarak sağlanmış. Selçuklu beyliklerinin bölgedeki hâkimiyeti 1535 yılında Osmanlı idaresine girmesiyle son bulmuş. Fethedilen yerlerden bazıları tekrar Safevilerin idaresine geçmişse de 25 Ağustos 1548 tarihinde Van Kalesi Osmanlı egemenliğine girmiş. 

20 Mayıs 1915'te ise Van, Ruslar tarafından işgal edildi.  Van Kalesi’nin eteğine yayılan eski Van kenti yakılıp, yıkıldı.  O günlerin izlerini sergileyen harap haldeki eski Van kenti restore edilerek eski kimliğine döndürülmeye çalışıldı. Van bütün medeniyetleri ve halkların bir arada yaşayabildiği özel bir şehir ve eski kimliğine ancak tekrar bir arada yaşanabilirse kavuşabileceği artık pek çok kişi tarafından kabul ediliyor.