Tunus

14:16:26

GMT +01:00

1 DT (TND)
=
2.12 TL (TRY)
Bugün
14º
Orta şiddetli yağmur
13º / 15º
 • Cu
  13º/14º
 • Ct
  10º/16º
 • Pa
  9º/15º
 • Pt
  10º/17º

Kente Ulaşım

Tunus’un başkenti olan kent için, ülkede ana yolları Tunus’a çıkıyor demek yanlış olmaz. Kara yolunun yanı sıra, şehre havadan, denizden ve demir yoluyla ulaşılabilir. Şehirde, Tunis Carthage Airport adında bir havaalanı bulunuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Tunus’ta toplu taşıma sistemleri, kente göre yeterli düzeyde bulunuyor. Tramvay hatları ve otobüsleri kullanmak konusunda, alfabe farklılığı dışında bir sorun yaşanmıyor. Bilet ücretleri ise oldukça ucuz.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla
Otoyolların kötü durumundan dolayı, şehre kendi aracınızla gelmek, bir turist için çok mantıklı değil. Trafik levhaları oldukça az ve anlaşılması zor. Tunus’da kara yolları, P harfi başta olmak üzere numaralandırılmış. Bu yolların 1’den 8’e kadar olanları ise direkt Tunus şehrine çıkıyor.

Trenle
Tunus’ta, Tunis Central Station isminde bir tren garı bulunuyor. Place de Barcelone’ye yakın bir konumda bulunan gar, hafif metroyla şehrin ulaşım sistemlerine entegre edilmiş durumda. Rahat ve ucuz olmasından dolayı, özellikle ülke içi ulaşımda yerel halk trenleri tercih ediyor. Ülkenin resmi tren işletmesinin adı ise SNCFT.

Otobüsle
Tunus’da otobüsle yolcu taşımacılığı da oldukça popüler. 70’den fazla otobüs hattı bulunması da bunu kanıtlıyor. Hatların çoğunun merkez durağı ise Tunus şehri. Şehirdeki iki büyük otobüs terminali, Gare Bab Saadoun ve Gare Bab el Fellah özellikle yaz ayları yoğun olabiliyor.

Ülkenin güneyindeki şehirlere giden otobüsleri kalktığı Bab el Fellah’a toplu ulaşımla gidilebilirken,  kuzeye giden otobüslerin başlangıç durağı Bab Saadoun’a sadece taksi ile ulaşılabiliyor.

Uçakla
Şehirden 8 km. uzaklıkta bulunan Tunis-Carthage Airport çok büyük olmasa da bir havaalanının sahip olması gereken bütün özelliklere sahip. Gündüzleri şehre ulaşım için otobüsleri kullanmak daha ucuz bir çözüm olsa da geceleri taksi kullanmak mecburi bir hale geliyor.

Taksici hilelerine karşı önlem almak için gitmeden önce tahmini olarak ulaşımın ne kadar tutacağının bilinmesi gerekiyor. Gündüzleri 4, geceleri 6 TND’den fazla vermemelisiniz. Bir taksimetre sistemi olsa bile, şehirde bu aletler her zaman doğru fiyatı göstermiyorlar.

Gemiyle
Tunus, Akdeniz’in güneyinde ve merkezi bir konumda olduğu için birçok Avrupa kentiyle deniz yoluyla bağlanmış durumda. Cenova, Palermo, Napoli, Marsilya, bunlardan birkaçı.

Ana feribot limanı, şehre 12.5 km. uzaklıktaki La Goulette’de bulunuyor fakat şehirde birkaç liman daha bulunduğu için biletinizi iyi kontrol etmelisiniz.  Özel aracıyla Avrupa’ya geçmek isteyenler için de feribotlar bulunuyor.

Kent İçi Ulaşım

Otobüs
Şehrin otobüs hatları, en sık kullanılan ulaşım çözümlerinden biri. Bunun sebebi ise, her yere ulaşmaları ve ucuz olmaları. Fakat bu araçları kullanmaya karar vermeden önce bir otobüs haritası edinmeniz faydalı olacaktır. Çünkü otobüslerdeki bütün yönergeler Arap alfabesiyle yazılmış.

SNT, şehrin otobüs işletmesinin adı. Yeşil-beyaz renkteki otobüsler ise özel bir firmaya ait. Biletler otobüsün içinde temin ediliyor.

Tramvay
Ana durağı tren istasyonu olan Métro Léger, isminin aksine bir tramvay sistemi. 1 numaralı hattı, Tunis Marine ve TGM istasyonuna gidiyor. 2 numaralı olan, şehrin kuzey-güney doğrultusunda çalışıyor. 3, 4, 5 numaralı hatlar ise, kuzey otobüs terminali yönüne gitmek için kullanılıyor. 4 numaralı hattın, Bardo Müzesi’ne gitmek için de kullanıldığını hatırlatalım. Biletler durakların yanlarındaki gişelerden alınıyor. Aylık ve haftalık bilet uygulamasının olmaması, Tunus’ta ulaşımın eksilerinden biri.

TGM de, şehrin bir diğer raylı sistemi. Habib Bourguiba Caddesi’nin sonundaki Tunis Marine’den başlayan hattı, La Marsa’ya kadar uzanıyor. Bu hat üzerindeki önemli duraklar ise, Carthage, La Goulette ve Sidi Bou Said.

Taksi
Şehirde taksi bulmak sorun olmuyor. Herhangi bir sokakta kolayca rastlayabileceğiniz gibi, tren garı ve otobüs terminallerinin civarında da bolca taksi, günün her saati bulunabiliyor. Sarı ve taksimetreye sahip olanları tercih etmekte fayda var. Taksilerin üç kişiden fazlasını kabul etmediğini unutmayın.