Tunus

19:53:03

GMT +01:00

1 DT (TND)
=
2.12 TL (TRY)
Bugün
16º
Parçalı bulutlu
10º / 22º
 • Ça
  13º/25º
 • Pe
  15º/22º
 • Cu
  14º/18º
 • Ct
  14º/20º
Tunus

Akdeniz kıyıları, Sahra kumulları, egzotik kültürü, leziz yerel mutfağı, sıcakkanlı insanları ve tarihi yapıları ile hem Akdeniz hem de Afrika’nın özelliklerini yaşayacağınız eşsiz bir tecrübe.

Zaman Dilimi: GMT +1 (Türkiye saati Tunus saatinden 1 saat ileridir)
Para birimi: Tunus Dinarı
Telefon kodu: +00 216
 
Akdeniz kıyısında yer alan Tunus, başkenti olduğu ülke ile aynı ismi taşıyan, Kuzey Afrika bölgesinin en önemli kültür, sanat, politika ve ticaret şehirlerinden birisidir. Şehir tarihi bölümü olan Medine ve Fransız koloni döneminde oluşturulan yeni şehir Ville Nouvelle olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Medine bölümünde kentin egzotik yönünü oluşturan kapalı çarşılar, dar sokaklar, gizemli geçitler bulunurken; Ville Nouvelle bölümünde ise ışıltılı ve modern mağazalar, lüks oteller, restore edilmiş binalar ve modern yapılar görülmektedir. 
 
Türkiye’den Tunus’a THY ile 1 saat 50 dakikalık, Tunisair ile ise 2 saatlik aktarmasız bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Lufthansa, Air France, Tunisair, KLM, Egyptair, Alitalia ve British Airways gibi havayollarının Tunus’a Avrupa ve Mısır aktarmalı uçuş seçenekleri de bulunmaktadır. Tunus-Kartaca Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu TUN’dur), şehir merkezinin 7 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.
 
Gezilebilecek Yerler; Habib Bourguiba Bulvarı, Fransızlar döneminden kalan kentin modern yüzünü ortaya koyan geniş bir cadde. Bu caddenin ucunda ise geleneksel yaşamın ve tarihi dokunun hissedildiği Medina yer alıyor. Medina’da yer alan Port de France (Fransız Kapısı) ya da Bab Bahr’dan girip Rua Jemaa Zitouna’ya geçildiğinde burada yer alan Milli Kütüphane görülebilir. Ez-Zitouna Camii ve geleneksel Türk kahvehanesi olan M’Rabet de burada yer alıyor. Medinadan güneye doğru sıralanan Souq des Libraries, Kitapçılar Çarşısı ve Dar Ben Abdallah Müzesi görülmesi gereken noktalardır. Dar Ben Abdallah günümüzde Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor. 1883 yılında Fransızlarca yıkılan kent kalesinden ismini alan Kasbah Meydanı ve Kasbah Camii, M’sed El-Kobba Camii, Hamouda PAsha Camii de yine önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor.
 
Tunus ve civarında yaşamış olan Fenike ve Kartaca uygarlıklarına ait harabeleri, tarihi yapıları ve kültür merkezini içeren Kartaca başkentin 10-12 km kuzeydoğusunda yer alıyor. 3 bin yıllık bu tarihi kent UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Antonine Hamamları, Byrsa tepesindeki kazı alanı ve St. Louis Katedrali, içinde kral mezarları bulunan villalar, Roma limanları, Roma Tiyatrosu ve Tophet Kutsal Alanı, Paleo Hıristiyan Müzesi, büyük bir akvaryumun bulunduğu Deniz Bilimleri Müzesi ve Kartaca Müzesi bu tarihi bölgede yer alıyor. Tunus denince akla gelen mavi-beyaz renklerdeki yapıların bulunduğu Sidi Bou Said kasabası Kartaca yakınlarında bulunuyor. Sufi aziz Sidi Bou Said 13. yüzyılda yaşamış ve burada onun adına Ağustos ayında bir festival düzenleniyor. Bardo Müzesi, Belvedere Parkı, Habib Bourguiba Caddesi, Aziz Vincent de Paul Katedrali, Tunus Medinesi ve El Bey Türbesi görülmesi gereken diğer önemli yerler olarak karşımıza çıkıyor.
 
Kültür ve Eğlence; Başkent Tunus’ta yer alan ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinen Bardo Müzesi’nde 4 bin 700 metrekare mozaik bulunmaktadır. Müzede yer alan 3. yüzyıla ait olağanüstü ‘’Deniz Tanrısı Neptün ve 56 Madalyon’’ mozaiği ve başka bir örneği bulunmadığı söylenen şair Virgilius’un portresi en önemli eserler arasındadır. Berberiler’in yaşadığı ve Büyük Çöl olarak da bilinen Sahra Çölü’nün kuzey kıyılarındaki Douz ve Tozeur çöl safarilerinin başlangıç noktasıdır. Douz’da Aralık ayının son haftasında, Tunus’un otantik festivallerinden en eski olanı, Sahra Festivali düzenleniyor. Tunus’un Osmanlı döneminde vali tarafından saray olarak kullanılan Dar Cherait ise Tozeur’da yer alıyor. Bugün müze olarak hizmet veriyor.
 
Hammamet yaz aylarında en çok ilgi gören bölge konumunda, 1920’lerde burası Avrupalı jet-setin popüler bir mekanıydı. Daha sakin bir bölge olan ve Romalılar tarafından Cap Bon Burnu kıyıları sükûnet arayanlar tarafından tercih ediliyor. Tunus’ta yer alan ve sinema dünyasının önemli filmlerinden Star Wars’un çekildiği Matmata her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Yine yakınlarında yer alan Ksar Ghilane de Oscar ödülü alan İngiliz Hasta filminde set olarak kullanılmış bir mekandır.
 
Yeme İçme; Tunus mutfağında Akdeniz, Berberi, Arap ve Türk mutfağından izler bulunmaktadır. Acı ve baharatlar Tunus yemeklerinde daha ağırlıktadır. Zeytin, zeytinyağı, kuzu ve koyun eti, deniz mahsulleri, çeşitli baharatlar, tavuk eti ve yumurta başlıca kullanılan malzemeler arasındadır. Harissa denilen acı sos Tunus mutfağı için çok önemlidir ve bolca tüketilir. Deniz ürünleri de genellikle ızgarada limon ve zeytinyağı eşliğinde servis edilir. Yumurta yalnızca kahvaltıda değil, yemek ve salatalarda da katı olarak tüketilir. Brique adı verilen ve çiğ böreğe benzeyen, kızgın yağda yumurta ile kızartılan yemek, kız istemeye gelen damat ve ailesine sunulur. Eğer damat böreği dağıtmadan yerse becerikli olarak görülür ve kız verilir. Çeşitli etlerle yapılan kuskus, shorba, chakchouka, poisson complet, lablabi, felfel mahchi, ve ojja en önemli yemekler arasında sayılabilir. Tunus’un en popüler içeceği ise taze naneli yeşil çaydır. Boza, limonata, badem sütü ve hurma likörü da mutlaka denenmelidir.
 
Alışveriş; Tunus’tan alınabilecek ürünler, geleneksel el işi tekstil ürünleri, çömlekler, doğal yağlar ile yapılan parfümler, nargile, halı, bakır ve pirinç süs eşyaları gibi otantik eşyalardan oluşur. Doğal yağlarla yapılan kokular arasında yaseminli parfüm ülkenin ulusal kokusu olarak bilinir. Alloucha, Berberi göçmenlerin dokuduğu renkli ve canlı halılardır. Tunus çok çeşitli hurmalarıyla ünlüdür, yakınlarınıza buradan ayrılırken mutlaka bu meşhur hurmalardan götürmelisiniz. Bu ürünleri alırken sıkı pazarlık yapılması önerilmektedir. Jemaa ez-Zeytouna Caddesi en önemli alışveriş noktasıdır. Souk adı verilen açık hava çarşıları içerdikleri ürüne göre farklı isimlerle anılmaktadır.