Tahran

11:25:01

GMT +04:30

Bugün
24º
Açık
20º / 27º
 • Sa
  21º/27º
 • Ça
  23º/31º
 • Pe
  24º/31º
 • Cu
  23º/28º

Kente Ulaşım

Tahran, bir zamanlar bölgenin en önemli şehirlerinden biri olmasına rağmen son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı sıralamada gerilere düştü. Fakat hâlâ Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinden direkt uçuşlarla ulaşılabilir bir şehir. Kuzey Amerika ve Avustralya’dan gelmek içinse aktarma gerekebiliyor.

Tahran’da  4 otobüs terminali,  1 tren garı ve 2 havalimanı bulunuyor. Şehir, İran’ın ulaşım ağının merkezi olarak biliniyor.

Kent İçi Ulaşım

Tahran’da kendi aracınızla dolaşmak zaman zaman tam anlamıyla bir sorun olabiliyor. Bu yüzden eğer kente aşina değilseniz toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Otobüsler şehrin her köşesine ulaşıyor. Alfabe farklılığından dolayı sorun yaşamamak için sürekli yerel halka danışmanız gerekebilir. Tahran’ın en şık ve hızlı ulaşım çözümü ise yeni sayılabilecek metrosu.

Kente Ulaşım

Trenle

Tahran, İran’daki çoğu tren hattının mutlaka uğradığı bir şehir. Ülkenin resmi tren işletmesi RAI’nin yan şirketi RAJA’nın internet sitesinden ( www.raja.ir ) detaylı sefer ve ücret bilgisi alınabilir. İstanbul’dan Tahran’a haftada bir gün direkt seferler yapılıyor.  Yaklaşık 3 gün süren seyahatin rotasında Ankara, Eskişehir, Kayseri, Elazığ, Muş, Tebriz gibi şehirler de var. Bu trenlerle Tahran’a ulaşmanın ücreti 39,5.

Şehrin tren garı kolayca ulaşılabilir bir nokta olan Rah-Ahan meydanında bulunuyor. Gar oldukça etkileyici bir yapıya sahip. Tarifeler ve tren hatları listelerinin İngilizcesi de mevcut.

 

Otobüsle

Tahran’da 4 otobüs terminali bulunuyor. Şehrin en büyük otobüs işletmesi ise Iran Peyma. Biletler genellikle terminallerde alınıyor.

Terminal –e-gharb

Otogarın ismi Türkçede “batı terminali” anlamına denk geliyor. Şehrin en büyük ve en işlek otogarı burası. Çoğu uluslararası tren burada kalkıyor. Hazar Denizi yönüne gidecek otobüslerde başlangıç noktası olarak Terminal-e-gharb’ı kullanıyor.  Azadi meydanından kuzeybatı yönüne 10 dakikalık bir yürüyüşle kolayca ulaşılabilir. En yakın metro durağı ise 5 dakika mesafedeki Sadaghieh istasyonu.

Terminal-e-shargh

Bu otogar, kuzeye ve Horasan bölgesine giden otobüslerin çoğunun başlangıç noktası. Imam Hossein Meydanı’nın kuzeybatı yönünde, 7 kilometre uzağında bulunuyor.

Terminal-e-jonoob

Aynı isimde bir metro istasyonu bulunan otogar, genellikle güney yönüne giden otobüsler tarafından kullanılıyor.

Terminal-e-arzhantin

Bu otogardan İran’ın en önemli şehirlerine otobüs seferleri bulunuyor. Mossallah metro istasyonuna 1.5 km mesafede olan otogara ulaşmak için taksiler kullanılabilir.

 

Uçakla

Mehrabad Airport

Devrim öncesi dönemden kalma bu havalimanı, Imam Khomeini Havalimanı’nın açılmasından itibaren artık daha çok iç hatlarda hizmet veriyor. 6 terminali bulunan havalimanında şehir merkezine ulaşmak için Terminal 5’ten kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Burasının, eski olmasına rağmen hâlâ İran’ın en yoğun kullanılan havalimanı olduğu unutmayın.

Imam Khomeini Airport

Mehrabad’a göre daha yeni ve modern olan bu havalimanının ismi İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni’den geliyor. Dış hatlar uçuşları için kullanılan havalimanından şehre ulaşmak yoğun trafik yüzünden bir buçuk saat sürebilir. Bu yüzden buraya erken saatlerde varacak uçuşları tercih etmek doğru olacaktır.

Behesh-e-Zahra (Harem-e-Motahhar) adlı metro istasyonu sayesinde de şehir merkezine kolayca ulaşılabilir. Havalimanında çok sayıda taksi bulunuyor. Bu araçlarla şehre ulaşım da ucuz ve hızlı bir çözüm.

 

Kent İçi Ulaşım

Otobüs

Tahran’ın otobüs hatları oldukça geniş. Fakat bu durum zaman zaman kafa karıştırıcı sonuçlar doğurabiliyor. Fakat otobüs kullanımında Tahran’ı diğer şehirlerden ayıran bir durum söz konusu: Otobüslerde kadınlar ve erkekler olarak iki ayrı bölüm bulunuyor!

Biletler (200 IRR), otobüs duraklarının civarında bulunuyor. Fakat bazı otobüs hatlarında ücretler (1000-4000 IRR) inerken ödeniyor. Şehirde diğerlerinden kırmızı renkleriyle ayrılan hızlı otobüs hatları da mevcut. Bu otobüslerin Azadi Meydanı’ndan Khomeini Meydanı’na giden ve buradan da Tajrish Meydanı’na giden iki hattı bulunuyor.

Metro

Şehirde, Tahran trafiğinden kaçmak isteyenlerin en etkili çözümü metro hatları oluyor. Tahran’da 1, 2, 4, 5 olarak numaralandırılmış 4 metro hattı bulunuyor. Şehri kuzeyden güneye kesen 1 ve doğu-batı yönünde ilerleyen 2 numaralı hatlar, Tahran’ın en kullanışlı ve çok yoğun olan hatları durumundalar. Özellikle iş çıkışı saatlerinde büyük bir kalabalığa hazır olmalısınız.

İstasyonlarda hep İngilizce hem Farsça tabelalar bulunuyor. 1, 2 ve 10 kullanımlık biletler bulunuyor. Tek kullanımlık biletler 2500 IRR. İki vagon sadece kadınların kullanımına ayrılmış durumda. Fakat isterlerse yine de başka vagonları tercih edebilirler.

Taksi

Tahran’da özel taksilerin yanı sıra farklı kişilerin aynı anda kullanacakları taksiler de bulunuyor. Fakat dolmuş modeli taksilerle yolculuk genellikle merkezi yerlere kadar olabiliyor. Bu yüzden eğer belirli bir noktaya direkt ulaşmanız gerekiyorsa, taksileri kullanmanız gerekiyor.

Motosiklet taksiler de Tahran’da karşılaşabileceğiniz bir diğer ulaşım çözümü. Özellikle sıkışık trafik durumlarında oldukça hızlı olabiliyorlar. Normal taksilerden biraz daha ucuz olmaları da cabası…