Stuttgart

15:39:52

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Parçalı az bulutlu
-0º / 8º
 • Cu
  0º/7º
 • Ct
  3º/11º
 • Pa
  4º/10º
 • Pt
  6º/12º

Neckar Nehri’nde gezintiye çıkın

Stuttgart’a masalsı havasını veren unsurlar arasında en önemlisi Neckar Nehri. Bu romantik manzaranın bir parçası olmak istiyorsanız uzaktan bakmakla yetinmeyin. Nehrin güzelliğini tekne turlarıyla daha yakından keşfedin.

Ortaçağ'a zaman yolculuğu yapın

Stuttgart'tan kısa bir tren yolculuğuyla Tübingen'e ulaşabilirsiniz. Kasabanın Ortaçağ'ı yaşatan meydanı görülmeye değer. Almanya'nın en eski üniversitelerinden  Eberhard Karls Universität Tübingen'in genç nüfusunu ağırlayan Tübingen'in caz barları ve kafeleri de kasabanın kendisi kadar sevimli.

Mimari dokuyu inceleyin

İkinci Dünya Savaşı sırasında Stuttgart'ın yüzde 60'ı yerle bir oldu. Savaş sonrası tarihi kalıntılar restore edildi. Modern mimarinin dokunuşlarıyla şehir yeni bir çehreye büründü. James Stirling'in imzasını taşıyan yeni Staatsgalerie binası ve Hascher-Jehle tarafından tasarlanan Kuntsmuseum, Stuttgart'ın mimari sembolleri arasında.

Doğayla bütünleşin

Stuttgart'a bir saat uzaklıktaki Schwarzwald yani Karaorman, ağaçlık bir dağ bölgesi. Yoğun ağaç örtüsüyle bu isme layık görülen Karaorman, pastoral bir tablo gibi. Bölgenin şirin pansiyonlarında konaklama imkânları da mevcut. Suabiya Alpleri, özellikle kış sporlarından hoşlananlar için görülmesi gereken rotalar arasında. Stuttgart'a 200 kilometre uzaklıktaki Constance Gölü, Almanya, Avusturya ve İsviçre sınırında; Ren Nehri'nin tam kıyısında. Gölde yüzmek, sörf ya da kano yapmak mümkün.

Şarabın tadına varın

Ilıman iklime sahip Stuttgart’ın eğimli tepelerinde yüzyıllardır şarapçılık yapılıyor.  Bölgede dünyanın en ünlü şarap üzümlerinden biri olan Riesling yetiştiriliyor. Stuttgart civarında yaklaşık 500 şarap üreticisi bulunuyor. Hafif içimli, ferahlatıcı aromalara sahip Riesling şaraplarını mutlaka denemelisiniz. Her yıl Ağustos ve Eylül aylarında bağbozumunu kutlamak için düzenlenen Stuttgart Şarap Festivali'nde 250'yi aşkın şarap çeşidini tatmak mümkün.

Balenin merkezine seyahat

Stuttgart'ın kültürel cevheri Stuttgart Balesi, 50 yılı geride bıraktı. Stuttgart Opera Binası'nı mesken edinen topluluk gösterilerine katılmak için biletleri önceden almakta fayda var.