Stuttgart

22:53:39

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
10º
Kapalı
7º / 13º
 • Cu
  3º/16º
 • Ct
  4º/17º
 • Pa
  5º/17º
 • Pt
  5º/16º

Stuttgart seyahati sırasında alışveriş yapmayı planlayanlar, Stuttgart’ın en önemli alışveriş caddeleri ve merkezleri hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirler.

Schlossplatz

Schlossplatz yani Saray Meydanı, Stuttgart’ın en ünlü meydanı, haliyle şehrin en işlek, en merkezi buluşma noktalarından biri. Aslında burayı bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. İnşasına 1746’da başlanan ve tam tamına 40 yılda tamamlanan Neues Schloss yani Yeni Saray, Barok, Klasik, Rokoko akımlarının başarılı bir harmanı. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar gören saray, daha sonra restore edilerek günümüze gelmiş. Geçmişte Württemberg krallarının sarayı olan yapı, bugün eyaletin ekonomi ve kültür bakanlıklarına ev sahipliği yapıyor. Schlossplatz, sarayın bahçesinin yani Schlossgarten’ın hemen yanı başında. Saray Meydanı’nın tam orta yerinde 1840 yılında Kral I. Wilhelm onuruna dikilen bir sütun bulunuyor. Sütunun üzerinde Roma Mitolojisi’nin barış tanrıçası Concordia’nın heykeli var. Meydanı süsleyen iki çeşmenin Württemberg Eyaleti’nde bulunan nehirleri simgeleyen sekiz musluğundan sular akmaya devam ediyor. Stuttgart sakinlerinin buluşma noktası Königsbau, meydanın en görkemli yapılarından. 1860'ta tamamlanan Königsbau, neoklasik mimarinin bir örneği.  Şehrin gözde noktalarına yürüme mesafesindeki Schlossplatz her daim canlı. Kimi zaman bir açık hava konserine, kimi zaman bir festivale sahne olabiliyor burası. Etrafını sarmalayan mağazalar ve restoranların hepsi birbirinden kaliteli.

Königstrasse

Schlossplatz'tan Königsbau'ya uzanan Königstrasse, Stuttgart'ın en popüler caddesi. Araç trafiğine kapalı bu caddede, şehrin toplardamarı adeta. Şehrin sakinleri ve ziyaretçileri yaz-kış tarihi çeşmelerle, ağaçlarla süslü bu caddede buluşuyor. Lüks tasarımcı butiklerinden dünyaca ünlü markaların mağazalarına uzanan seçenekleriyle  Königstrasse, alışveriş için en iyi tercihlerden biri. Caddenin başında yer alan Turizm Ofisi'ne uğrarsanız her gün 13.30'da Almanca ve İngilizce olarak gerçekleştirilen şehir gezisine katılabilirsiniz.

Christmas Market

Noel zamanı gelip çattığında Stuttgart bambaşka bir havaya bürünüyor. Avrupa'nın en renkli ve en cazip Noel pazarlarından birisi Stuttgart'ta kuruluyor. Yılın o dönemi gelip çattığında, kara kışa aldırmadan rengârenk Noel ışıklarına bürünerek üç asırlık bir geleneği yaşatıyor meydan. Minyatür bir tren yolu, buz pateni ringi gibi aktiviteler ortamı hareketlendirirken sıcak şarap kokusu ve Noel müzikleri birbirine karışıyor. 200'den fazla stantta Noel'e özgü dekoratif eşyalar, hediyelikler sergileniyor.

Adres: Marktplatz 1
70173, Stuttgart

Markthalle

Markthalle'nin Art Nouveau tarzı büyük binasının ağır kapılarından geçer geçmez bir lezzet diyarına adım atmış oluyorsunuz. Tüm dünyadan taptaze meyve ve sebzelerin, Fransa, İtalya, İsviçre ve Hollanda'dan gelen peynirlerin, zeytinyağlarının, Kuzey Denizi'nden çıkan günlük balıkların sergilendiği tezgâhlar, bahçecilikle ilgili dükkânlar sayesinde adeta bir gurme cenneti. Hiçbir şey satın almasanız da havasını solumak bile yeter. Yorulanlar birinci kattaki restoranda soluklanabilir.

Adres: Dorotheenstrasse 4
70173, Stuttgart