St Petersburg

17:28:22

GMT +03:00

1 руб (RUB)
=
0.09 TL (TRY)
Bugün
Açık
2º / 14º
 • Pt
  3º/11º
 • Sa
  1º/10º
 • Ça
  2º/4º
 • Pe
  1º/10º
St. Petersburg

18. yüzyıldan günümüze ulaşan mimarisi ve kanalları ile tarihe yapılan hayali bir yolculuk.

Zaman Dilimi: GMT +4 (Türkiye saati Rusya saatinden 2 saat geridir)
Para Birimi: Ruble
Telefon kodu: + 7 812
 
Saint Petersburg, Finlandiya Körfezi’nin doğusunda Neva Nehri üzerine kurulmuş, Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi konumundadır. Ülkeye 1917 Rus Devrimi’ne kadar 200 yıl boyunca başkentlik yapan St. Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük kentidir. Sahip olduğu uluslararası ve ulusal demiryolları, nehir limanları ile Baltık denizinin de en önemli liman kentlerinden biri olmuştur. St. Petersburg kent merkezi UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer almaktadır.
 
St. Petersburg’ta Pulkovo ve Rzhevka olmak üzere iki tane havaalanı bulunmaktadır. St. Petersburg Pulkovo Havaalanı, şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır ve üçlü kodu “LED” dir. İstanbul’dan St. Petersburg Pulkovo’ya uçuş süresi 3 saat 15 dakikadır. Türk Hava Yolları ile St. Petersburg’a direkt seferler düzenlenmektedir.
 
Gezilebilecek Yerler; St. Petersburg, ihtişamlı mimarisi, su kanalları, tarihi köprüleri, heykelleri, müzeleri, parkları, sarayları, katedralleri ve kiliseleriyle büyüleyici bir şehir. Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hermitaj Müzesi, Rus barok mimarisinin en güzel örneklerinden Kışlık Saray’ı da içinde bulunduran bir yapı topluluğudur. Dış cephesinde yaklaşık 400 sütun ve 16 farklı pencere tasarımı bulunan Kışlık Saray, devrim dönemine kadar çar ve ailesinin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Bu kompleks içerisinde III. Petro’nun eşi Büyük Yekaterina’nın Batı Avrupa’dan getirttiği binlerce resim, porselen parçalar ve değerli taşlar gibi eşsiz bir koleksiyon sergilenmektedir. Tarih öncesi sanat eserleri de dahil olmak üzere Rus Sanatı, Klasik Sanat, Doğu Sanatı, Fransız ve İngiliz Sanatı, İtalyan ve İspanyol Sanatı ve 20. yüzyıl Avrupa Sanatı eserlerini de içermektedir. St. Petersburg’un en eski taş binası olan ve Büyük Petro için inşa edilen Yazlık Saray, denizcilik temalı rölyefler ile bezenmiştir. Picasso’nun “Büyük Kafalar” adlı tablosunun yer aldığı Mermer Saray da görülmesi gereken bir yerdir.
 
Liteyny Köprüsü, Catherina the Great Statue, Petro-Pavel Kalesi, Dökülen Kan Kilisesi, Aziz İsak Katedrali, Kazan Katedrali, Çeşme Kilisesi, Rus Müzesi, Griboyedov Kanalı ve Zafer Anıtı gibi eserleri de görmeden St. Petersburg kentinden ayrılmamanız gerekmektedir.
 
Kültür ve Eğlence;  St. Petersburg dünyanın en çok müzeye sahip olan kentlerinden biri. Çok sayıda müze, sanat galerisi, tiyatro ve kültür merkezi bulunan bu şehir önemli bir kültür birikimine de sahip oluyor. Meşhur Ermitaj Müzesi, Lenin Müzesi, Pushkin Müzesi, Demiryolu Müzesi, Kunstkammer Antropoloji ve Etnografya Müzesi gezilmesi gereken başlıca müzeler arasındadır. Mariinsky Tiyatrosu, geleneksel kent kültürünün merkezidir. St. Petersburg’daki en eski drama tiyatrosu olan Alexandrinsky Tiyatrosu’nda, Klasik Rus Draması’nın en önemli örnekleri sergilenir. Beyaz Geceler Dans Festivali, Baltık Ülkeleri Tiyatro Festivali, Russian Winter Festival, Goodbye Russian Winter Festival ve Osenie Ritmy Uluslararası Caz Festivali St. Petersburg’a özgü festivallerdendir. Şehirdeki gece kulübü ve barlarda ihtiyaç duyabileceğiniz birçok alternatifi bulabilirsiniz.
 
Yeme İçme; Geleneksel Rus mutfağı, kentin yemek kültürünü yansıtmaktadır. Son yıllarda dünya mutfağına ait lezzetler de restoranlardaki menülerde yer almaya başlamıştır. Özellikle fast food ve pizzanın, kentin yemek kültürü üzerinde son dönemlerde büyük bir etkisi olmuştur. Buğday, yulaf ve darı kent mutfağının başlıca malzemeleridir. Pelmeni, borş çorbası, kulebiak, plov bu mutfağın geleneksel yemekleri arasındadır. Dünyanın en büyük ikinci votka fabrikası St. Petersburg kentinde yer alır. Aromalı çeşitleri de bulunan votka genellikle Rus yemek kültüründe soğuk başlangıç tabağı olan zakuski ile sunulmaktadır. Alkolsüz içecekler arasında çay en çok tüketilen içecektir.
 
Alışveriş; St. Petersburg alışveriş kültürü, Avrupa genelinde hakim olan moda ve hediyelik ürünlere dayanmaktadır. Geleneksel el sanatlarının devlet tarafından desteklenmesi sebebiyle bu ürünler oldukça büyük bir pazar oluşturur. Kuznechy Pazarı, şehrin en önemli alışveriş pazarıdır. Shopping World ve Passazh Alışveriş Merkezi kentte yer alan en renkli alışveriş merkezleridir. Passazh Alışveriş Merkezi’nin 500 metre uzunluğundaki cam tavanı görülmeye değerdir. St. Petersburg’da dünyaca ünlü Rus yazarlara ve dünya yazarlarına ait birçok kitabı bulabilirsiniz. Ayrıca ikinci el kitap satan sahafları da ziyaret etmelisiniz. Kentten, antika, süs eşyaları, matruşka bebekler, Rus çikolatası ve tekstil ürünleri satın alınabilir.