Sivas

10:00:05

GMT +03:00

Kente Ulaşım

Şehirdeki havaalanı sayesinde, Sivas’a ulaşım oldukça kolay. Türkiye’nin en çok kullanılan ulaşım aracı olan otobüslerle, hemen hemen bütün şehirlerden direkt olarak, günde birkaç kez düzenlenen seferlerle kente gelinebilir. Şehrin Ankara’yla bağlantısını sağlayan bir tren hattı da mevcut.

Kent İçi Ulaşım

Kentte raylı sistem yok fakat otobüs ve dolmuşlar oldukça yeterli sayıda. Otobüs içerisinde para kullanılmıyor. Birkaç kullanımlık kartlar, şehri gezerken oldukça ekonomik bir çözüm sunuyor. 2011 itibariyle bir bilet ücreti 2.5 TL civarında.

Kente Ulaşım

Kendi aracınızla

Sivas, Anadolu’nun büyük kentlerinden biri… Ana kara yolları oldukça modern ve tabelaları iyi düzenlenmiş. Fakat kışları, kötü hava koşulları yüzünden bu yollar sürüşe elverişsiz bir hale gelebiliyor.  Sivas, Ankara’ya 442 km., İstanbul’a 893 km. uzaklıkta bulunuyor.

Trenle

Sivas’ta şehir merkezine yakın, tarihi bir tren garı bulunuyor. Buradan, tren vasıtasıyla, Ankara, İstanbul, Kayseri, Kars, Samsun gibi büyük şehirlerin yanı sıra Çetinkaya, Divriği, Kangal, Yıldızeli gibi ilçelerine de direkt seferlerle ulaşılabiliyor.

Sivas, Ulu Cami nedeniyle önemli bir turizm destinasyonu olan Divriği’ye 2.5 saat uzaklıkta. İstanbul’dan İran’a giden Transasya ekspresi Sivas’a da uğruyor.

Otobüsle

Sivas’a, ülkenin bütün büyük illerinden otobüsle direkt ulaşılabiliyor. Kentin otogarı yılın her zamanı kalabalık oluyor.  

Uçakla

Şehre, hemen her Türk hava yolu firması günlük tarifeli seferler düzenliyor. Hava alanı şehir merkezinin oldukça uzak bir konumda bulunuyor. Sadece hava yolu firmalarının servisleriyle ya da taksiyle şehre ulaşım sağlanıyor.