Sivas

23:57:46

GMT +03:00

Bugün
Parçalı bulutlu
3º / 16º
 • Cu
  1º/18º
 • Ct
  10º/20º
 • Pa
  11º/23º
 • Pt
  8º/18º

Kızılırmak ve Yeşilırmak havzalarındaki konumuyla İç Anadolu’nun tarihi kenti Sivas, yüzölçümü itibariyle de Türkiye’nin en büyük ikinci ili. Ülkenin kurtuluş mücadelesi tarihinde de önemli bir yeri olan, ünlü ozanımız Âşık Veysel’in kenti Sivas’ta bulunan tarihi eserler, şehrin her dönem önemli bir yerleşim yeri olduğunu ortaya koyuyor. Halı-kilim dokumaları, kangal cinsi köpeği, el sanatları, kuyumculuğuyla Sivas, Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen şehirlerinden biri.

Sivas’ın eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor fakat ilk defa kimler tarafından kurulduğu hâlâ bir soru işareti. Şehir merkezindeki ve civar köylerdeki araştırmalarda, Sivas’ta yerleşim tarihinin, tarihin ilk dönemlerine kadar gittiği anlaşılmış durumda. Şehrin, kurulduğu dönemlerde Kapadokya sınırları içerisinde yer aldığı tahmin ediliyor.

Sırasıyla Hitit, Asur, İskit, Med ve Lidya uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olan şehir, büyük savaşlar yaşamış. M.Ö. 550 yılında Persler tarafından yönetilmeye başlayan Sivas, Büyük İskender’in Anadolu seferi sırasında uğradığı şehirlerden biriymiş. İskender tarafından alınan şehir, Sabistes adlı Makedon generalin kontrolünde kalmayı kabul etmeyip, bir isyanla tekrar Pers egemenliğine dâhil olmuş. Roma Kralı Tiperius’un M.S. 17’de şehri ele geçirmesiyle Sivas, Eyalet-i Rum sıfatını almış.

Türklerin Anadolu’ya girişinden sonra, kısa bir süre Selçuklu egemenliğinde kalan Sivas, 1075’te kurulan Danişmentli Beyliği’nin bir parçası olmuş. Anadolu Selçukluları ve Danişmentler arasında sürekli el değiştirdikten sonra 1175’te kesin olarak Selçuklulara bağlanmış. Bu dönemden sonra, şehir Osmanlı kontrolüne girene dek, Eretne Beyliği, İlhanlılar tarafından önemli bir kent olarak kullanılmış.

O yıllardan sonra Osmanlı egemenliğinden hiç çıkmayan Sivas, sadece 1402’de Timur tarafından yakılmış. Osmanlı’nın Timur’a bu mağlubiyeti, Osmanlı’da taht savaşlarına da sebep olmuş. Osmanlı egemenliği sırasında bir Amasya, Çorum, Tokat, Malatya ve Kayseri illerinden oluşan eyaletin merkezi olmuş.

4 Eylül 1919’da, Kurtuluş Savaşı’nı tetikleyen olaylardan Sivas Kongresi, şehrin ev sahipliği yaptığı, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı en önemli olay olarak biliniyor.