Singapur

03:08:26

GMT +08:00

1 $ (SGD)
=
4.35 TL (TRY)
Bugün
28º
Hafif yağmur
28º / 29º
 • Pe
  28º/29º
 • Cu
  25º/28º
 • Ct
  27º/29º
 • Pa
  26º/28º
Singapur

Uzakdoğu’nun parlayan yıldızı, aslanlar şehri Singapur...

 

Singapur

 
 
Singapur, Güneydoğu Asya’daki Malezya yarımadasının en güneyinde yer alan bir şehir devletidir. Hint Okyanusu’nda yer alan 40 adacıktan oluşan Singapur’un ekvatora olan uzaklığı 137 km’dir. Singapur tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. Uzun yıllar bir balıkçı kasabası olarak bilinen ada, 1819 yılında, bir İngiliz şirketinin temsilcisi olan Thomas Stamford Raffles tarafından kurulan liman ile modern tarihine kavuşuyor. Şehir o günden bu yana, dünyanın en yaşanabilir ve ekonomik yönden güçlü şehirlerinden birisi konumundadır.
 
Singapur Changi Havaalanı (üçlü kodu SIN’dır) şehrin 20 km kuzeydoğusunda yer alır. Singapur’a direkt ya da aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Tayland Hava Yolları ve Singapur Havayolları uçabileceğiniz başlıca havayolları arasında yer alıyor. Gidiş rotanıza bağlı olarak uçak yolculuğunuz 10-12 saat sürmektedir. İstanbul'dan Singapur'a uçuşlarımıza buradan bakabilirsiniz.

Nereleri Gezmeli 

Singapur, “1000 alışveriş merkezli ada”  olarak anılır. Şehirde gezilebilecek birçok alışveriş merkezi, park ve bahçeler, müzeler, tapınaklar, heykeller ve etnik mahalleler bulunmaktadır. Şehirde yer alan önemli binalar, alışveriş merkezleri ve dev oteller genellikle Orchard Caddesi üzerinde yer alır. Adını 1830’lu yıllarda üzerinde bulunan orkide ağaçlarından almaktadır. Singapur Ulusal Müzesi, Singapur Sanat Müzesi bu cadde üzerinde yer almaktadır. Singapur Nehri kenarında yer alan Merlion Park, şehrin simgesi olan Aslan Heykeli’ne ev sahipliği yapar. Dünyanın en büyük orkide bahçesi olan Ulusal Orkide Bahçesi, Cluny Caddesi üzerindedir. Nehrin güney ağzında bulunan Raffles Place’de şehrin en uzun ve ilgi çekici mekânları yer alıyor. Koloni dönemi mimari tarzı ile inşa edilen Raffles Otel de yine bu bölgededir. Dünyanın en ünlü eğlence parklarından biri olan Sentosa adası da bu kentte yer alır. Asya'nın en büyük tüp akvaryumu burada bulunur. Burada, çok çeşitli tropikal deniz canlılarının yanında köpekbalıkları, dev kaplumbağalar ve piranaları görebilirsiniz.
 
Fort Canning Park, Asya Medeniyetleri Müzesi, Clarke Quay, Chinatown, Arab Street, Little India, Maleytown, Singapur Hayvanat Bahçesi, Singapore Flyer gibi daha birçok yer ve yapı Singapur’da görülmesi gerekenler listesine eklenebilir.
 

Kültür ve Eğlence

Singapur şehir kültürü, farklı kültürlerin ve yaşam biçimlerinin çeşitliliği sayesinde çok renkli bir yapı oluşturmaktadır. Singapur, geleneksel Asya kültürü ile teknoloji ve modern yaşantının buluşma noktasıdır. Geleneksel mimari üzerindeki gökdelenler, Çin ve Hindu tapınaklarıyla buluşuyor.  Sanatseverler için tiyatro salonları, sanat galerileri, müzeler ve sergi salonları tatmin edici durumda. “T box” olarak da bilinen Art Seasons, kendine özgü cam ve çelikten oluşan mimarisi ile ödüle layık görülmüş bir binadır. Singapur, Çin ve Malay sanatçılarının ünlü sanat eserlerini burada ziyaret edebilirsiniz. Esplanade-Theatres on the Bay, nehrin kıyısında yer alan sanat merkezlerinden biridir. Burada yıl boyunca pek çok önemli performansı izleyebilirsiniz. Şehirde düzenlenen festivaller ve özellikle yeni yıl kutlamaları oldukça fazla ilgi görmektedir. Singapur’da yer alan bar ve gece kulüpleri, gece uyumayan bu şehirde farklı alternatifler oluşturmaktadır. Özellikle Raffles bölgesi gece hayatı bakımından çok dinamik ve renklidir.
 

Neleri Tatmalı

Singapur’da yemek kültürü çok önemli bir yer tutar. Her yıl düzenlenen Yiyecek Festivali ile ulusal mutfağın en güzel örneklerinin sergilenmesini sağlıyor. Ulusal tatların yanı sıra dünya mutfağının da seçkin örneklerine bu kentte rastlayabilirsiniz. Özellikle Çin mutfağının farklı yörelerine ait lezzetlerden tadabilirsiniz. Deniz ürünleri Singapur’da önemli bir yer tutar. Singapurluların çok sevdikleri zencefil, sarımsak, acı biberle tavada kabuğu ile kızartılmış acılı yengeci mutlaka denenmeli. Tropikal iklime ait meyvelerin hemen her çeşidi Singapur’da bulunmaktadır. Kentte, lüks restoranlardan sokak tezgahlarına kadar her bütçeye uygun farklı tatlar bulma imkanı vardır. Alkollü içecekler belli bir sınıra ve vergi oranına bağlı olduğu için çok pahalıdır. Tropikal meyvelerden elde edilen meyve suları çok tercih edilmektedir.
 

Neler Almalı

Alışveriş bakımından sayısız imkan sunan şehrin en önemli alışveriş noktası Marina Bay bölgesi ve Orchard Caddesi’dir. Orchard üzerindeki alışveriş merkezlerinde Temmuz ayında başlayıp üç hafta kadar süren “Büyük Singapur İndirimli Satışları” çok ilgi görmektedir ve geleneksel bir etkinlik olarak bilinir. Chinatown Night Market ise gece alışverişi için çok uygun ve giysiden aksesuara pek çok farklı ürün buradan satın alınabilir. Singapur’a özgü küçük hediyeler almak isterseniz, kentin simgesi olan Merlion ve orkide temalı ürünleri tercih edebilirsiniz.