Sharm El Sheikh

08:59:25

GMT +02:00

1 £ (EGP)
=
0.38 TL (TRY)
Bugün
30º
Parçalı az bulutlu
27º / 33º
 • Sa
  27º/32º
 • Ça
  24º/30º
 • Pe
  26º/31º
 • Cu
  25º/31º
Sharm El Sheikh

Kızıldeniz’in büyüleyici sualtı dünyasına, Mısır’ın parlayan güneşinin verdiği sonsuz ışık ile mistik bir diyar. Barışın kenti Sharm El Sheikh...

Zaman Dilimi: GMT +2 (Türkiye ile Sharm El Sheikh arasında saat farkı yoktur)
Para Birimi: Mısır Paundu
Telefon kodu:  +20 69
 
Mısır’ın Sina Yarımadası’nda yer alan Sharm El Sheikh, Kızıldeniz kıyısında küçük bir balıkçı kasabasıyken, İsrail topraklarına dahil olduğu dönemde yapılan çalışmalar ile günümüzdeki turistik ve modern yapısına dönüşmüştür. 1979 yılında yeniden Mısır’a iade edilen kent, dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çeken bir yer olmuştur. Kızıldeniz’in sualtı dünyasındaki benzersiz çeşitlilik ve berraklığı ile derin dalış amacıyla bölgeye gelenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kentin çevresinde birçok tarihi alan ve kültür hazinesi bulunmaktadır.
 
Sharm el-Sheikh International Airport’un (Ophira Airport) üçlü kodu SSH’dir, kentin kuzeydoğusunda yer alır ve şehir merkezine 12 km mesafededir. İstanbul’dan Sharm El Sheikh’e direkt uçak seferleri mevcuttur. Ortalama uçuş süresi 2 saat 30 dakika civarındadır.
 
Gezilebilecek Yerler; Sharm El Sheikh kenti, Sharm El Maya ve Naama olmak üzere iki ana koydan oluşmaktadır. Naama sahil bölümü, en önemli turistik merkez olarak biliniyor. Burada yer alan turistik tesisler, sundukları yemek ve alışveriş imkanları ile ziyaretçilerin hoş vakit geçirmelerini sağlıyor. Naama kumsalında güneşlenmek, at binmek ve birçok su sporunu yapmak mümkün. Naama bölgesinin batısında bulunan Ras Um Sid, sahip olduğı mercan kayaları ve diğer sualtı güzellikleriyle ilgi çekmektedir. Tarihi kent bölgesine yakın bir konumda bulunan Sharm El Maya, profesyonel dalış deneyimleri için daha uygun bir bölgedir. Ras Mohammed Milli Deniz Parkı, sualtı zenginlikleri ile sayılı dalış noktalarından biridir.
 
Sina Dağı, Tiran Adası, Eski Kent Merkezi ve burada yer alan tarihi çarşı, Köpekbalığı Plajı, Al Pasha Sahili ve White Knight Plajı görülmesi gereken diğer yerler arasındadır.
 
Kültür ve Eğlence; Sharm El Sheikh şehrinin kültürel yapısına değinmek için, eski kent bölgesini incelemek gerekir. Bu bölgede yaşanan değişiklikler mevcutsa da eski Mısır’ın mistik özelliklerini hala hissedebilmek mümkün. Sina Dağı, Hz. Musa’ya gelen on emirin indiği yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle Musa Dağı olarak da anılan ve yüksekliği 2200 metreyi bulan Sina Dağı’nın zirvesine 4 bin basamaklı merdiven ile ulaşılabilir. Sina Dağı’nın hemen altında bulunan Azize Katherina Manastırı’nda, İskenderiyeli Azize Katherina’nın gömülü olduğuna inanılmaktadır. Manastırda bulunan müze içerisinde, Hz. Muhammed’in bu manastırı koruma altına almak için el basarak imzaladığı belge sergilenmektedir. Manastır içerisinde yer alan kütüphanedeki el yazması eserler, günümüze dek ulaşmıştır. Bu eserler arasında birçok farklı dilde ve kutsal sayılacak el yazmaları bulunur ancak ziyarete açık değildir.
 
Naama Bay, gece hayatının en yoğun olduğu bölgedir. Mısır’ın meşhur “Bin Bir Gece”  adı verilen eğlenceleri birçok mekanda sergilenmekte ve büyük ilgi görmektedir. Alışveriş merkezleri, Pasha Club, Hard Rock Cafe ve Black House en çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Sharm El Sheikh’te uluslararası boyutta sualtı ve su sporları ile ilgili aktiviteler de gerçekleşmektedir.
 
Yeme İçme; Kızıldeniz’in kıyısında yer alan ve sualtı dünyasının nimetlerinden faydalanan kent, mutfak kültüründe de deniz ürünlerine önem vermektedir. Lüks otellerin restoranlarının yanı sıra kentte yer alan diğer restoranlarda da geleneksel Mısır mutfağının yanında dünya mutfağının birçok örneğine ulaşabilmek mümkün. İçecek olarak taze guava suyu hemen her restoran ve kafede bulunur ve çok tercih edilir.
 
Alışveriş; Eski kent bölgesinde bulunana tarihi çarşıdan, Mısır’a özgü el sanatları ürünleri ve nargileler satın alınabilir. Buradaki fiyatlar şehrin diğer bölgelerine göre daha uygun. Naama bölgesinde ise daha çok dikkat çekici ve renkli dükkanlar bulunmaktadır. Burada yer alan mağazalar geç saatlere kadar açıktır. Sharm El Sheikh’te, önemli markalara ait mağazaların da bulunduğu alışveriş merkezleri de mevcuttur. II Mercato, Al Khan ve La Strada en önemli alışveriş merkezleri arasındadır.