Saraybosna

22:43:45

GMT +02:00

1 KM (BAM)
=
3.35 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
4º / 12º
 • Ça
  3º/13º
 • Pe
  4º/15º
 • Cu
  6º/10º
 • Ct
  3º/12º
Hem kültürel hem de dini anlamda farklı kültürlerin hüküm sürdüğü şehirde, karşınıza çıkan tarihsel zenginliğine hayran kalabilirsiniz. Camiler, kiliseler, sinagoglar ve çok daha fazlası ile hayran kalacağınız Saraybosna’da gezilecek yerler için önerilerimize göz atabilirsiniz.
 
Başçarşı: Saraybosna’da gezilecek noktalar arasında en popüler olanı bu çarşı. İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen çarşıda 26 metre yüksekliğindeki kubbesiyle Gazi Hüsrev Bey Cami ve 17. yüzyılda inşa edilen Saat Kulesi görülebilir.

Sebil: Şehrin simgelerinden biri olan sebil, 1891 yılında yapılmış.

Gazi Hüsrev Bey Bezisten: Şehrin en iyi korunmuş yapılarından biri olan bedestende 109 metrelik bir sokak ve küçük dükkanlar bulunuyor. Çarşıda hala ticaret yapan mağazalar bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi (Kurşunlu Medrese): Osmanlı döneminde okul olarak kullanılan medrese, 16. yüzyılda inşa edilmiş.

Umut Tüneli: 1993 yılında düzenlenen tünel, 800 metre uzunluğunda, 1,5 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde. Tünelde kent halkının savaş döneminde yaşadıkları tasvir ediliyor.

Camiiler: 15. yüzyılda yapılmış olan Hünkar Cami, 16. yüzyılda Budim Beylerbeyi ve Ali Paşa tarafından yaptırılan Ali Paşa Cami, Osmanlı mimarisinin örneklerinden biri olan Ferhadiye Cami ve Eski Saraybosna’nın batı yönünü yansıtan Magribija Cami görülebilir.

Latin Köprüsü: Miljacka Nehri üzerinde bulunan tarihi bir köprü, 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan Prensi Arşidik Franz Ferdinand’ın Govrila Princip tarafından öldürüldüğü yer olması nedeniyle de tarihsel bir öneme sahip.

Morica Han: Şehirde sağlam kalmış tek han olan Morica Han’da Ömer Hayyam’ın şiir işlemelerini görebilirsiniz.

Saraybosna Müzesi: 16. yüzyılda inşa edilen ve bedesten olarak kullanılan müzede Osmanlı ve Avusturya – Macaristan dönemine ait tarihsel eserleri görebilirsiniz.

Bosna Ulusal Müzesi: Şehrin önemli müzelerinden olan ulusal müzede arkeoloji, etnoloji, doğal bilimler ve kütüphane kısımları bulunuyor.

Saraybosna Katedrali: 1881 yılında inşa edilmiş katedralde Neogotik mimarinin izlerini görebilirsiniz.

Sırp Ortodoks Kilisesi: Din ve eğitim için kullanılan kilise, 19 yüzyılda inşa edilmiş.

Şehirde ayrıca Svrzo Evi, Saraybosna Eski Ortodoks Kilisesi, Bosna Hersek Kütüphanesi, Saraybosna Gülü, Miljacka Nehri, Sarı Kale, Beyaz Kale, Büyük Safarad Tapınağı gibi yapıları da görebilirsiniz.