Şanlıurfa

17:57:40

GMT +03:00

Bugün
23º
Parçalı az bulutlu
17º / 28º
 • Pt
  18º/29º
 • Sa
  19º/32º
 • Ça
  15º/26º
 • Pe
  12º/25º

Peygamberler kenti Şanlıurfa, Anadolu’nun en mistik kentlerinden biri.  Kendine has kent dokusu, yemekleri ve tarihi yerleri ile Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Şanlıurfa, zamanın donduğu kentlerden. Şanlıurfa sokaklarında gezerken, kendinizi başka bir zamana ait bir yerde gibi hissedeceksiniz. Kentin eskiye ait bu görünümü, kent hayatına da yansımış durumda. Geleneklerine son derece bağlı olan Urfalılar, modern hayatın yozlaşmasından kendilerini korumayı başarmış, misafirlerine karşı oldukça eli açık insanlar. 

Şanlıurfa, dünyanın en eski kentlerinden biri. Göbeklitepe’de yapılan kazılarda, kentin geçmişinin M.Ö. 9000 yılına kadar uzandığı tespit edilmiş.

Şanlıurfa, “peygamberler şehri” olarak tanımlanıyor. Peygamberlerin atası kabul edilen Hz. İbrahim’in Şanlıurfa’da yaşadığına inanılıyor. Ayrıca Hz. Eyüp de Şanlıurfa doğumlu.

Yaklaşık 11.000 yıllık geçmişinde kent Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma ve Bizans gibi uygarlıkların yönetimi altında kalmış. Bu dönem içinde kent, bölgenin kontrol merkezi haline gelmiş.

Şanlıurfa, 1094 yılında Selçuklular tarafından alınmış. Kısa bir süre sonra, 1098 yılında kent, Haçlılar’ın kontrolüne geçmiş ve Edessa Kontluğu kurulmuş. Kent birkaç kez el değiştirdikten sonra 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. I.Dünya Savaşı sonrasında kent 1919 yılında ilk olarak İngilizler, sonrasında da Fransızlar tarafından ele geçirilmiş.

Kente, 1984 yılında TBMM tarafından, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle “şanlı” unvanı verilmiş.