Şanlıurfa

18:19:54

GMT +03:00

Bugün
23º
Parçalı az bulutlu
17º / 28º
 • Pt
  18º/29º
 • Sa
  19º/32º
 • Ça
  15º/26º
 • Pe
  12º/25º

Kaleye çık!
Eski Urfa Kalesi’nden geriye pek bir şey kalmamış olmasına rağmen kaledeki sütunlar ve kaleden kentin manzarası görülmeye değer. Efsanede, Hz. İbrahim’in ateşe fırlatıldığı yer olduğu söylenen bu kaleyi mutlaka görün.

 

Balıklıgöl’de balıklara yem ver!
Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşe atar. İbrahim ateşe düşerken, ateş suya, ateşi yakan odunlar da balığa dönüşür. Bu yüzden Balıklıgöl ve balıkları kutsaldır. Siz de bu kutsal balıklara yem verin.

 

Harran’a git!
Medeniyetin beşiği Mezopotamya’nın en önemli parçalarından biri Harran… Bir ticaret ve bilim kenti rolünü üstlenmiş Harran, bugün eski canlılığından çok uzakta. Dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu bu kenti ziyaret edin. Geçmişin izlerini kendi gözlerinizle görün.

 

Kebabın tadına bak!
Şanlıurfa, kebap tutkunları için bir cennet. Dünya üstünde kebabın en iyi yapıldığı kentlerden biri olan Şanlıurfa, et yemekleriyle arası iyi olan mideleri fazlasıyla memnun edecek. Ama bu durumun kötü bir yanı da var. Urfa gezinizden sonra kebap konusunda standartlarınızın yükselmesi ve eve döndüğünüzde yaşadığınız kentte yapılan kebapları beğenmemeniz söz konusu olabilir.