Şangay

00:32:43

GMT +08:00

1 ¥ (CNY)
=
0.86 TL (TRY)
Bugün
19º
Kapalı
18º / 20º
 • Pa
  17º/22º
 • Pt
  16º/22º
 • Sa
  14º/23º
 • Ça
  15º/18º

Kente Ulaşım

Şangay’a ulaşım, Çin’in en önemli kavşak noktalarından biri olması nedeniyle oldukça kolay. Kentte iki büyük havalimanı bulunuyor.

Kent İçi Ulaşım

Şangay yüksek nüfusuna rağmen etkili bir toplu taşıma sistemine sahip. Kentin hemen hemen her noktasına toplu taşımayla ulaşmak mümkün.

Şangay’da toplu taşımayı sık tercih edecekseniz, Shanghai Jiaotong Card adı verilen akıllı biletlerden kullanabilirsiniz. Bu biletlere istediğiniz kadar para yüklüyorsunuz ve bu biletleri toplu taşıma araçları haricinde bazı taksilerde bile kullanabiliyorsunuz. Bu kartlar sayesinde aktarma yaparak daha ekonomik bir şekilde yolculuk yapabiliyorsunuz. Bu kartları metro istasyonlarından almanız mümkün.

Kente Ulaşım

Trenle

Şangay’da birkaç tren istasyonu bulunuyor.

Şangay’ın en eski ve en büyük istasyonu Shanghai Railway Station, Zhabei bölgesinde yer alıyor. İstasyon 1, 3 ve 4 numaralı metro hatlarının birleştiği noktada bulunuyor. Güney yönüne giden trenle hızlı trenler haricindeki tüm trenler bu istasyona gidiyor. Güney yönüne giden trenler ise Shanghai South istasyonunu kullanıyorlar. İstasyona 1 ve 3 numaralı metro hatlarıyla ulaşılabiliyor. Hızlı trenlerin kullandığı Hongqiao Railway Station, havaalanı ile aynı kompleksi kullanıyor.

Trenler için bilet otomatik bilet makinaları, seyahat acentaları ya da gişelerden alınabiliyor. Ancak gişelerde çalışan personelin çoğu İngilizce bilmiyor.

Özellikle Hong Kong yönüne giden trenlerin biletleri hızla tükeniyor. Bu yüzden Hong Kong’a gidecekseniz, biletinizi önceden almanızda fayda var.

Uçakla

Şangay’da iki havaalanı bulunuyor. Uluslararası uçuşlar Pudong Havaalanı’ndan, yerel uçuşlar ise Hongqiao Havaalanı’ndan yapılıyor. İki havaalanı birbirlerine servis araçlarıyla bağlı ve yaklaşık bir saatlik bir mesafedeler. Her iki havaalanına da metro ile ulaşmak mümkün.

Pudong Havaalanı içinde iki terminal bulunuyor. İki terminal arasında bedava servis araçlarıyla ulaşım sağlanıyor.

Kent İçi Ulaşım

Otobüs

Şangay otobüs ağı, metro ağıdan oldukça geniş. Ancak trafiği göz önüne aldığımızda, otobüslerin pek de hızlı olduğu söylenemez. Ama metronun kapandığı saatten sonra, tek toplu taşıma alternatifi otobüs.

Bilet olarak akıllı kart kullanıyorsanız, otobüs şoförüyle hiçbir diyaloğa girmenize gerek yok. Bileti otobüs içinden alıyorsanız, otobüs içindeki muavine ücreti verip kâğıt bilet alıyorsunuz. Otobüs ücretleri genellikle 2¥. Otobüs ücretini otobüse binmeden bozuk para olarak hazırlamanızda fayda var. Zira bazı otobüslerde para üstü verilmiyor.

Metro

Şangay 12 hatlı geniş bir metro ağına sahip. Yabancılar için kent içinde en uygun yolculuk metro ile yapılıyor. Bunun sebebi ise metro içinde yeteri kadar İngilizce tabela varken, otobüslerde durakların genellikle İngilizce belirtilmiyor olması. Metro içinde yolculuk yapmak için akıllı kart biletlerden satın almanız gerekiyor. Bu biletler için ödediğiniz depozit parasını, kentten ayrılırken kartı bazı metro istasyonlarındaki ofislere iade ederek geri alabiliyorsunuz.

Taksi

Taksimetreler 11¥ ile açılıyor ve ilk 3 km. bu ücret içine dâhil. Sonrasındaki 7 km. için kilometre başına 2¥, daha sonrası için ise kilometre başına 3¥ ücret alınıyor. Saat gece 11’den sonra ücretler %20 oranında artıyor. Taksi şoförlerinin çoğu İngilizce bilmiyor. Bu yüzden gideceğiniz yerin adının Çince yazılı olduğu bir kâğıt hazırlarsanız ya da İngilizce bilen bir yerliden yardım alırsanız iyi edersiniz.