Şangay

02:14:22

GMT +08:00

1 ¥ (CNY)
=
0.86 TL (TRY)
Bugün
18º
Hafif yağmur
17º / 19º
 • Pa
  16º/22º
 • Pt
  14º/23º
 • Sa
  15º/17º
 • Ça
  14º/26º

Son yıllarda yükselişiyle tüm dikkatleri üstüne çeken Çin’in en büyük kenti Şangay, kozmopolit yapısıyla Çin’in dünyaya açılan penceresi. Bu büyük ülkenin ekonomik, entelektüel, kültürel, bilimsel ve teknolojik merkezi olan Şangay, modern ile geleneksel olanın kusursuz bir şekilde birbirine karıştığı bir kent.

Şangay için “zenginlerin cenneti, fakirlerin cehennemi” denir. Bu kontrastı kentin sokaklarında görmek mümkün. Aslında bu kontrast, aynı zamanda kentin hareketli ve bir anlamda da tutkulu günlük yaşantısını da sağlıyor. Bir kültürlerarası buluşma noktası olan Şangay, keşiflere açık gezginler için çok şey sunuyor.

Çin, dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahipken, Çin’in en büyük kenti Şangay’ın tarihi pek de eskilere gitmiyor.Nehir kıyısında ufak bir balıkçı kasabasıyken Çin’in kaybettiği Birinci Afyon Savaşları, Şangay’ın kaderini değiştirmiş. Kaybedilen bu savaş sonrasında ayrıcalıklar kazanan Avrupalı devletler, kısa süre içine Şangay’ı bir ticaret kenti haline getirdiler.

Birinci ve İkinci Afyon Savaşları sonunda 29 Ağustos 1842'de imzalanan Nanking Antlaşması ve 8 Ekim 1843 tarihli Bogue Ek Antlaşması ile başta İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok Avrupa devleti yerleşim hakkı, bölgede hukuki özgürlük ve ticari ayrıcalıklar kazandı. Bölgenin ticaret bölgesi haline gelmesi ve Çin kanununlarının dışında kalması, bölgenin kısa sürede kalkınmasını sağladı.

20. yüzyılın başında ken, Asya’nın en büyük ticaret limanı haline geldi. Kentten dünyanın diğer bölgelerine ipek, seramik ve çay satılıyordu. Maceracı gezginler, kenti bu yıllarda keşfettiler.İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte kent, Nazi tehlikesinden kaçan Yahudilere kapısını açtı. Bu dönem içinde 20.000 Yahudi kente göç eti.

Kent 1937’de Japonların işgaline uğradı. İkinci Dünya Savaşı sonuna dek, Japonlar kenti ellerinde tuttu. Savaş sonrasında Batılı devletler Şangay’ın yönetimini Çin’e bıraktı. Bu dönem içinde komünist rejim nedeniyle kent gerilemeye başladı. Bu gerileme 1976 yılında yapılan ticari düzenlemelere kadar sürdü. Bu düzenlemeler sayesinde Şangay, Çin’in geri kalanına göre daha açık bir yapıya kavuştu. Bu sayede kentin ticari hayatı eski günlerine döndü.Bugün Şangay, hızla gelişmekte olan Çin ekonomisinin en önemli lokomotifi. Ekonomik olarak gelişmekte olan kent, ülkenin sosyal yaşamına da yön veriyor.