Samsun

22:27:48

GMT +03:00

Bugün
12º
Kapalı
9º / 14º
 • Cu
  10º/19º
 • Ct
  11º/17º
 • Pa
  10º/14º
 • Pt
  10º/11º

Kente Ulaşım

Samsun kara yolu ve hava yoluyla kolayca ulaşılabilir bir konumda. Şehire yaz aylarında feribot kullanarak ulaşmak da mümkün oluyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımın %90’ını özel halk otobüsleri ile sağlanıyor. İlçelerde ise ulaşım minibüslerle yapılıyor. Şehir içi ulaşımı kolaylaştıracak olan raylı sistem şu anki tren garından başlıyor. İlk durak Cumhuriyet... Ardından gelen duraklar ise şöyle: Kültür Merkezi, Liman, DLH, Baruthane, Teleferik, Eğitim Fakültesi, Yeşildere, Denizevleri, İlkadım Yurdu, Türk İş, Ömürevleri, Meteoroloji Bölg Müd., Yurt, Atakent, Emek, Fatih, Kurupelit, Aziz Işık, Körfez ve Üniversite.

Kente Ulaşım

Kara yolu
Samsun,  Ankara istikametinden gelirken, Çorum'dan sonra yolun deniz ile buluştuğu Karadeniz otoyolu üzerinde bulunuyor.

Samsun'un çevre illerle ulaşımında, Metro Turizm en etkin şehirlerarası otobüs firması durumunda. Metro Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’ya yolcu taşıyor.  Varan Turizm'in de Ankara, İstanbul ve İzmir’e düzenli seferleri var. Bu iki firmanın yanı sıra Ulusoy, yerel firma olarak Süzer Turizm, Samsun Fındıkkale Turizm, Dağıstanlı, Aydoğan, Özgül Bafra firmaları da şehirlerarası ulaşımda hizmet veriyorlar.  Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük otogar ünvanına da sahip olan Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali Samsun'un güneyinde, Yeşilkent Belediyesi sınırları içinde Ankara-Samsun karayolu ile çevreyolunun kavşağında yer alıyor. Bu noktaya şehir merkezinden Atatürk Bulvarı, Ankara-Samsun Karayolu, 100. Yıl Bulvarı ve Barış Bulvarı ile ulaşılıyor.

Demir yolu
Samsun’dan Sivas ve Amasya’ya demiryolu ulaşımı var. Güncel sefer bilgilerini http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/bolgesel/4bolge.pdf adresinden takip edebilirsiniz.

Deniz yolu
Samsun'da feribot seferleri haziran-ağustos ayları içerisinde yapılıyor. İskele, kent merkezinde yer alıyor.

Hava yolu
Samsun - Çarşamba arasındaki Samsun Çarşamba Havaalanı kent merkezine 19 km. uzaklıkta. Havalimanına ulaşım için kent merkezindeki THY bürosu önünden servis araçları kalkıyor.

Samsun’a Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air ve Anadolu Jet’in düzenli seferleri var.