Roma

16:37:01

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
12º
Hafif yağmur
8º / 16º
 • Cu
  7º/16º
 • Ct
  7º/16º
 • Pa
  8º/13º
 • Pt
  6º/17º

Dünya tarihine yön vermiş büyük bir imparatorluğun başkenti Roma. Farklı zamanlarda, farklı hayatlar yaşayan; inişleri, çıkışları olan bir kent. Tarihi dokusuyla gündelik yaşantısı bir arada bulunan, turistik olmasına rağmen turizmin getirdiği steril olma durumunu yaşamayan, hayatın sonuna kadar tutkuyla yaşandığı bir kent Roma.

Roma İmparatorluğu, İtalyan devletleri dönemi ve Modern İtalya’nın önemli kentlerinden olan Roma, bu üç dönemin de izlerini taşıyor. İşin güzel tarafı ise, çoğu tarihi Avrupa kentinin aksine, tarihin yaşandığı alanlar hâlâ gündelik yaşamın bir parçası Roma’da. Vespa’sının üstünde işe gitmekte olan bir kadının, tarihi bir takın altından geçip; eski zamanlardan kalan kolonları arkasında bırakması, Roma’nın günlük yaşamında alışmış bir an.

 

Roma,

 

kendisini ziyaret eden gezgini bir turist gibi değil, Romalı gibi karşılayan bir kent.

 

Roma, dünya tarihine yön vermiş en büyük devletlerden biri olan Roma İmparatorluğu’nun başkenti.

Roma’nın kuruluşu bir efsaneyle açıklanıyor. Efsaneye göre Roma kentini Romulus ve Remus adlı iki ikiz kardeş kurmuşlar. Bu kardeşler savaş tanrısı Mars’ın ve Rhea Silvia’nın çocuklarıdır. Silvia, kardeşi tarafından tahttan indirilen Albologna kralının kardeşidir. Çocuğu olmasın diye bir tapınağa kapatılır. Ancak Silvia, savaş tanrısı Mars’tan hamile kalır. Bunun üzerine doğan çocuklar nehre bırakılır. Bu çocukları dişi bir kurt kurtarır ve onları emzirir.

Sonrasında ise Romulus, kardeşi Remus’u öldürerek tahta tek başına sahip olur. Böylece Roma kurulmuş olur. Kentin dört bir yanında görebileceğiniz kurt amblemleri, heykelleri de, bu efsanedeki kurttur.

Efsaneleri bir yana bırakacak olursak, kentin M.Ö. 8. yüzyılda kurulduğu biliniyor. Kent, altın dönemlerini ise M.Ö. 5. yüzyıl – M.S. 5. yüzyıl arası dönemde, yani Roma İmparatorluğu döneminde yaşıyor. Roma’da göreceğiniz birçok önemli tarihi yapı da bu dönemde inşa edilmiş.

Kent tarihinin gidişatı, Roma İmparatorluğu’nun gidişatıyla paralel seyir ediyor. Roma İmparatorluğu, kavimler göçü sonunda Batı Roma ve Bizans olarak ikiye bölünmesiyle birlikte kentte de gerileme dönemi başlıyor. Dış baskılara bir de veba salgınları ve depremler gibi doğal felaketler eklenince, kent için karanlık dönemler başlıyor.

Kent, neredeyse 11. yüzyıla kadar koca bir harabe olarak kalıyor. Kentin tekrar canlanması ise, Rönesans ile mümkün oluyor. Bu canlanmada, giderek güçlenmeye başlayan Papalık makamının da rolü var tabii ki.

Bu dönem içinde Rönesans’ın birçok önemli sanatçısının yolu Roma’dan geçiyor. Kente birçok yeni yapı ekleniyor, restorasyonlar yapılıyor.

15. yüzyıldan sonra kent savaş dönemine geçiyor. Hem İtalyan devletleri arasındaki savaşlar hem de Napolyon ve Hapsburg işgalleri, kentin sürekli bir savaş ortamı yaşamasına neden oluyor. En sonunda İtalyan birliği kuruluyor ve 1871’de Roma, İtalya’nın başkenti seçiliyor.