Roma

08:00:55

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
11º
Hafif yağmur
7º / 14º
 • Sa
  6º/17º
 • Ça
  8º/16º
 • Pe
  10º/14º
 • Cu
  11º/20º
Roma

Tarih boyunca rolü ve öneminden dolayı ismini, hak eden bir şehir.

 
 

Roma

 
 
„Roma”: Geçmişteki Roma imparatorluğunun, papalık devletlerinin ve İtalya’nın başkenti olan Roma, aynı zamanda hem modern bir şehirdir hem de zengin bir kültürel geleneğe ev sahipliği yapmaktadır.
 
İtalya'nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehridir. Katolik Kilisesi'nin merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. 2800 yıla yakın bir tarihi olan şehir pek çok büyük devlete de başkentlik yapmıştır. Bu devletler; Eski Roma, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık yönetimi, İtalya krallığı ve İtalya Cumhuriyeti'dir.
 
Roma'nın her bir köşesi, ziyaretçilerine ayrı bir tat sunar. Kimileri Antik Roma kalıntılarını görmek için, kimileri kutsal Vatikan ziyareti yapmak için, kimileri zengin şehir mimarisini incelemek için, kimileri ise canlı Roma hayatını tecrübe etmek için bu şehre akın eder. Ziyaret sebebiniz ne olursa olsun, Roma size de orjinal bir lezzet sunacaktır.
 
Roma'da iki havalimanı vardır; Leonardo da Vinci/Fiumicino uluslararası havalimanı (üçlü kodu ''FCO'', şehir merkezine 35 km uzaklıktadır.) , Ciampino havalimanı (üçlü kodu ''CIA'', şehirin 15 km güneydoğusunda yer alır). İstanbul'dan Roma'ya uçuş süresi yaklaşık 2 saat 40 dakikadır. Roma'ya İstanbul'dan Türk Havayolları, Pegasus, Alitalia havayollarının direkt uçuşları mevcuttur.
 
Roma’dan İtalya’nın herhangi bir şehrine trenle ya da otobüsle ulaşılabilir. Roma’nın diğer şehirlere uzaklıkları: Bolonya’ya 253 km, Floransa’ya 187 km, Cenova’ya 326 km, Milano’ya 389 km, Napoli’ye 144 km, Palermo’ya 647 km, Venedik’e 352 km.
 

Nereleri Gezmeli 

Roma, Avrupa’nın önde gelen tarihi eserlerine sahip ilgi çeken bir şehirdir. Şehrin geçmişiyle birlikte ortaya çıkan antik eserler, sanat yapıtları, çeşmeler, dini yapılar, meydanlar ve parklar sıralandığında gerçekten uzun bir liste ortaya çıkıyor.
 
Colosseum, Vatikan şehri, Pantheon, San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası, Piazza Venezia Meydanı, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri ve Roma Forumu gibi daha çoğaltabileceğimiz eserleri görmeden şehirden ayrılmamak gerekir. Roma şehrinin adeta simgesi olarak anılan Colosseum 55.000 kişi kapasitelidir. Tarih boyunca tiyatro gösterileri dışında, gladyatör mücadeleleri, idamlar ve hayvan dövüşlerine de sahne olmuştur. Colosseum gezisinden sonra Roma Forumu’nu ziyaret edebilirsiniz. Forum, içerisinde eski idari binaların kalıntılarının, anıtların ve tapınakların yer aldığı arkeolojik bir yerdir.
 
Şehrin batısına doğru ilerlediğinizde katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı Vatikan’a ulaşabilirsiniz. Burada yer alan San Pietro Kilisesi’nde yer alan kuleden Roma’nın eşsiz manzarası izlenebilir. Vatikan’da yer alan Vatikan Müzesi içerisinde bir çok resim, heykel, şapeller bulunmaktadır.
 
Pantheon ise M.Ö. 27 yılında yapılan, antik Roma dönemine ait bir tapınaktır. Pantheon Tapınağının mimari yönden kusursuzluğunu günümüze dek çok iyi korunması sayesinde hala görebiliyoruz.
https://blog.bavul.com/acik-hava-muzesi-roma/Her Yol Roma’ya Çıkar! yazısındaki "görülmesi gereken yerler" listesine de bakabilirsiniz.
 

Kültür ve Eğlence

Roma’da bir çok sanat dalında etkinlikler düzenlenmektedir. Sanatseverler için Roma’da bulundukları süre içerisinde tiyatro, dans, bale, sergi gibi alternatifler bulunuyor. Roma Film Festivali ve Roma Caz Festivali oldukça ilgi görmektedir. Şehirde yer alan sanat merkezlerinden bazıları Teatro Dell’Opera, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Auditorium Parco della Musica’dır.
 
Roma’da yer alan tarihi eserlerin gece aydınlatılmasıyla şehir büyüleyici bir hale bürünür. İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı geceleri de hareketlidir. Gece eğlenmek için şehirde yine bir çok alternatif mekan bulunmaktadır.
 

Neleri Tatmalı

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü tatlarını bu şehirdeki enfes restoranlarda bulabilirsiniz. Pizza, makarna, risotto, deniz ürünleri, tatlılar ve dondurma önde gelen tatlar arasındadır. Eğer çok lezzetli İtalyan pizzalarını pahalı restoranlarda yemek istemezseniz, Roma’nın caddelerinde yer alan ve dilimle pizza satan büfelere ve kentte sıkça yer alan pizzerialara uğrayabilirsiniz.
 
Pasta kelimesi İtalya’da makarna çeşitlerine verilen genel isimdir. Makarnalar şekillerine göre farklı isimlerle anılır. Lazanya içerisine peynir, ıspanak, deniz mahsülleri ve etli sos eklenerek yapılan çok yaygın bir makarna çeşididir. İtalyanların bu yemeğin içerisine sevgilerini de kattığı söylenir. Tiramisu da önemli bir tatlı türüdür.
 
Şarap tüketimi Roma’da çok yüksek seviyededir. Pizzanızın veya makarnanızın yanında bir çok farklı çeşitte şarap deneyebilirsiniz. Roma’da yapılan gezinin sonunda sert bir kahve almak isterseniz mutlaka bir fincan Espresso içmelisiniz.
 

Neler Almalı

Roma’da İtalya’nın dünyaca ünlü giyim markalarının satış noktaları bulunmaktadır. Via del Corsa Caddesi üzerinde yer alan dükkanlar ve butikler oldukça ilgi görür. Via Condotti Caddesi üzerinde de ünlü İtalyan modacıların butikleri yer almaktadır.
 
Kenti hatırlatacak hediyelik eşyalar almak isterseniz bunların başında şarap geliyor. Yine süs eşyaları, makarnalar ve oyuncaklar da yine hediye olarak alınabilir.