Riga

20:13:15

GMT +03:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Rain and snow
2º / 5º
 • Ct
  1º/5º
 • Pa
  1º/4º
 • Pt
  1º/3º
 • Sa
  4º/5º
Riga

Şehrin göz alıcı mimarisi ile Daugava Nehri'nin muhteşem dansı…

Zaman Dilimi: GMT +2 (Türkiye ile Riga arasında saat farkı yoktur)
Para Birimi: Letonya Lati
Telefon kodu:  + 371 2
 
 
Avrupa kıtasının kuzeyinde, Baltık denizinin kıyısında ve Daugava Nehri'nin ağzında bulunan Riga, Letonya’nın başkentidir. Baltık Bölgesi’nin en büyük şehri olan Riga, ülkenin turizm, kültür, sanat, eğitim, finans, ticaret, politika ve endüstri alanlarındaki en önemli merkezidir. Şehrin kuruluş tarihi 12. yüzyıla dayanır. Ülkedeki Sovyet hakimiyetinin sona ermesi ile birlikte kent gelişmiş ve Baltıkların en dinamik şehirlerinden biri olmuştur. Art Nouveau tarzında yapılmış özgün mimari örneklerin ağırlıkta olduğu kentin tarihini yansıtan ünlü Eski Riga bölgesi, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.
 
Riga Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu RIX’tir), şehir merkezinin 10 km batısında yer almaktadır. Türkiye’den Riga'ya direkt uçuşlar mevcuttur. İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan kalkış yapan Türk Hava Yolları ve AirBaltic uçakları, aktarma yapmadan Riga Uluslararası Havalimanı'na ulaştırmaktadır. İstanbul’dan Riga’ya ortalama uçuş süresi ise yaklaşık 3 saattir.
 
Gezilebilecek Yerler;  Riga şehrinde mimari olarak Art Nouveau tarzı ön plana çıkmaktadır. Daugava Nehri'nin doğu yakasında yer alan Eski Riga (Vecriga), Orta Çağ mimarisi ile dikkat çekmektedir. Burada yer alan Aziz Peter Kilisesi, Riga Dome Katedrali, Tris Brali Evleri ve Riga Kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Aziz Peter Kilisesi, 1660'larda tahtadan inşa edilmiş Gotik mimari tarzında bir kilisedir. Daha sonra çelikten yeniden yapılan kilisenin bulunduğu tepeden kent manzarası mutlaka görülmelidir. Riga Kalesi, 1330 yılında yapılmıştır, Letonya Başbakanı'nın resmi ikametgâhıdır. Riga Dome Katedrali, Doma Laukums meydanında yer alır ve 1211 yılında Başpiskopos Albert tarafından inşa edilmiştir. Yine Eski Riga’da yer alan Ratslaukums (Belediye Binası Meydanı), Melngalvju nams (Karakafalıların Evi), Roland Heykeli ve Rigas Dome (Belediye binası) gibi eserleri bünyesinde bulundurur.
 
Letonya Doğa Müzesi, Dekoratif Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Riga Tarihi Müzesi, Letonya Gemicilik ve Etnografya Açık Hava Müzesi, Riga’da bulunana başlıca önemli müzeler arasındadır. Brivibas Piemineklis (Özgürlük Anıtı) ve Rigas Centraltirgus (Riga Merkez Çarşısı) görülmesi gereken noktalardandır.
 
Kültür ve Eğlence; Baltık Bölgesi’nin en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Riga; kültürel yaşam bakımından oldukça zengindir. Kentte, sanatın hemen her alanında pek çok etkinlik bulunur. Tiyatro ve opera kültürü Riga’da oldukça yaygındır. En önemli tiyatrolar; Rusya Dram Tiyatrosu, Yeni Riga Tiyatrosu, Letonya Ulusal Tiyatrosu, Daile Tiyatrosu, Riga Oda Tiyatrosu ve Kukla Tiyatrosu’dur. Letonya Ulusal Operası, opera ve bale etkinliklerinin düzenlendiği büyük bir tiyatrodur. Yıl boyunca Riga’da çok sayıda uluslararası festival düzenlenmektedir. Dört yılda bir düzenlenen Letonya Ulusal Şarkı ve Halk Dansı Festivali, Riga Opera Festivali, Yaz Gün Dönümü Festivali (Jani) en önemli festivaller arasındadır. Riga’nın gece hayatı, ziyaretçilerine oldukça renkli ve bol alternatifli mekanlar sunmaktadır.
 
Yeme İçme; Riga mutfağında et ve sebze en önemli iki öğe olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Riga’ya özgü ekmekler ve geleneksel içecekler de mutfak kültüründe önemli yer tutar. Kentin pek çok bölgesinde bulunan modern restoranlarda; yerel mutfağın en güzel örneklerinin yanında Rus, Orta Asya, Kafkasya coğrafyasına ait yemekler de bulunmaktadır. Ana yemekler arasında domuz eti ile yapılan yemeklerden cukas ribinas, cukas kajas, karbonade, grudenis ve cukas ausis en yaygın olanlarıdır. Kotletes, pelekie zirni ar speki, kartoflianki ve senu sališana bu mutfağın diğer önemli ana yemekleri arasındadır. Riga’ya özgü çorbalar, atıştırmalıklar, mezeler ve tatlılar oldukça zengin bir mutfak kültürü oluşturmaktadır. Riga’da en çok tercih edilen alkollü içecek biradır. Kentte üretilen siyah balsam likörü de en az bira kadar ünlü bir içecektir. Kış aylarında Frenk kimyonu ve ıhlamur çiçeği çayı en çok tüketilen sıcak içeceklerdendir.
 
Alışveriş; Riga, dünyaca ünlü markaların mağazaları, modern alışveriş merkezleri ve yerel pazarlarıyla alışveriş kültürü bakımından tatmin edici düzeydedir. Kent merkezinde yer alan Riga Merkez Çarşısı, Baltıklar Bölgesi’nin en büyük pazarıdır. Avrupa’nın da önemli pazarları arasında bulunan Riga Merkez Çarşısı’nın tarihi kentin kuruluş yıllarına dayanır. Geleneksel Letonya çömlekleri pampalu, üzerinde yöresel motiflerin bulunduğu önlük, havlu, masa örtüsü ve sebzelik gibi mutfak aksesuarları, atkı, eşarp, bluz, elbise ve başörtüsü gibi giyim malzemeleri ve bal mumu heykelcikleri kente özgü hediyelik ürünler arasındadır. Peterbaznicas, Matera, Skolas, Tallinas, Palidziba, Brivibas, Valdemara, Miera, Laipu ve Tirgonu Caddeleri'nde bölgenin geleneksel değerlerini yansıtan birçok hediyelik eşya bulunmaktadır. Ayrıca Riga’da kehribar, gümüş ve altından üretilen takılar ve objeler de oldukça fazla ilgi görmektedir.