Prag

15:40:07

GMT +02:00

1 Kč (CZK)
=
0.26 TL (TRY)
Bugün
Kapalı
3º / 10º
 • Pt
  5º/12º
 • Sa
  5º/14º
 • Ça
  6º/15º
 • Pe
  4º/9º

Kente Ulaşım

Prag Avrupa’nın başkentleri arasında nispeten küçük bir şehir. Ulaşım altyapısı da bundan etkilenmiş. Şehrin 10 km uzağındaki havaalanından merkeze ulaşım ancak otobüs veya taksiyle gerçekleştirilebilirken, tren istasyonları merkeze metro sistemiyle bağlı durumda.

Kent İçi Ulaşım

Prag’ın turistlere yönelik bölgeleri çoğunlukla şehrin merkezinde ve birbirine yakın. Dolayısıyla bunları yürüyerek gezmek çoğunlukla hem daha hızlı hem de bir yandan şehrin havasını soluyabileceğinizden daha keyifli olacaktır. Dopravní podník (DP) adıyla bilinen toplu taşıma sistemi ise daha uzun mesafeli ulaşım ihtiyaçlarınız için ucuz ve etkili çözümler sunuyor.

Kente Ulaşım

Trenle

Praha Hlavní nádraží ve Praha-Holešovice isimli garlar, uluslar arası trenlerin şehirdeki varış ve kalkış noktası. İki istasyonda da, döviz büroları, emanet dolapları bulunuyor. Metro durakları sayesinde, şehirle entegrasyonları sağlanmış durumda. Hlavní nádraží zaten, şehir merkezi sayılan Wenceslas Meydanı’na beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Yerel tren hatları, Hlavní nádraží veya Masarykovo nádraží isimli garları kullanıyorlar.

Daha yavaş ve taşralardan gelen trenler ise Praha-Vysočany, Praha-Dejvice, Praha-Vršovice isimli ara duraklara kadar geliyorlar. Bütün bu duraklar da metro hattı üzerinde yer alıyor. 

Uçakla

Prag’ın Ruzyně Havaalanı, şehir merkezinin 10 km. kuzey batısındayer alıyor. Buradan şehre ulaşım için minibüs, otobüs, taksi gibi seçenekler bulunuyor. Birden fazla kişinin aynı anda kullanabildiği taksi-dolmuşlarla yaklaşık 360 CZK ücretle şehir merkezindeki otelinize ulaşabiliyorsunuz. Minibüsler de her 30 dakikada bir hareket edip Dejvická metro istasyonunda durarak náměstí Republiky’e kadar gidiyor. Ücreti yaklaşık 120 CZK.

Şehre ulaşımın en ucuz yolu ise halk otobüsleri. Buradan her 10-15 dakikada bir kalkan 119 numaralı otobüsler, sık duraklarda durarak Dejvická metro istasyonuna gidiyor. Varış terminalindeki toplu ulaşım bilgi ofislerinden bilet alınabilir. Prag’a gece yarısından sonra varanlar ise saat başı kalkan 501 numaralı otobüsleriyle 51 numaralı gece tramvayı hattına varabilirler. Bu tramvay hattı şehir merkezinden geçiyor. Havaalanından kent merkezine ulaşım, taksilerle 400-500 CZK tutuyor.

Kent İçi Ulaşım

Metro

Her gün sabah 05.00’ten gece yarısına kadar işleyen Prag metrosu temiz, hızlı ve sorunsuz bir sistem. Birbiriyle bazı istasyonlarda kesişen üç hatta sahip bu sistemi kullanırken haritalardan yararlanarak yolunuzu bulmakta güçlük çekmeyeceksiniz. Yine de işinizi kolaylaştırmak adına “výstup” kelimesinin çıkış anlamına geldiğini, “přestup” tabelalarının ise sizi “hatlar arası aktarma noktaları”na yönlendireceğini bilmenizde fayda var.

Tramvay

1891’den beri hizmet veren tramvay sistemi şehirdeki metrodan sonra en hızlı ulaşım şekli. Bütün duraklarda hareket planını görmek mümkün. Vinohrady ile Hradčany arasında hareket eden 22 numaralı tramvay hattı, şehrin önemli kısımlarının birçoğundan geçtiğinden Prag’ı hızlıca görmek isteyenler için uygun fiyatlı bir seçenek sunuyor. Ayrıca farklı hatlarda gece yarısı ile 04.30 arasında devam eden gece tramvayları geç saatlerdeki ulaşım ihtiyaçlarınız için uygun bir çözüm.

Taksi

Pragda taksiler oldukça yaygın ve ucuz. Normalde taksimetrenin açılış ücreti 40Kč, kilometre başına ek ücret de 28Kč. Tabii şoförlerin birçoğu turistlerden fazladan ücret almaya çalışabiliyor. Adil bir ücret ödeme ihtimalinizi artırmak için yolda taksi çevirmektense kaldığınız otelin sizin için aracı çağırmasını sağlayabilirsiniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda da AAA Taxi (Tel: 222 333 222) gibi büyük firmaların araçlarını tercih etmeniz faydalı olacaktır.