Prag

19:02:38

GMT +02:00

1 Kč (CZK)
=
0.26 TL (TRY)
Bugün
Hafif kar yağışlı
-0º / 4º
 • Cu
  0º/4º
 • Ct
  -0º/4º
 • Pa
  3º/9º
 • Pt
  5º/12º

Yüzlerce yıllık tarihi boyunca doğal afetler ve savaşların neredeyse hiç uğramamasından olsa gerek, Prag’ın tarihi yapısı Avrupa’nın çoğu şeklinden daha iyi korunmuş durumda. Hâlâ ayakta olan taş yollar, köprüler, katedraller ve birçok başka yapı Prag’a günümüzde az bulunan bir atmosfer kazandırıyor.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Prag, günümüzde Orta Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş; her yıl milyonlarca turist bu görkemli kenti ziyaret ediyor.

Yerleşimi 9. yüzyılda başlayan Prag, kısa süre içinde bölgenin krallarının yaşadığı kent haline geldi. 14. yüzyılda IV. Charles döneminde önemli geliştirmeler yapılan şehir, o dönemde Avrupa’nın en büyük üçüncü şehri haline geldi.

Yüzyıllar boyunca Prag özellikle önemli Çek, Alman ve Yahudi nüfusu başta olmak üzere, birçok farklı etnik grubu içerisinde barındırdı. Günümüzde Prag olarak adlandırılan şehir aslında 1784’te birleştirilene kadar Hradcany, Malá Strana, Staré Mesto ve Nové Mesto adında dört ayrı şehirden oluşuyordu. I. Dünya Savaşı’nın ardından Prag, Çekoslovakya’nın başkenti haline geldi.

II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin eline geçen şehrin kendisi (Avrupa’nın birçok büyük şehrine kıyasla) önemli bir zarar görmese de, Yahudi nüfusunun çoğunu kaybetti. Savaştan sonra nüfusun çoğunluğunu oluşturan Almanlar şehirden çıkarıldı ve Prag neredeyse 50 yıl Sovyetler Birliği’nin kontrolünde kaldı. Daha sonra tekrar Çekoslovakya’nın eline geçen şehir, 1993’te bu devletin bölünmesiyle yeni Çek Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.