Prag

21:15:57

GMT +02:00

1 Kč (CZK)
=
0.26 TL (TRY)
Bugün
Hafif kar yağışlı
-0º / 4º
 • Ct
  1º/5º
 • Pa
  4º/9º
 • Pt
  5º/12º
 • Sa
  6º/14º
Prag

Bu şehirde benzersiz şıklığını ve zarafetini kaybetmeksizin her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir.

Prag

 
 
Çek Cumhuriyeti, Avrupa'nın merkezinde yer alır. Prag, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Ülkenin en uzun nehri olan Vltava Nehri üzerinde bulunan kent, Bohemya'nın merkezinde yer almaktadır. Başkent, geçmişten bugüne Çek Cumhuriyeti'nin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olmuştur. Çek Cumhuriyeti'nin en önemli Avrupa'nın ise sayılı tarihi kentlerinden biridir. Prag, Ortaçağ'dan kalma bir kent olarak dünyanın en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca Golden (Altın), Hundred-Spired (Yüz burmalı), The crown of the world ( Dünyanın kralı) gibi sıfatlara sahip olmuştur. Kent merkezi UNESCO Dünya Kültür ve Doğa mirası listesinde yer alır.
 
Gitmek istediğiniz yerlere belki biraz geç kalmanıza yol açacak olsa da, Prag sokaklarında dolaşarak her ayrıntıya göz gezdirmek size büyük bir keyif verecektir. Her bir detay ilgi uyandırır ve geziye çekicilik katar. Karl Köprüsü yolu üzerinde Na Prikope caddesinde kısa süreli bir alışveriş yapın, bir fincan kahvenin tadını çıkartın ve Petrin parkında birkaç dakika dinlenin.
 
Prag, sıkıntılarından ve kaygılarından kurtulmak için, kısa da olsa bir seyahat macerasına atılmak isteyen gezginler için eşsiz bir cazibe merkezidir.  Prag Ruzyne havalimanın üçlü kodu ''PRG'' dir, şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km'dir. İstanbul'dan Prag'a uçuş süresi yaklaşık 2 saat 50 dakika'dır. Türk Havayolları İstanbul'dan Prag'a direkt seferler düzenlemektedir.
 
 
Nereleri Gezmeli 
Prag, Avrupa’da tarihi dokusu ve doğasıyla en korunmuş şehirlerden biridir. Mimari açıdan büyüleyici olan bu şehir, Ortaçağ mimarisinin tüm ihtişamını günümüzde de ziyaretçilerine sunar.
Prag Kalesi dünyada yer alan en büyük kalelerden biridir. Prag’ın belgelenen en eski yerleşim yeri olan Prag Kalesi’nin yapımına 9. yüzyılda başlanmıştır. Bugün kalenin bir kısmı halen diplomatik bir önem taşır ve Çek Cumhurbaşkanı’nın ofisi olarak kullanılmaktadır. Prag Kalesi içinde yer alan en önemli yapı Aziz Vitus Katedrali’dir. Kalenin ana giriş kapısının hemen karşısı Hradcany Meydanı’dır. Bu meydan üzerinde farklı mimari tarzlarda saraylar ve binalar yer almaktadır. Toskon Sarayı, Martinic Sarayı, Schwarzenberg Sarayı ve Başpiskoposluk Sarayı en önemlileri arasındadır.
 
Old Town Hall (Eski Kent Konağı) Prag’ın kalbinde yer alır ve Eski Kent yetkililerinin kalmaları için 1338 yılında yapılmıştır. Wenceslas Meydanı ile Vltava Nehri üzerindeki ne eski köprü olan Charles Köprüsü arasında bulunan Old Town Hall’da, gotik Tyn Katedrali ve barok St. Nicholas Kilisesi gibi farklı mimari tarzlarda birçok eser bulunmaktadır. Kentin bir diğer önemli eseri Astronomik Saat (Prague Orloj), her saat başı Hz. İsa’nın 12 havarisinden birini göstermektedir. Petrin Tepesi, Prag’ın en geniş yeşil alanını oluşturur ve burada yer alan Petrin Kulesi’nden Bohemya merkezinin eşsiz manzarası seyredilebilir.
 
 

Kültür ve Eğlence

 
Prag, Avrupa’nın önde gelen kültür merkezlerinden biridir. Yıl boyunca kentte festivaller ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Vltava Nehri kıyısında yer alan Ulusal Tiyatro’da önemli bale ve opera performansları sergilenmektedir. All Colours of Theater , Image Tiyatrosu ve Ta Fantastika, Çek Cumhuriyeti'nin Black Light Tiyatro tarzında performanslarının sergilendiği noktalardır. Kentte her yıl düzenlenen başlıca festivaller; Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali, Prag Uluslararası Sonbahar Müzik Festivali, Fobiofest (film festivali), Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Prag Yazarlar Festivali, Prag Uluslararası Organ Festivali ve World Roma Festivali olarak sıralanabilir. Prag’da bulunan eğlence merkezleri de ziyaretçilerine sınırsız alternatifler sunmaktadır.
 
 

Neleri Tatmalı

 
Çek mutfağı genel olarak etlerin yoğun soslar ve yanında atıştırmalıklarla servis edilmesiyle oluşan bir mutfaktır. Bununla birlikte uluslararası tatlar ve vejeteryan menüler de kentteki restoranlarda yerini alır. Başlıca gelenekesel tatlar arasında turşulu et, kavrulmuş et, patates salatasıyla sunulan şinitzel, hamur köfteleri ve hamurlu tatlılar sayılabilir. Bira, Çek Cumhuriyeti’nde çok fazla tüketilen bir içkidir. Hatta bazı biralar isimlerini bu ülkede yer alan şehirlerden almaktadır. Biradan sonra en çok tercih edilen alkollü içecek ise şaraptır.
 
 
Neler Almalı
Prag’da dünyaca ünlü markaların mağazalarını önemli caddelerde ve alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Eski Kent’in ara sokaklarında ise Çek kültürüne ait el işlemeleri, takılar, süs eşyaları, mücevherler satan dükkanlar bulunmaktadır. Havelsky Trh ve Prazska Trznice önemli pazarlar arasındadır. Kentten hediye olarak Çek biraları ya da Prag’a özgü bir likör olan Becherovka tercih edilebilir.
 
Nereleri Gezmeli