Pisa

06:51:18

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
18º
Açık
14º / 22º
 • Pe
  15º/20º
 • Cu
  16º/21º
 • Ct
  14º/20º
 • Pa
  15º/20º
Her yıl milyonlarca turistin önünde fotoğraf çektirdiği Pisa Kulesi ile ünlü kent, Pisa Katedrali ve vaftizhanesinin bulunduğu tarihi alan yani Piazza del Duomo ile 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor. Her detayında bir sanatsal zarafet ve incelik bulacağınız Pisa’da gezilecek yerler ile ilgili önerilerimiz sizi bekliyor.

Pisa Kulesi: Tabii ki Pisa’da gezilecek noktalar denildiğinde ilk akla gelen yapı Pisa Kulesi oluyor. Katedrale ait bir çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanan kule yaklaşık 200 yıllık bir sürede tamamlanmış. Eğik olmasının nedeni ise alüvyonlu bir toprak üzerine, çok derin temel atılmadan inşa edilmesi. Her bir kat çıktıkça yamulan yapı, 8 katlı. İnşa edilirken yamulduğu için yapımına ara verilen kulenin üst katlarında eğimi engellemek için, bir taraf, diğer tarafa göre daha uzun yapılmış.

Piazza Dei Miracoli-Duamo Meydanı: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan meydan, Orta Çağ’a ait mimari özellikleriyle dikkat çekiyor. Mucizeler meydanı olarak da adlandırılan bölgede; katedral, çan kulesi, vaftizhane ve camposanto yer alıyor.

Duomo: Duamo Meydanı’nda yer alan katedral, Romanesk mimarisi ile dikkat çekiyor. Pisa başpiskoposunun ikamet yeri olan katedral, 1064 yılında inşa edilmeye başlanmış.

Eski Mezarlık: Meydanın kuzey kısmında kalan mezarlık alanı, mimari özellikleriyle en dünyanın estetik mezarlardan biri.

Museo Dell’opera Del Duomo: Dünyaca ünlü heykeltıraş Pisonu’nun heykellerini görebileceğiniz müze, görülmeye değer.

Sinopias Müzesi: Camposanto fresklerinin orijinallerini görebileceğiniz müze, şehrin en önemli müzelerinden biri.

Orto Botanico Di Pisa: Pisa Üniversitesi’nin yönetiminde olan botanik bahçesi 1591 yılından bu yana ziyarete açık.

Ulusal Müze: 1989 yılında açılan müzede tarihi zırhlar ve İtalyan ressamlara ait eserler görülebilir.