Paris

16:16:50

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Parçalı bulutlu
4º / 14º
 • Pt
  8º/15º
 • Sa
  9º/17º
 • Ça
  8º/17º
 • Pe
  6º/16º

Kente Ulaşım

 

Paris, sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın önemli ulaşım merkezlerinden biri. Bu yüzden sadece Avrupa’nın değil, dünyanın hemen hemen tüm büyük kentlerinden, kente direkt olarak ulaşmak mümkün. Kentte birkaç havaalanı ve tren istasyonu bulunuyor.

 

Uçakla

Charles de Gaulle (Roissy)

Charles de Gaulle (genellikle sadece CDG olarak bahsedilir) Avrupa’nın en büyük havaalanlarından biri. Bu yüzden oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

Havaalanında üç terminal bulunuyor. Terminaller arasındaki aktarma yapmak da zaman alıyor. İkinci terminal oldukça büyük. Bu terminal 2A ve 2B olarak iki bölüme ayrılmış durumda.

Havaalanı kente RER hatlarıyla bağlı. RER C ve RER B hatları kenti havaalanına bağlıyor (3€80. Yaklaşık 30dk.). Saat 05.30 ve 23.30 saatleri arasında bu trenler işliyor. 183, 285 ve 292 numaralı otobüsler de ulaşım için kullanılabiliyor (1€80. Yaklaşık 1 saat). Ayrıca AirFrance da servis hizmeti sunuyor. Bu servisler Gare de Montparnasse ve Etoile Meydanı’na gidiyor (11€50 Yaklaşık 30dk.).

Gördüğünüz gibi, havaalanına ulaşım için pek çok seçeneğiniz var. Bu seçenekler, kent içinde bulunduğunuz lokasyona göre değişiklikler gösterebiliyor. Sıkıntı yaşamamak için, kente giderken havaalanındaki görevlilerden, kentten gelirken de kaldığınız yerdeki görevliden yardım istemenizde ve check in yaptırmanız gereken vakitten en az 1,5 saat önce yola çıkmanızda fayda var.

 

Orly

Orly, kentin güneybatısında bulunuyor. Kentle ulaşım RER – B hattı ve OrlyBus servisleriyle sağlanıyor. RER ile havaalanına ulaşmak için Saint-Rémy-les-Chevreuse istikametine giden trenlere binmelisiniz. OrlyBus ise Métro Denfert-Rochereau’dan (Ligne 6) kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor ve bilet ücreti ise 6€40.

Bu ulaşım alternatiflerinin haricinde AirFrance, her iki havaalanından kente ve havaalanları arasında servis hizmeti veriyor. AirFrance ile yolculuk yapıyorsanız ve Paris’te iki havaalanı arasında aktarma yapmanız gerekiyorsa dikkatli olun. Çünkü bir havaalanından diğerine giderken bagajlarınızı almanız ve diğer havaalanında check in olmanız gerekiyor. Trafiğin yoğun olduğu zamanlar, bu işlem yaklaşık 2 saat sürebiliyor.

 

Trenle

Paris’te merkezi bir tren istasyonu bulunmuyor. Eskiden merkezi istasyon rolünü üstlenen Orsay Garı, bugün bir müzeye dönüştürmüş durumda.

Merkezi istasyon yerine, kentin etrafında sıralanmış ve birbirine metro hattı ile bağlanmış altı istasyon bulunuyor. İstasyonlar adlarını genel olarak gittikleri destinasyonlardan alıyor.

Bu sebeple, Paris’e hangi istasyondan varacağınızı; Paris’ten hangi istasyondan ayrılacağınızı öğrenmenizde fayda var. Bir de eğer Paris’te kalmayacak, sadece aktarma yapacaksanız ve istasyon değiştirmek durumundaysanız, iki istasyon arasında uzun bir metro yolculuğu yapmak durumunda kalabileceğinizi de unutmayın.

 

Gare du Nord
Kuzey yönüne giden trenler buradan kalkar. Belçika ve Hollanda yönüne giden TGV trenleri, Köln’e giden Thalys Express ve İngiltere’ye giden Eurostar trenleri bu garı kullanır.

Gare d'Austerlitz
Merkez ve güneybatı Fransa’ya giden trenler bu gardan kalkar. Ayrıca İspanya ve Portekiz yoluna giden trenler de bu garı kullanır.

Gare de l'Est
Doğu yönüne giden trenler bu gardan kalkar. Bu gardan Lüksemburg, Frankfurt, Basel ve Zürih istikametlerine gitmeniz mümkün.

Gare de Lyon
Güney ve batı yönüne giden TGV trenleri bu garı kullanırlar. Marsilya, Lyon, Dijon, Cenevra, Lozan ve İtalya yönüne giden TGV’ler buradan kalkar.

Gare St Lazare
Normandiya yönüne giden trenlerin kalktığı gar.

Gare Montparnasse
Güneybatı Fransa’ya ve İspanya’ya giden TGV trenleri buradan kalkar.

 

Otobüsle

Otobüs terminali (Gare Routiere Internationale) kentin doğusunda, Porte de Bagnolet’de bulunuyor. Bu istasyondan genellikle Fransa dışına giden otobüsler kalkıyor.

 

Kent İçi Ulaşım

 

Paris, tamamını yürüyerek gezmenin imkânsız olduğu büyük bir kent… Bu yüzden sık sık toplu taşımayı kullanacağınızı şimdiden söyleyelim. Toplu taşıma araçlarını da kullanmalısınız. Paris’in toplu taşıma sistemi (özellikle metrosu) kent kültürünün önemli bir parçası. Ünlü Paris Metrosu İle Şehir Turu blog yazısında ek bilgi bulabilirsiniz.
 

Metroyla

Paris’te toplu taşıma demek, büyük ölçüde metro demektir. Zira kentin altında bir kent daha var desek, abartmamış oluruz. 300 istasyonu ve toplam 214 kilometre uzunluğuyla Paris metrosu, gezileriniz sırasında hayatınızı oldukça kolaylaştıracak.

Kentin hemen hemen her yerine metroyla ulaşmak mümkün. Ancak toplu taşıma sisteminin büyük ölçüde metro üzerine kurulu olması bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Öncelikle Paris metrosu, görüp görebileceğiniz en karmaşık metro ağı. 300 istasyon arasından gideceğiniz istasyonu bulmak oldukça zor olabiliyor. Başta korkutan bu duruma yavaş yavaş alışıyorsunuz.

Paris’te adresler, genellikle adresin en yakın olduğu metro istasyonunu içerecek şekilde veriliyor. Böylece gideceğiniz yere en yakın istasyonu bulmanız kolaylaşıyor.

Gideceğiniz istasyonu biliyorsunuz. Peki, nasıl gideceksiniz?

Bir metro haritası edinin. Zaten turizm danışma bürolarından aldığınız haritaların arka yüzlerinde bu harita bulunuyor. Öncelikle bulunduğunuz istasyonu, sonrasında da gideceğiniz istasyonu bulun. Paris metrosunda tam 16 hat bulunuyor. Bu da bolca aktarma yapmak demek. Hangi istasyonlarda aktarma yapacağınızı ve hangi yöne giden trene binmeniz gerektiğini iyi öğrenin. Bazı istasyonların çok büyük, hatta birkaç katlı olduğunu unutmayın. Kısa süreceğini düşündüğünüz bir metro yolculuğu, tahmin ettiğinizden çok daha uzun sürebilir.

Bilet fiyatları ise, tek gidiş için 1€60. Eğer 10 biletlik bir “carnet” alırsanız, onun da fiyatı 11€60. Ayrıca bölgelere göre satılan haftalık kartlar da satın alabiliyorsunuz. Eğer Paris’te bir haftadan uzun kalacaksanız, bu kartları da değerlendirebilirisiniz.

Metro hattının hemen yanında bir de RER hatlarını göreceksiniz. RER hatları, bizdeki banliyö trenlerine benziyor. Şehir dışındaki istasyonlarına ve havaalanlarına bu hatlarla ulaşmak mümkün.

Metro 05.30 – 00.30 saatleri arasında çalışıyor. Özellikle merkez dışında bir noktadan metroya biniyorsanız dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Özellikle gece geç saatlerde metro, pek tekin olmayabiliyor.

 

Otobüsle

Eğer metronun “kokusundan” rahatsız olduysanız ve yerin altından gitme fikri size sıcak gelmiyorsa, otobüsleri tercih edebilirsiniz. Turizm danışma bürolarından güzergâhlar hakkında bilgi almanız mümkün. Kent merkezi içinde otobüsler, 20.30’a kadar çalışıyor. Metronun çalışmadığı saatlerde ise, ana hatlarda otobüsler hizmet veriyor.

 

Taksiyle

Diğer büyük Avrupa kentleriyle karşılaştırıldığında, Paris’teki taksi ücretlerinin düşük olduğunu söylemek gerek. Ancak yine de boş taksi bulmak, en az diğer kentler kadar zor. Taksi istemek için arayabileceğiniz birkaç numarayı paylaşalım:

Taxis G7: +33 (0)1 47 39 47 39

Taxis Bleus: +33 (0)891 70 10 10

Taxi-Paris:  +33 014 127 66 99

Taksimetreler 5€50 ile açılıyor. Sonrasında da kilometre başına ortalama olarak 1€ ücret veriyorsunuz. Eğer trafik sıkışıksa, bu ücret artıyor.

Bir taksi durdurduğunuzda, taksi şoförü nereye gitmek istediğinizi soruyor. Bazı durumlarda sizi istediğiniz yere götürmeyi reddedebiliyor. Taksilerin ön sağ koltuğuna, kalabalık olmadığınız müddetçe oturmanıza izin verilmiyor. Kalabalık olduğunuzda da taksi şoförü ekstra ücret isteyebiliyor. Ayrıca bagajlarınız için de ekstra bir ücret vermek durumundasınız. Taksi ücreti içinde bahşiş de bulunuyor. Ancak taksi şoförünün hizmetinden gerçekten memnun kaldıysanız, yaklaşık taksi ücretinin %10’u kadar bir bahşiş vermenizde sakınca yok.