Paris

21:12:13

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
14º
Hafif yağmur
10º / 17º
 • Ça
  10º/18º
 • Pe
  5º/15º
 • Cu
  6º/16º
 • Ct
  7º/18º
Paris

Işıklar Şehrinde bir tatil;

 

Paris

 
 
 
Fransa'nın başkenti olan Paris, Kuzey Fransa'daki Seine nehri üzerinde yer alır. Moda ve lüksün dünya başkenti olarak da bilinen Paris, ''Işık Şehir'' diye de anılmaktadır.
 
Paris de iki havalimanı bulunmaktadır. Charles De Gaulle uluslararası havalimanı (Kodu ''CDG'', şehrin 30 km kuzeydoğusunda yer alır) ve Orly uluslararası havalimanı (Kodu ''ORY'', şehir'in 18 km güneybatısında yer alır). İstanbuldan Paris'e uçuş süresi yaklaşık dört saat sürmektedir, Türk Havayolları, Air France, Pegasus Havayolları, Onur Air havayollarının direkt uçuşları mevcuttur.

Nereleri Gezmeli

Paris, bu konuda ziyaretçilerine gerçekten çok fazla imkan sunuyor. Şehirde bulunduğunuz süre içinde dünyaca ünlü Eiffel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Champs-Élysées, Louvre Müzesi, Disneyland Paris, Chateau de Versailles Parkı, Paris Opera Binası ve Montmartre Tepesi gibi noktaları mutlaka görmelisiniz.
 
Paris’te yaşayanlara göre şehrin en güzel meydanı Place des Vosges’tir, Victor Hugo bu meydandaki 6 numaralı evde yaşamıştır. Dünyaca ünlü sanat eseri Mona Lisa tablosu Louvre Müzesi’nde yer almaktadır. Eiffel Kulesi 1887 – 1889 yılları arasında mimar Gustave Eiffel tarafından yaptırılmış ve bugün adeta Paris’in sembolü durumundadır. Notre Dame Katedrali de muhteşem mimarisi ile dikkat çekmektedir. Kuleleri, işlemeleri, heykelleri ile Fransız gotik mimarisinin örneklerini inceleyebilirsiniz.
 
Şehri gezerken zorlanmamak adına metro ve otobüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca Paris’in kolayca gezilebilmesi için şehri 20 halkaya ayıran Arrondissements adlı sistemi de mutlaka incelemelisiniz.

Kültür ve Eğlence

Paris’in etkinlikler konusunda sunduğu olanaklar gerçekten çok fazla. Şehirde bulunduğunuz süre içerisinde gerçekleşecek etkinlikleri bir gazeteciden alacağınız bültenle takip edebilirsiniz. Genellikle opera, tiyatro, konser, dans gösterileri ya da sinema gibi alanlarda oldukça fazla alternatif var. Opera Garnier ve Opera Bastille önemli opera noktalarıdır. Le Zenith ünlü konser salonudur. Şehirde yer alan en ünlü gösteri ise Moulin Rouge Paris gösterisidir. Bu gösteri için biletinizi önceden ayarlamanız gerekmektedir. Paris Film Festivali, Paris Caz Festivali, Tour de France, Roland-Garros yine şehrin önemli organizasyonlarından bazılarıdır. Gece hayatı da Paris’in hemen her yanında hareketli ve renklidir. Paris'te kültür tatilinin içeriklerine daha fazla değindiğimiz ve diğer kültür veya macera tatillerinden bahsettiğimiz Mesleğinize Uygun Tatil Planı Önerileri yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Neleri Tatmalı

Paris’te, Fransız yemek kültürünün harika tatlarını ve tecrübeli aşçıların kaliteli menülerini denemeniz için çok alternatif bulunuyor. Özellikle Eiffel Kulesi ve Louvre Müzesi etrafında çok pahalı restoranlar yer alıyor. Bu tip restoranlara önceden rezervasyon yaptırmak gerekebiliyor.
 
Paris restoranlarında, Fransız yemek kültürüne bağlı olarak et yemeklerinin ağırlıklı olduğu menüler görebilirsiniz. Ancak her restoranda vejeteryan ziyerteçiler için de alternatifler bolca sunulmuştur. Küçük ve birbirine yakın masaların yer aldığı ve daha çok ailelerinin işlettiği bistro tarzı restoranları da mutlaka denemelisiniz. Fransız peynirleri, mezeleri ve Fransız şaraplarını bu tip bistrolarda tatmalısınız. Brasserie denilen kafe ve restoranlarda ise daha basit yiyecekler bulunur. Seine Nehri üzerinde yer alan teknelerde yine önceden rezervasyon yaptırarak eşsiz bir akşam yemeği keyfi yaşayabilirisiniz. Yine Seine Nehri kıyısında bir baget ekmek, Fransız peyniri ve bir şişe şarap ile piknik yapmak çok keyifli olacaktır. Lezzetli ekmek ve pastaları La Boulangerie Patisserie Au Grand Richelieu ve La Boulangerie par Veronique Mauclerc gibi köklü işletmelerden almalısınız.

Neler Almalı

Paris, alışveriş açısından dünya kentleri arasında en önemli kentlerden biridir. Özellikle moda ile ilgilenenlerin sadece giyim ve aksesuar alışverişi için bu kente geldikleri bilinmektedir. Dünyaca ünlü markaların, tasarımcıların burada satış ve lansman noktaları bulunmaktadır. Giyim dışında Fransız şarapları ve peynirleri, özellikle parfüm ve diğer kozmetik ürünleri, Eiffel Kulesi ve Mona Lisa temalı hediyelik eşyalar Paris’ten alınabilir. Haussmann Bulvarı, Le Marais, Les Halles, Madeleine, Left Bank ve Rue de Rivoli gibi bölgelerdeki mağazalar mutlaka görülmelidir.