Oslo

19:46:34

GMT +02:00

1 kr (NOK)
=
0.65 TL (TRY)
Bugün
Açık
0º / 9º
 • Ct
  0º/8º
 • Pa
  1º/9º
 • Pt
  -0º/11º
 • Sa
  0º/11º
Oslo

Günün bitmediği Vikingler şehri…

Zaman Dilimi: GMT +1 (Türkiye saati Oslo saatinden 1 saat geridedir)
Para Birimi: Norveç Kronu
Telefon kodu:  +47 2
 
Oslo, Norveç’in en büyük ve en kalabalık olan şehri ve aynı zamanda başkentidir. Norveç’in güneybatısında, Oslo Körfezi’nin baş kısmında yer alan Oslo, en önemli İskandinav kentlerinden biridir. Ülkenin ekonomi ve idare merkezi olan kent; bankacılık, sigortacılık, endüstri ve gemicilik alanlarında en önemli şehirler arasındadır. Ülke, coğrafi özellikleri ve özellikle fiyortları ile dünyanın ilgi çeken turistik noktalarından da biridir. 1878'de isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında aldı.
 
Oslo’nun en büyük havaalanı olan Oslo Gardermoen Havalimanı'na Türk Hava Yolları ve Norwegian firmalarının direkt seferleri bulunmaktadır. Condor, Sun Express, Airberlin.com, Swiss, KLM, AirFrance, Lufthansa gibi büyük firmaların; ülkemizden Oslo Gardermoen Havalimanı'na aktarmalı uçuşları bulunmaktadır. Oslo Gardermoen Havalimanı şehir merkezinin 35 km kuzeydoğusunda yer alır ve üçlü kodu “OSL” şeklindedir.
 
Gezilebilecek Yerler;  Oslo, özellikle Beyaz Geceler olarak adlandırılan, uzun gündüzlerin yaşandığı dönemde ziyaret edilmelidir. Bu dönem haziran, temmuz ve ağustos aylarına denk gelmektedir. Kentin merkezinde bulunan Akershus Hisarı, 13. yüzyıla dayanan bir yapıdır. Akhershus Hisarı ve Kalesi, bünyesinde iki farklı müze ve bir adet kilise ile birlikte çeşitli kafe ve dinlenme yerleri de barındırmakta ve Norveç Hükümeti tarafından halen kullanılmaktadır. Oslo’nun tarihi binalarından Kraliyet Sarayı (Det kongelige slottet), 19. yüzyılın ilk döneminde Bernadotte Hanedanlığı kralı III. Charles için yapılmıştır ve günümüzde hala Norveç kraliyet ailesi tarafından kullanılmaktadır. Rehberler eşliğinde yaklaşık bir saatte gezilebilen sarayın görülmeye değer çok önemli odaları bulunmaktadır. Operahuset (Oslo Opera Binası), ülkede yer alan en büyük sanat merkezidir. 2008 yılında hizmete açılan bina, uluslararası birçok ödül almış ve ülkenin modern mimarisinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Opera binası, güneş pilleri ile kendi enerjisini kendi üreten bir binadır.
 
Vigelandsparken (Vigeland Heykel Parkı), mimar Gustav Vigeland tarafından tasarlanmış, 200’den fazla granit, bronz ve dökme demir heykel ile hizmet veren bir kültür merkezidir. Her yıl düzenlenen Nobel Barış Ödülü törenine ev sahipliği yapan Oslo Belediye Binası (Oslo Radhuset), şehir merkezinde yer almaktadır. Şehir merkezindeki Kristian Augusts Gate Bölgesi’nde yer alan bir diğer önemli yapı olan Ulusal Galeri (Nasjonalgalleriet), 19. yüzyıla dayanan birçok yerel ve uluslararası eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekici olanlar ise Edvard Munch’e ait Çığlık ve Madonna isimli tablolardır. Bagdoy bölgesinde yer alan Viking Gemi Müzesi’nde (Vikingskipshuset), Oslo körfezinden çıkartılan Oseberg, Gokstad ve Tune adlı üç Viking gemisi başta olmak üzere birçok Viking eseri sergilenmektedir. TusenFryd Eğlence Parkı, Oslo Katedrali, Easter Adası, Fiyort Adaları (Oslofjorden), Kon-Tiki Müzesi gezilebilecek diğer yerler arasında yer almaktadır.
 
Kültür ve Eğlence; Oslo’nun kültürel çeşitliliği, kentte yer alan kültür-sanat merkezlerinin, etkinliklerin ve festivallerin gördüğü yoğun ilgi ile anlaşılabilir. Oslo Ulusal Tiyatrosu ve Oslo Nye Tiyatrosu en önemli tiyatro faaliyetlerinin merkezi konumundadırlar. Kentte 20’den fazla tiyatro olduğu bilinmektedir. Oslo Filarmonik Orkestrası, Oslo Katedral Korosu ve Norveç Ulusal Operası kentin önemli müzikal topluluklarıdır. Performanslarını Oslo Konser Salonu’nda sergilemektedirler. Valle Voin ve Oslo Spektrum, Oslo’da bulunan yüksek kapasiteli sahnelerdir.
 
Oslo’da en popüler spor olan kayak, kentte uluslararası boyutta aktivitelere de ev sahipliği yapılmasını sağlamıştır. Holmenkollen Kayak Festivali ve FIS Nordic Dünya Kayak Şampiyonası Oslo’da düzenlenmektedir. Bununla birlikte diğer kış sporları da oldukça fazla ilgi görmektedir. Özellikle müzik dalında kent önemli festivallere ev sahipliği yapar. Oslo gece hayatının çok çeşitli ve sınırsız alternatifler sunan bir eğlence dünyası vardır.
 
Yeme İçme; Oslo yemek kültüründe et ön plandadır. Dana eti, kuzu eti, domuz eti, av hayvanları eti ve balık ana yemeklerin en önemli unsurlarıdır. Av etleri arasında en çok geyik eti tüketilmektedir. Bir kıyı kenti olan ve çok sayıda göle sahip olan Oslo’da balık hemen her restoranın menüsünde yer alır; kurutularak, tuzlayarak ve farklı pişirme teknikleri ile servis edilir. 24 saat buzdolabında ve dereotu ile servis edilen çiğ somon balığı Gravlaks, bolca tüketilmektedir. Oslo’nun lezzetli köy ekmekleri ve diğer ekmek çeşitleri de mutlaka denenmelidir. Oslo’ya özgü alkollü içeceklerden akevitt, %40 alkol oranına sahip, votkaya benzeyen bir içecektir. Elma suyundan yapılan hafif alkollü içecek cider ve kahve ile servis edilen alkollü sıcak içecek karsk, restoran ve cafelerde sık tüketilir.
 
Alışveriş; Oslo’da yer alan alışveriş merkezleri, dünyaca ünlü markalara ait mağazalar ve yerel ürünlerin satıldığı dükkanlar ile alışveriş olanağı oldukça fazladır. Şehrin en önemli yaya trafiğine açık caddesi olan Karl Johans, kentin en önemli alışveriş bölgelerindendir. Bu caddenin etrafında dünyaca ünlü outlet zincirleri bulunmaktadır ve buralarda çeşitli mağazalar, ayakkabı dükkanları ve mobilya mağazaları yer alır. Antika ve hediyelik eşya arayanlar için kentteki en uygun bölgeler; Frogner, Kirkeristen Sentrum, Heyerdahls Gate, Akersgata, Steenstrups Gate’dir. Oslo’da cam ve seramik işçiliği de çok popülerdir. Kentin çeşitli bölgelerinde seramik ve cam ürünleri satan birçok mağaza bulunmaktadır.