Newcastle

14:37:37

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
Az bulutlu
1º / 11º
 • Cu
  1º/11º
 • Ct
  2º/12º
 • Pa
  6º/7º
 • Pt
  7º/10º

Newcastle’da gezilecek yerler genelde liman bölgesi ve civarında yoğunlaşıyor. Dört mevsim yağışlarla sizi karşılayan şehirde, liman bölgesinde yer alan kafelerde zaman geçirebilir, köprüler ve katedraller arasında mekik dokuyabilirsiniz. “Şehri keşfetmenin tam zamanı!” diyorsanız Newcastle’da gezilecek noktalar ile ilgili önerilerimize göz atabilirsiniz.

Bessie Surtees House: Farklı özelliklere sahip evlerden oluşan yapılar, 16 ve 17. yüzyıllar arasında yapılmış. Evlere ait tarihsel süreci inceleyebileceğiniz sergiyi de gezebilirsiniz.

Durham Katedrali ve Kalesi: St. Nicholas Caddesi üzerinde yer alan katedral ve kale, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiş. Norman mimarisinin dünyada ayakta kalmış nadir örneklerinden biri olan yapı, 11. yüzyıla tarihleniyor. Katedralle birlikte yapılmış olan kale, II. Henry zamanında yeniden inşa edilmiş ve günümüze kadar birkaç kez değişime uğramış.

Side Fotoğraf Müzesi: 1977 yılında açılmış olan müzede, çeşitli fotoğraf sergilerine ve satın alabileceğiniz sanatsal çalışmaları görebilirsiniz.

St. Nicholas Katedrali: Kentte eski şehir bölgesinde yer alan katedral, 15. yüzyıla ait bir Orta Çağ yapısı olarak dikkat çekiyor. Katedralle yer alan bazı mimari detaylar ise sonradan eklenmiş.

Sir Earl Grey Anıtı: Earl Grey adlı çayı ile ünlenmiş olan Sir Earl Grey’i merak ediyorsanız, anıtını inceleyebilirsiniz.

Royal Theatre: 1837 yılında yapılan ve şehrin önemli simgelerinden biri olan tiyatroda sahnelenen oyunlardan biri mutlaka seyretmelisiniz. Oyunlar için önceden bilet almayı unutmayın.

Kutsal İsa Hastanesi: 700 yıldan fazla bir geçmişe sahip ola bina, 1990 yılında yenilendi.

Grey Caddesi: Şehrin tarihi merkezi olarak adlandırılan cadde boyunca

Grainger Market, Kraliyet Tiyatrosu ve Grey Anıtı’nı görebilirsiniz.

Newcastle Şehir Kütüphanesi: 6 katlı olan binada aynı zamanda bir de sergi salonu bulunuyor.

Nerede Kalınır?