New York

18:09:14

GMT -04:00

1 $ (USD)
=
6.04 TL (TRY)
Bugün
14º
Şiddetli yağmur
12º / 15º
 • Pe
  9º/18º
 • Cu
  10º/15º
 • Ct
  8º/11º
 • Pa
  8º/17º

New York'a Ulaşım

 

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan New York, aynı zamanda en yoğun hava trafiklerinden birine sahip. Dünyanın birçok farklı noktasından New York'a uçakla ulaşılabilinirken ABD ve Kanada’nın bazı bölgelerinden otobüs ve trenle ulaşmak da mümkün.

New York oldukça gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip; ama Manhattan’da görmek isteyebileceğiniz birçok yer birbirine yakın. Bu durumda metro istasyonlarına ve otobüs duraklarına ulaşmak, araç beklemek ve indiğiniz duraktan gideceğiniz yere varmak, direkt yürümekten uzun sürebiliyor. Manhattan’da her yere yürüyerek gitmeyi deneyin ve keşif imkânlarını iyi değerlendirin. New Yorklular arasında da ulaşımını yaya olarak sağlamak oldukça yaygın bir yöntem. 

 

Kente Ulaşım

 

Uçakla

John F. Kennedy International Airport

New York’un Queens bölgesinde yer alan JFK, her yıl ağırladığı 43 milyon yolcuyla dünyanın 18. en yoğun, ABD’nin ise uluslararası trafik açısından en yoğun havaalanı. JFK’nin 8 terminali bulunuyor. Bu terminaller birbirlerine çok yakın olmadığından uçağınızın hangisini kullanacağını öğrenmenizi ve şehir merkezine ulaşımınızı buna göre planlamanızı tavsiye ederiz. Buradan Manhattan’a birçok ulaşım alternatifi mevcut.

Eğer düşük bütçeli çözümü arıyorsanız, 2.5$ karşılığında satılan tek kullanımlık biletlerle 4 numaralı terminalden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu yolculuk 1 saatten fazla sürebiliyor. Yalnız aklınızda bulunsun, bu otobüslerde valizleriniz için yer bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Ayrıca bu otobüslerin turistlere yönelik olmayan bölgelerden de geçtiğiniz hatırlatalım.

Karayolu ile ulaşım konusunda normal otobüsler dışında ekspres otobüsler, servisler; önceden rezervasyon yapabileceğiniz özel araçlar ve taksi gibi birçok seçenek mevcut. Elbette bunların hepsi trafiğe tâbi…

JFK Havaalanı’ndan Manhattan’ın herhangi bir bölgesine gitmek için 45$ karşılığında taksi tutabilirsiniz. Tabii buna ek olarak ekstra yol ücretlerini karşılamanız ve bahşiş vermenizin bekleneceğini aklınızda bulundurup 60$ civarında bir miktarı gözden çıkarmanızda fayda var. Havaalanının çok yoğun olduğu saatlerde taksi bulmakta zorlanabilirsiniz.

Eğer New York trafiğiyle uğraşmak istemiyorsanız demiryolu sizin için doğru tercih olacaktır. 24 saat hizmet veren “AirTrain” adı verilen trenle 5$ karşılığında şehir merkezine ulaşabileceğiniz diğer tren veya metro istasyonlarına varabilir, toplam 40-50 dakika civarında bir sürede Manhattan’a varabilirsiniz.

Newark Liberty International Airport

Manhattan’ın yaklaşık 24 km. güneybatısında bulunan Newark Uluslararası Havaalanı, New York bölgesinin ikinci en yoğun havaalanı. Üç terminali bulunan Newark Havaalanı’na inen uluslararası uçuşların çoğu B terminalini kullanıyor ama istisnalar olabiliyor. Biletinizi kontrol edip ulaşım planınızı buna göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Newark’tan New York’un merkezine ulaşmak için en uygun fiyatlı çözüm 1.50$’a New Jersey transit otobüsleriyle Newark Penn istasyonuna ulaşıp, oradan 1.75$ karşılığında Manhattan’a kadar giden PATH metro trenlerini kullanmak. Bu yolculuk, bekleme süreleri dâhil 90 dakika civarında vakit alabiliyor.

JFK Havaalanı’nda olduğu gibi burada da AirTrain servisini kullanma seçeneğiniz var. 24 saat açık olan AirTrain trenleriyle 5.50$ karşılığında 10 dakikada New Jersey Transit tren istasyonuna gidebilirsiniz. Buradan da New York Penn İstasyonu’na 12.50$lık, 30 dakika süren bir yolculuk sonunda varabilirsiniz.

Karayolunu tercih ediyorsanız servisler, önceden rezervasyonla ayırabileceğiniz özel araçlar ve taksiyle de New York’un merkezine ulaşabilirsiniz. Newark Havaalanı’ndan Manhattan’a kadar tutacağınız bir taksi genelde 50-70$ civarında tutacaktır. Buna ek olarak yol ücretlerini karşılamanız ve bahşiş vermenizin bekleneceğini unutmayın.

LaGuardia Airport

New York bölgesinin üç ana havaalanından en küçüğü olan LaGuardia, şehir merkezi’ne en yakın havaalanı. Uçuşların büyük bir çoğunluğu yurtiçi olmakla beraber, Kanada ve Bahamalar gibi nispeten yakın bölgelerden de burayı kullanan uçuşlar bulmak mümkün. LaGuardia Havaalanı’ndan Manhattan’a metrobüs, otobüs, servis, taksi veya özel araçlarla ulaşabilirsiniz.

 

Şehir İçi Ulaşım

 

Metroyla

Günün 24 saati açık olan,  New York metrosu, şehir içi ulaşımın en hızlı yöntemi. Şehrin metrosu uzun zamandır tehlikeli ve kirli bir yer imajına sahip olsa da, uzun zamandır bu düşüncenin gerçekle pek uyuştuğu söylenemez. Dikkatli davrandığınız sürece New York metrosu, herhangi bir metropolün herhangi bir noktasının olabileceği kadar güvenli. Elbette özellikle geceleri boş olmayan vagonları tercih etmenizi öneriyoruz.

Metroyu kullanmak için MetroCard adı verilen kartlara ihtiyacınız var. Tek kullanımlık kartların fiyatı 2.50$; ama kullanım başına 2.25 dolara denk gelen fiyatlarla 4.50$ ile 80$ arasında, kullanacağınız miktara göre alabileceğiniz çeşitleri mevcut. Bu kartlar her kullanımdan sonra geçerli oldukları bütün toplu taşıma türleri arasında bir ücretsiz aktarma da sağlıyor.

Bunun dışında 29$ karşılığında 7 günlük, 104$ karşılığında da 30 günlük sınırsız MetroCard alabilirsiniz. MetroCard’ınızı ve başlangıçta kafa karıştırıcı bulabileceğiniz metro sisteminin haritasını istasyonlardaki gişelerden edinebilirsiniz.

 

Otobüsle

New York’un neredeyse her yerine otobüsle ulaşmak mümkün. Metro kadar hızlı olmasa da metro istasyonlarından nispeten uzakta bir yere gidiyorsanız otobüs yolcuğu daha kısa sürebiliyor.  Tabii bir yandan şehri görme imkânı da sağlıyor otobüs yolculukları. Bu arada MetroCard’ların otobüsler için de geçerli olduğunu ve iki vasıta arasında ücretsiz aktarma imkânı tanıdığını hatırlatalım.

 

Trenle

PATH sistemi aslen Hudson Nehri’nin karşısına geçmek için kullanılıyor ama şehir içinde birkaç noktaya ulaşım için de kullanabilirsiniz. Bunun dışında New York’taki trenler genelde merkez ile şehir dışındaki bölgeler arasındaki ulaşımı sağlıyor. LIRR sistemiyle Long Island’a, Metro-North Railroad ile şehrin kuzeyindeki bölgelere ulaşabilirsiniz.

 

Taksiyle

Manhattan’ın çoğu bölgesinde sürekli gezen “resmi” sarı taksiler trafik fazla sıkışık olmadığı zamanlarda şehir içi ulaşımınızı hızlı ve rahat bir şekilde sağlayabiliyor. Ücretleri 3 dolardan başlayan bu taksiler yaklaşık her 300 metrede 0.40$ yazan taksimetreler kullanıyor. Geceleri ve hafta içi iş çıkış saatlerinde ekstra ücret alınıyor. Bunun dışında Amerika’nın çoğunda olduğu gibi toplam tutarın %10’u civarında bahşiş vermeniz bekleniyor. Bu oran hizmetin kalitesine göre değişebiliyor.

Alışılmış sarı taksilerin yanı sıra telefonla çağırabileceğiniz veya rezervasyon yapabileceğiniz, taksimetre kullanmak yerine sabit ücretle çalışan özel araç servisleri mevcut. Bu araçlar siyah renkleri ve plakalarında “Livery” veya “TLC” yazmasından tanınabiliyor. Yasal olarak yolda durup yolcu alma izinleri olmasa da bazen bu araçları taksi gibi durdurmanız mümkün olabiliyor. Taksi bulamadığınız zamanlarda denemeye değer.

 

Vapurla

Manhattan’ın güney ucundaki Battery Park ile Staten Adası arasında ulaşım ücretsiz vapurlarla sağlanıyor. Staten Adası’na gitmeyi planlamıyorsanız bile turistler arasında oldukça popüler olan bu vapurları, dinlenirken New York manzarasını görmek için kullanabilirsiniz. Manhattan’ın çeşitli bölgelerine ulaşım için kullanabileceğiniz bir deniz taksi hizmeti de bulunuyor. Alışılmış taksi görünümüne benzetildiklerinden bu araçları tanımakta güçlük çekmezsiniz.