New York

16:46:17

GMT -04:00

1 $ (USD)
=
6.04 TL (TRY)
Bugün
Parçalı bulutlu
2º / 9º
 • Cu
  4º/17º
 • Ct
  10º/17º
 • Pa
  9º/16º
 • Pt
  6º/17º

Vize Bilgisi

New York’a gitmek için ihtiyacınız olan vize için başvurunuzu Ankara ve İstanbul’da bulunan Amerikan konsolosluklarından yapabilirsiniz. Bilgi ve randevu almak için (0212) 340 44 44 numaralı vize bilgi servisini arayabilirsiniz.

 

ABD Büyükelçiliği - Ankara

110 Atatürk Bulvarı, 06100 Kavaklıdere, Ankara
Tel: (0312) 455 55 55 (Konsolosluk hizmetleri için 2’yi tuşlayın.)

 

ABD Konsolosluğu – İstanbul

Kaplıcalar Mevkii Sokak No: 2, İstinye 34460, İstanbul
Tel: (0212) 335 90 00

ABD’nin İzmir ve Ankara’da da konsoloslukları bulunsa da, bu noktalar vize işlemleri konusunda herhangi bir hizmet vermiyor; buna bilgilendirme de dâhil.

 

Acil Durumlar

Amerika’nın geri kalanında olduğu gibi New York’ta da bütün acil durumlar için 911’i arayabilirsiniz. Sistem sizi otomatik olarak bulunduğunuz bölgenin yetkili birimine bağlayacaktır. Operatöre durumu açıkladığınızda acil durumu, sorunun türüne göre ihtiyacınız olan kuruma bildirecektir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

New York, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri… Bununla birlikle, sanıldığı kadar olmasa da, birçok potansiyel tehlike de barındırıyor. Geceleyin ışıklandırması az bir sokakta kaybolmak, her metropolde olduğu gibi burada da tehlikeli olabilir. Toplu taşıma araçlarından 24 saat faydalanabiliyorsunuz. Her koşulda, geceleyin herhangi bir yerde, örneğin bir vagonda değerli eşyalarınızı açığa çıkarmayın ve turist olduğunuzu belli edecek şekilde davranmayın. Çantanızı kalabalık bir ortamda görüş alanınızın dışına çıkarmayın. Olası tehlikelerin çoğundan sağduyunuzu kullanarak ve dikkatli olarak korunabilirsiniz.

 

Harcamalarınızı hesap ederken vergi ve bahşişlerin belirtilen fiyatlara genelde dâhil edilmediğini unutmayın. Cebinizde 10$ varsa, oturduğunuz restoranda sipariş vermeden önce menüdeki fiyata ek olarak vermeniz gerekecek olan %8.375’lik vergiyi ve en azından %10’luk bir bahşiş bırakmanız bekleneceğini hesaba katıp, 9$’lık bir yemek söylemeyin. Beklemediğiniz masraflar çıkabilir; asla bütçenizi ucu ucuna ayarlamayın, hata payı bırakın.

 

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, New York’un kışın alışık olduğunuzdan çok daha soğuk olabileceğini unutmayın; kışın gidecekseniz hazırlıklı olun.