New York

16:00:28

GMT -04:00

1 $ (USD)
=
6.04 TL (TRY)
Bugün
Parçalı bulutlu
2º / 9º
 • Cu
  4º/17º
 • Ct
  10º/17º
 • Pa
  9º/16º
 • Pt
  6º/17º

New York'a Gittiğinizde,

Beysbol maçı izleyin.

İki birinci lig beysbol takımı bulunan New York’ta, bulunduğunuz süre içinde Mets veya Yankees’in bir maçı varsa kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

 

Sahne performanslarını seyredin.

New York’taki sahne şovları arasında hem yerliler hem de turistler arasında en popüler olan Broadway müzikalleri arasında zevklerinize hitap eden birçok seçenek olacaktır. Daha rahat bir ortamı tercih ediyorsanız her zaman Off-Broadway yapımları seçme alternatifiniz var. Daha da rahat, deneysel şovlara ilgi duyuyorsanız Off-Off-Broadway olarak tanımlanan küçük yapımlar size göre.

 

Madame Tussauds’da en sevdiğiniz ünlüyle fotoğraf çektirin.

Ünlülerden ve tarihi figürlerden 200’ün üzerinde balmumu heykeli bulunan Madame Tussauds’da en sevdiğiniz aktör, sanatçı ve tarihte önemli yer edinmiş birçok insanın heykelini görebilirsiniz. Heykellerle etkileşime girmenizde bir sakınca yok, aklınıza gelen en çılgın pozları verebilirsiniz!

 

Dünya Ticaret Merkezi’nin bir zamanlar olduğu yeri görün.

Şimdi yeni Dünya Ticaret Merkezi ve 11 Eylül Müzesi’nin inşaatlarını içeren bu bloğun New Yorklular için anlamı büyük. Her yıl 11 Eylül tarihine, buraya tam eski İkiz Kuleler’in dış hatlarını oluşturacak şekilde yerleştirilen düzinelerce spot ışık, Manhattan’ın gökyüzünü ikiz kulelerin siluetiyle aydınlatıyor.

Eskiden Dünya Ticaret Merkezi’nin kulelerinin ortasında yer alan The Sphere isimli heykel, yıkıntılar arasından çok az bir hasarla çıkarıldı. Aynı haliyle Battery Park’ta sergileniyor.

 

Ünlü film, dizi ve televizyon programlarının çekildiği yerleri görün.

Hepimizin bildiği birçok dizi ve film New York’ta çekiliyor. Bu dizi ve filmlerde gördüğümüz mekânlara özel düzenlenen turlar, sevdiğiniz sahnelerin çekildiği mekânları gezmenize olanak tanıyor. Buna turlara ek olarak, stüdyoları New York’ta bulunan birçok televizyon kanalının programlarını da setlerine izleyici olarak katılabilirsiniz.

 

Manhattan’ın siluetini seyredin.

Manhattan’ın akıllarımızda yer eden siluetinin tadını helikopter gezileri, vapur ya da gökdelenlerin gözlem teraslarından çıkarabilirsiniz.

 

Gecenin tadını çıkarın.

Seyahatiniz boyunca en az bir gecenizi geç saatlere kadar uyanık geçirin. Eğer gece hayatından hoşlanan biri değilseniz içki içmenize, dans etmeniz gerek yok; Times Meydanı’nın geceleyin ışıl ışıl halini görün, gezin, bir tiyatro veya müzikal performansı seyredin... Alternatifler çok; siz yeter ki bir gece New York’un tadını çıkarmayı aklınıza koyun.

 

Yürüyüşe çıkın!

New York’un yürüyerek gezmeden tadını alamayacağınız birçok bölgesi bulunuyor. Özellikle Manhattan… Şehrin karmaşasından uzaklaşmak için Central Park’ta soluklanın. Brooklyn Köprüsü’nü yürüyerek geçmeyi unutmayın.

 

New York’a ait dünyaca ünlü yemekleri tadın.

New York’un adını verdiği bagel, hot dog, pizza ve cheesecake gibi popüler lezzetleri tatmak için elbette en iyi yer New York... Bunları tatmadan New York gezinizi tamamlamayın!

 

Biraz daha detaylı bir gezi yazısı okumak isterseniz blogumuzdaki New York'ta Bir Gün yazımızı okuyabilirsiniz.