New York

18:30:33

GMT -04:00

1 $ (USD)
=
6.04 TL (TRY)
Bugün
14º
Şiddetli yağmur
12º / 15º
 • Pe
  9º/18º
 • Cu
  10º/15º
 • Ct
  8º/11º
 • Pa
  8º/17º
New York

Yoğun ve Heyecan Verici Çeşitliliğin Adresi:

 

 

New York

 
 
1600'lerde ilk koloniciler bölgeye yerleşip küçük bir kasaba kurdular ve adını New Amsterdam koydular. İlk zamanlar da Hollanda kolonilerinin elinde olan bu bölge, daha sonra İngiliz kolonilerinin eline geçmiş ve adı New York olarak değiştirilmiştir. Hiç uyumayan şehir lakabını fazlasıyla hak eden New York da her an herşeyi yapmak mümkün tiyatro, gezi,alışveriş, müzik,dans, gece hayatı, bohem hayat, lüks hayat... bunların hepsini şehirde dolu dolu yaşayabilirsiniz.
 
New York'da 3 havalimanı bulunmaktadır. John F. Kennedy Uluslararası havalimanı (üçlü kodu ''JFK'' dir. Queens'te bulunan havaalanı, Midtown Manhattan'a yaklaşık 24 km uzaklıktadır.) , Newark Havalimanı (üçlü kodu ''EWR'' dir, New Jersey'deki havaalanı Midtown Manhattan'a 26 km uzaklıktadır.), La Guardia Havalimanı (üçlü kodu ''LGA'', Manhattan'a yaklaşık 13 km uzaklıktadır.) İstanbul'dan New York'a uçuş süresi yaklaşık 11 saattir. Türk Havayolları İstanbul'dan New York John F. Kennedy havalimanına direkt seferler düzenlemektedir.
 

Nereleri Gezmeli

New York eyaleti, Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşmaktadır. Şüphesiz New York City denilince en önemli bölge Manhattan olarak kabul edilmektedir.
Downtown Manhattan bölümünde Özgürlük Anıtı ve Ellis Adası gibi noktalar çok ilgi çekmektedir. Bu bölümde yer alan Battery Park, Museum of Jewish Heritage ve National Museum of American Indians, Wall Street, Ground Zero (World Trade Center), Brooklyn Köprüsü ve South Street Seaport, Chinatown, SoHo ve Little Italy mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Midtown Manhattan bölümünde yer alan Empire State Building ve Chrysler Building, Times Meydanı ve Rockefeller Center en bilinen noktalardır. Broadway’in ve alışverişin merkezi olan 5th Avenue de yine bu bölümde yer alır. 59th Avenue’nun kuzeyinde bulunan, Central Park ve Harlem’i içeren bölüm ise Uptown Manhattan olarak bilinir. Bu bölümde daha çok önemli müzeler yer almakta ve ziyaret edilmektedir. Central Park New Yorklular için bir nefes alma fırsatı sunar, parkta her an çeşitli etkinliklere rastlayabilirsiniz.
 
Biraz daha detaylı bir gezi yazısı okumak isterseniz blogumuzdaki New York'ta Bir Gün yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Kültür ve Eğlence

New York neredeyse günün her saati eğlenceli aktivitelerle dolu bir şehirdir. Broadway’de ünlü yıldızların yer aldığı, yüksek bütçeli tiyatro gösterilerini izleyebilmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Şehirdeki diğer tiyatrolar da oldukça ilgi görüyor. Metropolitan Opera, New York City Opera, Carnegie Hall, Lincoln Center, American Ballet Theatre, New York City Ballet önemli gösteri merkezlerinden.  Alvin Ailey, Hair ve Mamma Mia New York’ta izlenmesi gereken performanslardan. New York’ta tüm yıl boyunca çeşitli kültür-sanat, ticaret, yemek, spor alanında festival ve fuarlar düzenlenmektedir.  New York eğlence konusunda farklı mekanlarıyla çokça seçenek sunmaktadır. Caz ve benzer müzikleri dinlemek için SoHo, East Village gibi bölgelere gidilebilir. Bunun dışında Manhattan bölgesinde farklı eğlence türlerine göre diğer kafe ve barlar hizmet vermektedir.
 

Neleri Tatmalı

New York gibi büyük ve farklı kültürleri içeren bir şehirde yemek kültürü de elbette çok çeşitli tatlar sunuyor. 20.000’den fazla restoranıyla bu şehirde istediğiniz her kültüre ait yemeği bulabilirsiniz. Güzel bir mekanda yemek yemenin en önemli noktası rezervasyondur. Rezervasyon yaptırmadan bu tip mekanlarda yer bulmak mümkün olmuyor. Bagel, Hot Dog, pizza ve fast-food ürünleri en çok tüketilen yiyecekler arasındadır.
 

Neler Almalı

New York alışveriş sevenler için baş döndürücü bir şehirdir. Ünlü tasarımcıların mağazaları, alışveriş merkezleri, sokaklarda yer alan standlar ziyaretçilerine çok fazla alternatif sunuyor. Macy's Herald Square dünyanın en büyük mağazası ve şehrin en ünlü alışveriş noktalarındandır. Times Square, 5th ve 6th Avenue ve Madison Avenue’nin bir kısmına kadar olan bölgede ünlü markaların ve konsept  mağazaların dükkanlarını bulabilirsiniz. Times Square çevresinde yer alan gift shop noktalarından New York temalı hediyeler alabilirsiniz. Chinatown ve Little Italy bölgelerinde ise daha otantik eşyalar satılmaktadır.