Nevsehir

23:49:21

GMT +03:00

Bugün
12º
Parçalı az bulutlu
7º / 16º
 • Cu
  6º/19º
 • Ct
  10º/21º
 • Pa
  13º/20º
 • Pt
  10º/19º
Tarihte Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini içine alan ve merkezi de Nevşehir olan bölgeyi Persler Kapadokya olarak adlandırmış.  Günümüzde ise Nevşehir (şehir merkezi)-Ürgüp-Avanos üçgeni içinde kalan bölgeye Kapadokya deniyor; bütün dünya tarafından bu isimle anılıyor.
Kapadokya bir masal dünyası sunuyor bizlere. Sahip olduğu doğal ve kültürel mirasla sizi hep şaşırtacak ve kendine hayran bırakacak, gizem dolu bir aysberge de benzetilebilir.
Türkiye’nin dört bir yanı tarihi ve turistik değerlere sahip… Ancak ne Türkiye’de ne de dünyanın başka bir yerinde bu kadar renkli, fantastik, sürprizlerle dolu; hem eğlenip, hem kültürel olarak beslenebileceğiniz ve eğer isterseniz doğa sporları için size sayısız alternatif de sunan zengin bir yerleşim kültürüne çok nadir rastlayabilirsiniz.
Kapadokya denilince ilk akla gelen doğa harikası Peri Bacaları oluyor.  Oysa zaman ayırıp bölgeyi daha fazla keşfetmeye niyetlenirseniz, bu gizemli topraklar size beklediğinizin çok üstünde bir doğal güzellik sunuyor.

 

Nevsehir

Bu bölgedeki insanlığa dair ilk izler Civelek Mağarası’nda Prehistorik döneme ait.

 

Kapadokya tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve özellikle Hıristiyan kültürünün gelişmesinde çok önemli rol oynamış olan bir bölge.
Kronolojik olarak incelediğimizde bu topraklarda hüküm süren sekiz büyük uygarlığın izlerini görüyoruz.
M.Ö.3000-1750 döneminde Asur Ticaret Kolonileri
M.Ö.1750 - 1200 Hititler Dönemi
M.Ö. 1200-700 Geç Hitit Dönemi
M.Ö.585-332 Pers ve Kapadokya Krallığı
M.S. 17-395 Roma Dönemi
397-1071 Doğu Roma İmparatorluğu
1071-1299 Selçuklu Dönemi
1300 - Osmanlı Dönemi
5000 yıllık tarih boyunca Kapadokya bölgesine hükmeden bu uygarlıklar çok önemli kültür mirasları bırakmışlar, yazının, ticaretin, din olgusunun gelişmesine neden olmuşlar. Kapadokya tarihinin önemli birkaç dönemine değinmemiz gerekirse;
 
Bugün de Avanos'un hâlâ en önemli gelir kaynaklarından biri olan testi yapımı Hititler döneminde başlamış. Yine Hititler döneminden iki büyük kervansaray günümüze kadar ulaşmayı başarmış. İlki, 1217 yılında Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından Avanos’un beş kilometre kuzeyinde inşa ettirilmiş olan Saruhan Kervansarayı.  Bu görkemli yapı restore edildikten sonra özel bir şirket tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 49 seneliğine kiralanmış ve özel tesis statüsünde otel ve kültür-toplantı merkezi olarak işletiliyor. Diğeri ise Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde 1231’de Selçuklular tarafından inşa edilmiş olan Ağzıkarahan adlı kervansaray…
Yayılmacı bir politikayla, kent merkezlerinden köylere yerleşen ilk Hıristiyanlar 4. yüzyılda,  Göreme ve çevresini keşfetmişler.  O dönemde Kapadokya’nın merkezi olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil'in dünya görüşünü benimseyerek Göreme ve çevresindeki kayaların içindeki manastırlarda, dini eğitim ağırlıklı bir münzevi hayatını başlatmışlar.
726-843 yılları arasında yaşanan zorlu ikonoklazm hareketi sırasında Kapadokya, put karşıtı Hıristiyanlardan kaçıp sığınma ihtiyacı olan putperestlere ev sahipliği yapmış.  Bugün Göreme Açık Hava Müzesi olan bölgeye sığınan keşişlerin kurdukları dini eğitim ve düşünce merkezinde onlarca manastır, kilise, şapel ve yaşam alanları bulunuyor ve bu bölge her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. 
 
* Nevşehir, Damat İbrahim Paşa zamanında yeniden imar ediliyor. Başta Nevşehir merkez olmak üzere Gülşehir, Özkonak, Avanos ve Ürgüp'te camiler, külliyeler, çeşmeler yaptırılıyor. Osmanlı dönemi boyunca bölgede yaşayan Hıristiyanlara karşı hoşgörülü davranılmış. Ancak 1924-26 mübadelesinde tümü Kapadokya’yı terk etmek zorunda kalmış.