Nevsehir

19:57:59

GMT +03:00

Bugün
13º
Hafif yağmur
6º / 20º
 • Cu
  8º/19º
 • Ct
  11º/21º
 • Pa
  14º/20º
 • Pt
  14º/25º

Kapadokya ve alışveriş… Bu iki kelime yan yana geldiği zaman akla ilk gelen çanak-çömlek, seramik, şarap ve el dokumaları oluyor. Yörede geleneksel el sanatları çok gelişmiş olduğu için nereye giderseniz gidin mutlaka hediyelik eşya satan dükkân ve tezgâhlar bulacaksınız. Özellikle Ürgüp ve Göreme'de çok sayıda hediyelik eşya mağazası buluyor. Bu mağazalarda çanak, çömlek, halının yanı sıra, giyim, takı, küçük süs eşyaları, otantik yastık kılıfları gibi birçok ürün de bulunabiliyor.

Eğer halı, kilim ilginizi çekiyorsa alışveriş için el dokumacılığının bugün de yaygın olduğu Ürgüp’e gidilmeli. Yün halı ve dokuma yaygıları ile dokumacığın geliştiği Nevşehir ve Ürgüp çevresinde,  İngilizler 1800’lü yıllarda halı dokuma tezgâhları kurmuşlar. Ürgüp günümüzde de bir halı merkezi.

Hediyelik çanak, çömlek ya da seramik satın almak ve hatta çanak yapmayı denemek istiyorsanız önereceğimiz adres yine Avanos olacak.

Testi yapımı Avanos’ta Hititlerden günümüze süregelen önemli bir el sanatı... Bu geleneğin kesintisiz ve gelişerek devam etmesinin sırrı da testi yapımında kullanılan eşsiz kızıl çamurun Avanos'tan çıkıyor olması.

Avanos’taki Chez Galip adlı mağazasını bir dünya markası haline getirmiş.  Geçtiğimiz yıl yaptığı dünyanın en büyük çömleği ile Guiness Rekorlar kitabına giren çanak ustası Galip Usta çok özel bir isim. 1970’den beri çömlek mağazasını ziyaret eden ve sayısı yüz binlere varan bayan turistlerin saçlarını ve adreslerini kayadan oyma atölyesinde sergileyen Galip Usta, saç müzesine dönüşen bu koleksiyonu ile de 1998 yılında Guiness Rekorlar kitabına bir kez daha girmeyi başarmış. Galip Usta’yla ilgili daha öğrenilecek çok şey var! Chez Galip: (384) 511 5758, Vanessa Seramik : (384) 511 5009

Kapadokya’nın birçok turistik alışveriş noktasında bez bebekler dikkatinizi çekecektir. Bu bebekler Soğanlı Vadisi'ndeki yaşayan köylü kadınlar tarafından üretiliyor. Bu yöredeki tüm hediyelik eşya mağazalarında ve tezgâhlarda uğur getirdiğine inanılan bu bebekler karşınıza çıkacaktır.

Avanos, Ürgüp, Göreme, Ortahisar ve Uçhisar’da da gümüş takı satan butikler ve değişik hediyelik eşya alternatifleri bulunuyor. Takı meraklıları için Avanos'ta AGAD önemli bir adres. Ortahisar'da el yapımı gümüş takılar veya antika eşyalar satan mağazalar bulabilirsiniz. AGAD: (384) 511 54 30