Mus

09:44:33

GMT +03:00

Bugün
17º
Kapalı
12º / 22º
 • Sa
  14º/24º
 • Ça
  14º/22º
 • Pe
  10º/20º
 • Cu
  9º/20º

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Muş, Çavuş Dağı eteklerinde konumlanmış, köklü bir tarihe sahip, önemli bir kültür merkezi niteliğindedir. Şehrin adının, güneydeki dağlık bölgede yaşamış olan Muşkiler’den geldiği rivayet edilmektedir. Muş Ovası’nın kenarında yer alan şehir, özellikle lale ve üzüm yetiştiriciliği ile ünlenmiştir.

 
Urartular'a dayanan tarihi Muş'un en önemli turistik değeridir. Kent sınırları içerisinde çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bulunur. 
 
Varto Kayalıdere Antik Kenti şehir merkezinden 40 km uzaklıktaki Kayalıkaya Köyü'nde yer alır. Burası Urartular zamanında askeri karargah olarak kullanılmıştır. Antik kentte yer alan kale oldukça sağlam ve heybetlidir. Ayrıca güneydeki mezarlık da buradaki tarihe şahitlik eder. Kızıl Ziyaret Tepesi, Malazgirt Bostankale Köyü Höyüğü, Dolabaş Höyüğü kentin başlıca tarihi yerlerindendir.
 
Malazgirt Kalesi; Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı olan Malazgirt’te bulunan Malazgirt Kalesi, ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Hem İslamiyet döneminde hemde Bizans döneminde birçok savaşın yapıldığı bu kale eski Malazgirt olarak nitelendirilen bölgenin çevresini kuşatmıştır. Malazgirt Kalesinin onarımları geçmişte olduğu gibi günümüzde de yapılmaktadır.
 
Muş Kalesi kentin en eski yapılarından biridir. Kalenin batısında Selçuklulara, Araplara ve Osmanlılara ait mezarlar yer alır.
 
Muş Kalesi Parkı kentin görülmeye değer yerlerindendir. Bu sit alanı oldukça önemli bir milli parktır.
 
Kepenek Köyü'nde yer alan Arak Manastırı tarih boyunca kilise, manastır ve alışveriş merkezi olarak kullanılmıştır. Bu tarihi yapı bünyesinde 360 odayı barındırır.
 
Esenlik Camii, Ulu Camii ve Murat Paşa Köprüsü de şehirde gezilebilecek diğer tarihi yapılardır.
 
Muş Havalimanı şehir merkezine uzaklığı 18 kilometredir. Muş havalimanı üçlü kodu ''MSR'' dir.
 
İstanbul ve Ankara'dan haftanın hergünü karşılıklı direkt seferlerle Muş'a  uçuş mevcuttur.
 
Türk Havayolları, Anadolujet ve Pegasus Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.