Moskova

01:08:33

GMT +03:00

1 руб (RUB)
=
0.09 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
3º / 13º
 • Cu
  8º/16º
 • Ct
  5º/14º
 • Pa
  7º/10º
 • Pt
  5º/13º
Moskova

Hayatınızda En Az Bir Kere Ziyaret Etmeniz Gereken Yerlerden Biri:

 
 

 

Moskova

 
 
 
Rusya'nın Avrupa bölümünde Moskva (Moskova) Nehri üzerinde kurulmuş olan Moskova, Rusya nüfusunun %7.31'ini sınırları içinde barındırır, hem Rusya'nın hem de Avrupa'nın en kalabalık kentidir.
 
Moskova'da 3 tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Domodedovo Uluslararası havalimanı (üçlü kodu ''DME'' , şehirin 34 km güneyinde yer alıyor), Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu ''SVO'', şehir merkezinin 29 km kuzeybatısında yer alıyor), Vnukovo Uluslararası Havalimanı (üçlü kodu ''VKO'', şehir merkezinin 30 km güneybatısında yer alıyor). Bu havalimanları arasında en büyük ve en modern olarak bilinen Domodedovo Uluslararası havalimanıdır. İstanbul'dan Moskova'ya uçuş süresi yaklaşık 3 saat sürmektedir. Moskova’ya Transaero Havayolları'nın İstanbul ve Antalya'dan, Türk Havayolları'nın İstanbul, Ankara ve Antalya dan , Aeroflot Havayollarının İstanbul ve Antalya dan, Pegasus Havayollarının Sabiha Gökçen'den direkt uçuşları mevcuttur.
 

Nereleri Gezmeli 

Moskova uçak biletlerini ayırtırsanız, Moskova’nın belirli noktalarına göz atmayı unutmayın; Kızıl Meydan, St. Basil Katedrali, Kremlin Sarayı, Arbat sokağı, Novodevici Mezarlığı, Güvercin tepesi, Moskova metrosu, Yedi kızkardeşler, Borodino Panorama müzesi, Tverskaya caddesi ve Maksim Gorki Parkı
 
Moskova'nın merkezinde yer alan Kremlin, yüksek duvarları ve burçları ile insanları büyüleyen bir yerdir. Borovitsky Tepesi'ne kurulmuş olan Kremlin'den Moskova nehri, Kızıl meydan, Saint Basil's Katedrali ve Alexander Bahçesi görülebilmektedir.
 
Lenin's Mausoleum (Lenin'in cenazesinin bulunduğu mozale) Kızıl meydan da bulunmaktadır. 1924 yılında ölümünden altı ay sonra Lenin'in cenazesi mumyalanmıştır. Saint Basil's Katedrali, Kızıl meydan'ın merkezinde yer alır. Çok sayıda tavanı olan bu kilise, Rusya'nın Avrupa ile Asya'yı birleştirmesinin sembolü olarak gösterilmektedir.
 
Moskova'da sayısız müze, manastır ve kilise vardır. Pushkin Museum of Art, State Tretayakov Galerisi, Moscow Museum of Modern Art, Chudov Manastırı, Preobrazhenka Mezarlığı, Nativity Kilisesi ve St. Nicholas Kilisesi bunlardan sadece birkaç örnek olarak sayılabilir.
 
 
Moskova’da görülmesi gerekenler arasında en önemli yerlerden biri de Moskova metrosu, savaş döneminde bomba sığınakları olarak da kullanılan istasyonların, salonları ve platformları gösterişli avizeler, heykeller, mozaikleri ile minyatür bir saraya benzemektedir.
 
Moskova’da görmeniz gereken yerlerin bazıları birbirlerine yürüme mesafesinde veya yürüyüp görmek isteyebileceğiniz caddelerle bağlı. Ama bu kadar büyük bir şehri tam anlamıyla gezebilmek için araç kullanmanız şart. Çeşitli kara ve demiryolu alternatifleri mevcut, ama karayolu kullanırken Moskova’nın trafiğini de hesaba katarak hareket etmek gerekiyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Moskova'da Ulaşım sayfasına göz atabilirsiniz.
 

Kültür ve Eğlence

Moskova Rusya'daki sahne sanatlarının merkezidir, bale ve film kentte oldukça yaygındır. Rus balesi tüm dünyada tanınır. Yaklaşık 132 sinema, 92 tiyatro, 24 konser salonu bulunan Moskova da Bolshoi Tiyatrosu, Malyi tiyatrosu, Vakhtangov tiyatrosu ve Moskova Sanat Tiyatrosu kentin en önemli tiyatrolarındandır. Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müziğin en iyi örneklerinin icra edildiği yerdir. Sirkleri de meşhur olan kentin, Moskova Devlet Sirki ve Tvestnoy bulvarı üzerinde bulunan Moskova Sirki bunlardan başlıcalarıdır.
 
Kentte doğal hayatın sunduğu çok güzel eğlence imkanları mevcuttur. Kamp, dağ bisikleti, balık tutma, kar turları, avcılık ve kayak kentte bulabileceğiniz başlıca aktivitelerdir.
 
Moskova da gece yaşamı oldukça renklidir, Tverskaya caddesinin güneyi pahalı ve lüks barlarla dolup taşar. Novy Arbat caddesi, kentin en hareketli gece kulüplerinin bulunduğu diğer bir yerdir.
 

Neleri Tatmalı

Moskova hem eski tarz Rus restoranları hem de dünya mutfaklarından örnekler sunan modern mekanlar her damak zevkine hitap eden farklı yemek alternatifiyle göz kamaştırır. Ermeni, Amerikan, Avrupa, İtalyan, Japon ve Ukrayna mutfakları kentteki popüler uluslararası mutfaklardır. Moskovalıların arasında popüler olan Sushi trendi, yavaş yavaş popülerliğini kaybederek yerini ‘’pre-party’’ parti öncesi kafelere bırakmaya başlamıştır.
 
Votka, eğlence hayatının en önemli içeceğidir. Özellikle honney pepper votka denilen ballı ve acılı votka oldukça popülerdir.
 

Neler Almalı

Moskova alışveriş dünyasının kalbi; Tretyakovsky, Tverskaya, Arbat caddelerinde ve İzmaylovo Çarşısında atmaktadır. Havyar, votka, otantik el sanatları, matruşka bebekleri satın alabileceğiniz hediyelik eşyaların başında gelir.
 
Rusya ve Avrupa genelinde oldukça ünlü bir marka haline gelmiş olan Rus tasarımcı Igor Chapurin'in haute couture kıyafetlerine şehir merkezinde bulunan birçok lüks butikte rastlamak mümkündür.
 
Kitaigorod semtinde yer alan Tretyakovsky Proyezd sokağı, orta çağı andıran mimarisiyle hem Moskova'nın hem de dünyanın en pahalı alışveriş mekanlarından biri olarak ünlenmiştir. Lüks tüketim ürünlerine ait en ünlü markaların bulunabileceğ bu göz kamaştırıcı sokakta küçük bir gezinti yapmak bile büyülenmeniz için yeterli olacaktır.
 
İzmaylovo'da bulunan İzmaylovo Çarşısı, Rusya ve Moskova'daki sanat ve zanaat eşyaları satan en önemli alışveriş yeridir. El sanatı ürünleri, antikalar, Rus eşyaları, çok çeşitli geleneksel hediyelikler, Orta Asya'dan kilimler, satranç setleri, çömlekler ve daha fazlası bu pazarda satılmaktadır.