Milano

20:19:14

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
5º / 11º
 • Cu
  4º/13º
 • Ct
  6º/15º
 • Pa
  8º/15º
 • Pt
  8º/17º

Milano Ulaşım: 

 

Kente Ulaşım

Milano, bulunduğu bölgedeki en önemli kavşak noktalarından biri. İtalya, büyük ölçüde, Milano üzerinden kuzeydeki ülkelere bağlanıyor.

 

Trenle

Tren istasyonu Milano Centrale, kent merkezinde bulunuyor ve MM2 ve MM3 metro hatlarıyla bağlantısı var. Özellikle geceleri, tren istasyonun bulunduğu bölge pek de tekin olmuyor. Dikkatli olun!

 

Uçakla

Malpensa Havalimanı Avrupa’nın en büyük havalimanlarından biri. Milano'ya uçak bileti almak için Uçak Biletleri sayfamızdan uygun uçuşlara bakabilirsiniz. Ekonomik havayolu şirketleri, genellikle iki numaralı terminali kullanıyorlar. Malpensa Havaalanından Milanoya ulaşım servis arabaları, tren ve otobüslerle sağlanıyor. Servis arabaları için genellikle oldukça uzun kuyruklar oluşuyor. Bu yüzden tren ya da otobüsü tercih etmenizde fayda var.

Malpensa Express trenleri birinci terminalden kalkıyor ve 11€ ücret alıyorlar. Otobüsler ise her yirmi dakikada bir, ikinci terminalden kalkıyor, ücreti ise 7€50. Bu seçenekler haricinde, eğer havaalanına tren istasyonundan ulaşmak istiyorsanız, yakın zamanda direkt tren seferleri de başlamış durumda.

Milano’da Malpensa haricinde, daha çok ekonomik havayolu şirketleri tarafından tercih edilen Linate ve Orio havaalanları da bulunuyor.

 

Kent İçi Ulaşım

Milano, oldukça etkili bir şehir içi ulaşım sistemine sahip. Özellikle yaygın metro ağıyla, kentin istediğiniz noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tek biletin fiyatı 1€. Bu bilet 75 dakika boyunca geçerli. Bu süre içinde istediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. Bu bilet haricinde 3€ karşılığında 24 saat geçerli olan biletlerden de satın alabilirsiniz. İçinde 10 biletin bulunduğu karnelerin fiyatı ise 9€. Bu biletleri metro istasyonlarından, otomatik makinelerden ve tütün dükkânlarından alabilirsiniz. Metro girişlerinde turnikelere, diğer araçlarda ise araç içindeki kutulara bu biletleri okutmak zorundasınız.

 

Metro

Milano’daki bir numaralı toplu taşıma tercihiniz, kent trafiğini göz önüne aldığınızda metro olmalıdır. 5 hatta sahip olan metro, kentin birçok bölgesine ulaşıyor. Saat 05.00’te açılan metro, hafta içi günlerde gece yarısında, Cumartesi günleri ise 02.00’de kapanıyor.

 

Tramvay

Yolculuğunuz kısa sürecekse ve yeraltına inmek istemiyorsanız, tercihinizi tramvaydan yana kullanabilirsiniz.  Milano’nun oldukça modern bir tramvay ağı bulunuyor.

 

Otobüs

Son tercih olarak otobüsleri kullanmalısınız. Yaklaşık olarak saat 02.00’ye kadar çalışan otobüslerin saatleri, kent trafiği nedeniyle değişiklik gösterebiliyor.

 

Taksi

Kent içi trafiğin yoğunluğu göz önüne alındığında, Milano taksiyle yolculuk yapmak için pek uygun bir şehir değil. Taksimetreler 3€ sabit ücretle açılıyor (pazar ve resmi tatil günleri 5€10, geceleri 6€), kilometre başına ücret ise 0.90€. Taksileri ise yoldan, toplu taşıma istasyonlarından ve taksi duraklarından bulabilirsiniz.