Milano

17:10:22

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
10º
Kapalı
7º / 13º
 • Pt
  7º/16º
 • Sa
  8º/17º
 • Ça
  8º/17º
 • Pe
  9º/19º

Milano

 

İtalya'nın, Avrupa'nın kalanına açılan kapısı.

 

Milano'nun hareketli bir tarihi var. İtalyan devletleri döneminde birkaç kez el değiştiren kent, II. Dünya Savaşı'nda da büyük zarar görmüş.

Bugün Milano’nun bulunduğu topraklarda M.Ö. 6. yüzyılda Keltler tarafından bir köy kurulduğu biliniyor. Romalılar ise kenti M.Ö. 222 yılında almayı başarmışlar. O dönemde kente “Mediolanum" adı verilmiş. Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden sonra kentin önemi daha da artmış. Bulunduğu bölgenin başkenti haline gelen Milano, Roma’nın Hıristiyanlığı kabul etmesinde de öncü rol oynamış. Kentteki birçok kilise, Roma’nın Hıristiyanlığı kabul ettiği ilk yıllarda inşa edilmiş.

 

Milano, konumu itibariyle Roma’yı rahatsız eden Barbar kavim akınlarından en çok etkilenen kent olmuş. Bir dönem Barbar kavimlerin yönetiminde kalan kent, sonrasında bağımsızlığını ilan etmiş. Bağımsızlığın kazanıldığı bu dönem içinde kent bir süre demokrasiyle yönetilmiş. Sonrasında egemenlik Visconti ve Sforza ailelerine geçmiş.

 

Bu ailelerin egemenliğinden sonra sık sık el değiştirmiş. Hapsburglar, Napolyon ve Avusturya – Macaristan İmparatorluğu, kentte egemen olmuş.  İtalyan birliğinin sağlanmasından sonra Milano, önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Kentin bankacılık sistemi gelişmiş.

Kent, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılmış. İtalya’nın kuzeye açılan kapısı olması nedeniyle kent, İtalya’nın düşmanla en çok yüz yüze gelen kenti olmuş. Savaş sonrasında ise kentte yeniden bir yapılanma hareketi yaşanmış.