Mardin

19:24:20

GMT +03:00

Bugün
17º
Parçalı bulutlu
7º / 26º
 • Cu
  10º/21º
 • Ct
  12º/24º
 • Pa
  14º/26º
 • Pt
  17º/25º

Mardin’e tepeden bakın. Hem gündüz, hem gece!
Mardin, bir tepenin eteklerine kurulu. Kentin yukarı kısımlarına çıkıp kendinize bir açıklık bulun ve harika Mezopotamya manzarasının tadını çıkarın. Bu işi gece de yapmanızda fayda var. Zira gece vakti bu manzaraya baktığınızda, sihirli bir şekilde deniz kıyısında olduğunuzu hissettiriyor. 

 

Çarşılarda kaybolun
Mardin’in çarşıları zamana meydan okuyor. Çarşılarda her türlü esnaf ve zanaatkar, modern zamanların yıpratıcı etkisi altından ezilmeden çalışmaya devam ediyor. Ticaret, kent kültürünün bir parçası. Mardin’i gerçekten anlamak için Mardin’in çarşılarında dolaşmanız gerekiyor.

 

Telkâri ustaları tarafından büyülenin
Telkâri, Mardin’e has bir çeşit gümüş takı. Yapımı büyük ustalık ve sabır gerektiriyor. Birbirinden güzel telkâri takıların sergilendiği kuyumcuları gezin. Bu ustaların yetenekleri ve sabırları karşısında büyülenin.

 

Kiliseleri keşfedin
Mardin, tarih içinde Süryani nüfusun yoğun olarak yaşadığı kentlerden. Bugün sayıları azalmış olsa da birçok Süryani, Mardin’de yaşamaya devam ediyor. Kentin kültürel çeşitliliğinin en önemli parçalarından olan Süryanilerin ibadet mekânlarını keşfedin.