Malatya

17:09:18

GMT +03:00

Bugün
20º
Kapalı
16º / 23º
 • Pt
  17º/25º
 • Sa
  18º/27º
 • Ça
  15º/23º
 • Pe
  13º/21º

Anadolu’nun Yukarı Fırat bölgesinde bulunan Maltaya’nın tarihi, Neolitik çağa kadar uzanıyor. Kral Yolu ve Kervan Yolu üzerinde bulunan bu topraklardan birçok medeniyet geçmiş ve Malatya’nın sahip olduğu zenginlik ile su kaynakları, tüm zamanlarda cezbedici etkisini sürdürmüş.

 
III. Jeolojik zamanda oluşmuş yaşlı kalker ve volkanik küllerle bezeli bu topraklar Güney Doğu Anadolu’nun birçok önemli plato ve su havzalarını içinde barındırıyor. Türkiye’nin en büyük su havzası olan 127.000 km²’lik Fırat Havzası da burada bulunuyor.
 
Malatya’nın sahip olduğu en büyük değerlerden biri de el işçiliği. Usta ellerden çıkan ve şehrin otantik havasını yansıtan el dokuması çorap, eldiven, çuval, perde ve Dirican kilimleri yerli yabancı tüm turistlerin beğenisini topluyor.
 
Malatya’da varlığını sürdürmüş Hitit, Asur, Urartu, Pontus, Roma, Bizans ve Arap egemenliklerine ait kalıntıların, bölgeye eşsiz bir tarihi zenginlik kazandırdığını da söylemek gerek.
 
Malatya Havalimanın şehir merkezine uzaklığı 26 kilometredir.  Malatya Erhac havalimanı üçlü kodu ''MLX'' dır.
 
İstanbul ve Ankara'dan hafta'nın hergünü, İzmir'den Çarşamba, Cuma günleri karşılıklı direkt seferlerle Malatya'ya uçuş mevcuttur.
 
Türk havayolları, Sunexpress Havayolları ile ulaşım sağlanabilir.