Madrid

15:56:26

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
13º
Hafif yağmur
10º / 16º
 • Cu
  8º/17º
 • Ct
  3º/16º
 • Pa
  5º/19º
 • Pt
  11º/19º

Madrid, uluslararası ulaşım için önemli bir merkez noktası. Birçok havayolu şirketi, İspanya’daki merkezleri olarak Madrid’i kullanıyor. Şehir, demiryollarıyla İspanya’nın ve Avrupa’nın birçok önemli şehriyle direkt hatlarla bağlantı içinde. 

 

Kente Ulaşım

Trenle

Madrid’te üç tren istasyonu bulunuyor.

Estación de Chamartín, kuzeyden ve Portekiz’den gelen trenler tarafından kullanılıyor. Şehrin kuzeyinde bulunan istasyon, metro hattı ile şehrin önemli noktalarıyla bağlantı halinde.  İstasyon içinde, emanet dolapları ve kafeteryalar gibi birçok hizmet veriliyor.

Estación de Atocha istasyonu ise; güney, doğu ve batı İspanya yönüne doğru giden trenler tarafından kullanılmakta. Yani, bir sonraki durağınız Barselona ise gitmeniz gereken tren istasyonu Atocha.

Özellikle yaz döneminde, İspanya’nın dünyanın her yanından turist akınına uğraması nedeniyle, trenlerin oldukça dolu olduğunu hatırlatmamız gerek. Barselona – Madrid gibi yoğun olan bir hatta yolculuk yapıyorsanız, biletinizi önceden ayırtmanızda fayda var. Ayrıca, uzun mesafeli yolculukları gece yaparak, vakitten de kazanmanız mümkün.

Uçakla

Barajas havaalanı, Avrupa’daki en büyük havaalanlarından biri. Havaalanında geçirmeniz gereken vaktin, birçok havaalanındakinden daha fazla olacağını göz önüne alarak, havaalanına daha erken gelmeye özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Aksi takdirde iki terminal arası işleyen ufak metro hattını sabırsız bir şekilde bekleyen turistler kafilesinde yeriniz hazır olur.

Havaalanından kente ulaşmak için 8 numaralı otobüse binip Nuevos Ministerios metro istasyonunda inebilirsiniz. 1. ve 2. Terminalden kalkan 200 numaralı otobüs ise, Avenida de America yönüne doğru gidiyor. Eğer taksiye binmeye karar verirseniz, taksimetrenin açık olduğundan emin olun ve Madrid kent merkezi için 25 Avro’dan daha fazla vermeyin.

Otobüsle

Madrid’de birçok otobüs terminali var. Ama en büyüğü, Estación del Sur. Tüm uluslararası otobüsler, son durak olarak bu istasyonu kullanıyor. İstasyon Attocha tren istasyonunun güneyinde yer alıyor.

Kent İçi Ulaşım

Metro

06.00 ile 01.30 arasında çalışan metro, Madrid’in hemen hemen her yerini, oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir kılıyor (1€15, tek kullanımlık bilet, 5€80, on kullanımlık bilet)

Madrid, uzun bir metro hattına sahip. Bazı istasyonlar arasındaki mesafe, bir saatten fazla sürebiliyor. Bu yüzden özellikle havaalanı ya da tren istasyonu gibi bir yere yetişecekseniz, gideceğiniz mesafenin uzunluğunu önceden öğrenmeye bakın.