Madrid

07:22:42

GMT +02:00

1 € (EUR)
=
6.55 TL (TRY)
Bugün
14º
Hafif yağmur
10º / 18º
 • Sa
  10º/19º
 • Ça
  10º/19º
 • Pe
  10º/18º
 • Cu
  12º/13º

Pedro Almodóvar filmlerine mekân olan İspanyol başkenti; Barselona ile birlikte, ülkenin iki uç yaşamının kanatlarından birini oluşturuyor. Tarih boyunca Barselona ile olan çekişmesi, bugün sadece futbol alanında yaşansa da; iki şehir arasındaki rekabet, halklarının bilinçaltlarında devam ediyor.

Masumane bir şekilde tasvir etmek gerekirse, Barselona ve Madrid arasındaki çekişme, klasik bir Ankara-İstanbul çekişmesi.

Tıpkı Ankara gibi, Madrid de sonradan başkent olmuş, tıpkı Ankara gibi ülkenin ortasında yer alıyor, tıpkı Ankara gibi denize kıyısı yok ve hatta tıpkı Ankara gibi içinden geçen bir nehir ya da deniz yok. Buna karşılık Barselona, İstanbul’un renklerini taşıyor. Ama Madrid’in renkleri, Ankara’nın renkleri gibi derinde, bakmayı bilmeyenin göremeyeceği kadar derinde…

İspanya’nın çalkantılı tarihinde Madrid merkezi yönetimi temsil ettiği kadar, farklı olanların buluştuğu mekân olma özelliğini de taşımış. Bu çeşitliliği, yazın sıcağın, kışın soğuğun getirdiği derin yaşamı, Madrid sokaklarında yaşamak mümkün.

Kentin kurulmuş olduğu alanda, tarih öncesi dönemden bu yana yerleşim olduğuna inanılıyor. Manzanares nehrinin yakınlarında bulunan kalıntılar, bu durumun en büyük göstergesi.

Kentin adı, 10. yüzyıldan önce, tarih kayıtlarında yer almamış. Bu yıllarda, şu anda Kraliyet Sarayı’nın bulunduğu arazide, bir kale varmış. Bu kale, Müslüman akıncılar tarafından alınmış. Müslümanlar, Manzanares nehrini al-Magrid, yani “su kaynağı” olarak isimlendirmişler. Kentin bulunduğu alan ise “Mayrid” olarak anılmaya başlanmış. Müslüman egemenliğinin bitmesiyle birlikte, kentin adı yüzyıllar içinde Madrid’e dönüşmüş.

1085 yılında VI. Alfonso, Toledo yolunda ilerlerken, Madrid’i Müslümanlar’ın elinden almış.

Takip eden yıllarda; kabaca İspanyolların, İber Yarımadası topraklarını Müslümanlardan geri alması olan “Requnquista” hareketi dâhilinde, Madrid’te bulunan Müslümanlar ve Yahudiler, belirli bir alanda toplanmışlar. Bu bölgenin adı hâlâ “Morería”. Ancak 1494 yılında çıkan olaylar sonucunda bu azınlıkların sahip oldukları her türlü dini yapı ortadan kaldırılmış.

1561 yılına gelindiğinde ise II. Felipe, imparatorluk makamını Madrid’e taşımış. 18.y.y. ise, günümüz Madrid’inin inşa edilmeye başlandığı yıllar olmuş. Yapılan saraylar, köprüler ve kapılarla, kentin görünümü zenginleşmiş.

2 Mayıs 1808’de Puerta del Sol’da, Fransız egemenliğine karşı başlatılan isyan, 1813’e kadar süren egemenlik mücadelesine dönüşmüş. Mücadelenin sonunda, İngiliz-İspanyol birlikleri, Fransız’ları İspanya topraklarından çıkarmayı başarmışlar.

20. yüzyılda ise, General Franco, tüm İspanya’nın yönetimini için Madrid’i merkez olarak seçmiş. Bu tarihten sonra kent, merkezi yönetimin sembolü haline gelmiş.