Londra

21:22:58

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
Parçalı az bulutlu
1º / 12º
 • Ct
  2º/12º
 • Pa
  4º/13º
 • Pt
  5º/14º
 • Sa
  7º/15º

Dünya üzerinde en çok hava trafiğini ağırlayan şehir Londra. Bu kadar yüksek insan trafiği ve yüksek nüfusla oldukça gelişmiş bir ulaşım sistemi geliyor. Havaalanları arasında direkt ulaşım sağlayan servisler, metro, otobüsler gibi birçok yöntemi içerisinde barındırıyor Londra’daki taşıma sistemi.

Şehre uçak dışında İngiltere’nin birçok bölgesinden tren ve Avrupa’dan otobüsle ulaşılabiliyor.

Kente Ulaşım

Uçakla

Heathrow Airport

Avrupa ve Londra’nın en büyük ve dünyanın uluslararası yolcu trafiği açısından en yoğun havaalanı olan Heathrow’a dünyanın her yerindeki birçok büyük havaalanından direkt olarak ulaşılabiliyor. Bu yoğunluk sebebiyle Heathrow Havaalanı’nı kullanan uçuşlarda gecikmeler olabiliyor; İngiltere veya AB ülkelerine ait bir pasaportu olmayanlar için bu gecikmeler daha da fazla olabilir. Planınızı olası gecikmeleri göze alarak yapmanızda fayda var.

Heathrow’dan şehre ulaşımın genelde en hızlı yolu 15 dakikada bir kalkan ve yaklaşık 15 dakika yolculuk süresine sahip olan Heathrow Express Rail adı verilen tren sistemini kullanmak. Fakat bu tren hattı Paddington’da son bulduğundan, gideceğiniz yere göre başka bir ulaşım sistemiyle aktarma yapmanız gerekme ihtimali yüksek. Bu da, gideceğiniz yerin uzaklığına göre bu sistemin sizin için en hızlı seçenek olmama ihtimalini beraberinde getiriyor. Heathrow Express Rail trenlerine tek binişlik biletleri 16.5£ karşılığında satın alabilirsiniz. Aynı hattı kullanan Heathrow Connect Rail trenleri ise arada birkaç istasyonda da duruyor ve 7.90£ karşılığında 25 dakikalık bir yolculuk süresi sunuyor. Metroyu kullanmak da alternatifleriniz arasında, ama 1 saat civarında zamanı gözden çıkarmaya hazır olun.

Karayoluyla ulaşım içinse Piccadilly Circus ve Trafalgar Meydanı’na kadar giden N9 otobüsleri şehir merkezine kolay bir ulaşım yolu sunuyor. Bunun dışında da Londra’nın çeşitli bölgelerine giden otobüsler bulunuyor. Elbette taksi tutma seçeneği de her zaman mevcut.

Gatwick Airport

Londra’nın ikinci büyük havaalanı olan Gatwick, saatte ellinin üzerinde uçak hareketiyle dünyanın en yoğun pistine sahip. Gatwick Havaalanı’na da dünyanın birçok bölgesinden ulaşım mümkün. Demiryolunu tercih ediyorsanız buradan şehir merkezine Gatwick Express adındaki tren sistemiyle 19.90£ karşılığında 30-35 dakikada, Southern Railway ile 11.90£ karşılığında 35-40 dakikada ya da First Capital Connect ile 10£ ücretle ulaşabilirsiniz. Ekspres ve normal otobüsler ve taksi gibi karayolu seçenekleriniz da var. Bu yolculuklar gideceğiniz yere ve otobüsün türüne göre 1-2 saat sürebiliyor.

London Stansted Airport

Şehir merkezinin 48 km. kuzeydoğusunda bulunan Londra Stansted Havaalanı çoğunlukla Avrupa içi ucuz maliyetli havayolu firmalarına hizmet ediyor. Burada güvenlik kontrolünde sıra olması ve kontrolden geçebilmenizin bir saat sürmesi olası. Şehir ile arasında ulaşım da uzun sürdüğünden Stansted’i kullanıyorsanız programınızda uzun bir süre ayırmalısınız.

Londra’ya ulaşım demiryoluyla 14-20£ arasında değişen fiyatlar karşılığında 45-60 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor. Demiryolu hattından metroya aktarma yapmak da mümkün. Bunun dışında otobüs ve taksi alternatifleri her zamanki gibi mevcut.

London Luton Airport

Stansted’den daha küçük olan Luton Havaalanı Londra’nın merkezinin 51 km. kuzeyinde bulunuyor. Çoğunlukla Avrupa içi ekonomik uçuşlara hizmet eden Luton Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için 12.50£ karşılığında demiryolunu kullanabilir, 30-50 dakika arasında Londra’ya varabilirsiniz. Karayoluyla ulaşım 90 dakikaya kadar sürebiliyor.

London City Airport

Şehre en yakın havaalanı olan London City, küçüklüğünden dolayı diğer havaalanlarına kıyasla çok fazla uçuş tarafından kullanılmıyor. Çoğunlukla business class uçuşlara hizmet eden bu havaalanını kullanan bütçenize ve istediğiniz tarihlere uygun bir uçuş bulursanız, şehir içine ulaşım açısından hatırı sayılır bir zaman kazancınız olacaktır.

Kent İçi Ulaşım

Metroyla

“The Tube” olarak bilinen Londra metrosu dünyanın en eski metro sistemi. 11 hattında toplam 402 kilometre uzunluğuyla Londra’nın birçok yerine kolaylıkla ulaşım sağlıyor. Herhangi bir istasyondan alabileceğiniz metro haritasıyla bu sistemi istediğiniz yere gitmek için kullanmak oldukça basit.  

Biletinizde belirtilen alanlar dahilinde metro sistemi içerisinde istediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. Birçok toplu taşıma sisteminde kullanılabilen Oyster adı verilen elektronik kartlarla metroda da harcamanızı azaltabiliyorsunuz. Trenler genelde sabah 05.30’tan gece 01.00’e kadar hizmet veriyor.

Otobüsle

Londra’da otobüs seferleri şehrin çok geniş bir alanını kapsıyor. Özellikle kısa mesafeler için veya şehir merkezinin dışına gidecekseniz otobüsler metrodan daha hızlı bir seçenek olacaktır. Otobüs durakları metro istasyonlarından daha sık olduğundan, şehir merkezi dışında gitmek istediğiniz yere daha yakın bir yerde inme şansı tanıyabiliyorlar. Normal seferler sabah 06.00 ile gece 00.30 arasında sürüyor. Birçok yoğun hatta ise 24 saat otobüs bulmak mümkün. Otobüslerde de Oyster kart kullanmak faydalı.

Demiryoluyla

Londra’nın bazı kısımlarında, özellikle doğu ve kuzeyinde çeşitli demiryolu sistemleri bulunuyor. Bunlar genelde havaalanlarını metroya bağlamak ve şehir merkezi dışındaki bölgelerin ulaşımını sağlamak için kullanılıyor. Ayrıca metro sisteminin o kadar geniş olarak kapsamadığı güney kısımda da bu açığı kapatan bir tramvay sistemi bulunuyor.

Taksiyle

Londra’nın ünlü siyah taksileri alışılmış taksimetre sistemiyle çalışıyor. Taksimetre 2.20£ ücretle açılıyor ve geçen süre ve alınan yolla birlikte bu tutar elbette artıyor. Bahşiş vermeniz zorunlu değil, ama hizmetten memnun kalırsanız beklenecektir. Bu araçların tepelerinde bulunan TAXI yazılı lambalardan müsait olup olmadıkları anlaşılabiliyor; ışık yanıyorsa durdurabilirsiniz.  Normal taksilerin dışında minicab adı verilen önceden yapılan rezervasyonlarla çalışan kiralık araba servisleri bulunuyor. Bu araçlar genelde sabit ücretler üzerinden çalışıyor.