Londra

15:21:56

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
Kapalı
4º / 14º
 • Pt
  5º/16º
 • Sa
  8º/15º
 • Ça
  7º/12º
 • Pe
  4º/13º

Londra bölgesindeki yerleşimin tarihi M.Ö. 2000’lere kadar uzanıyor; ama bugün bildiğimiz Londra’nın I. yüzyılda bölgeye gelen Roma İmparatorluğuyla başladığı söylenebilir. Romalıların burada kurduğu Londinium’un adı resmi kayıtlarda ilk defa M.S. 60 yılında geçiyor. Roma İmparatorluğu döneminin artından Anglo-Saksonlar ve Norveçlilerin zamanla yerleştiği ve geliştirdiği Londra, Lundenwic adı altında önemli bir ticaret merkezi halini aldı.

1066 yılı İngiltere tarihinde önemli bir olayı, İngiltere’nin tek bir bayrak altında toplanmasını simgeler. Oluşan bu İngiliz devletinin başkenti de zamanla Londra olmuştur. İngiltere büyüdükçe ve güçlendikçe, başkenti de yalnızca devletin değil kültür ve sanayinin de kalbi haline geldi ve büyük bir nüfus artışı yaşadı. 16. yüzyılda şehrin nüfusu 200.000’e ulaştı. 18. ve 19. yüzyıllarda İngiltere’nin dünyanın en büyük imparatorluğu haline gelmesi, Londra’nın büyümesini her yönden daha da hızlandırdı ve Londra uzun süre için dünyanın en büyük şehri olarak kaldı.

I.Dünya Savaşı’nda Alman zeplin ve uçakları tarafından bombardımana tutulan Londra, II. Dünya Savaşı’nda da benzer bir durumla karşılaşacaktı. Geçen yüzyıllar içerisinde yangınlardan savaşlara, sanayileşmenin zehirleyici yan etkilerinden politik karmaşaya, hastalık ve aşırı nüfusa kadar birçok tehlikeyle yüzleşse de, Londra’nın yine bunca yüzyıl üzerinden zenginleşen içeriğinin büyük bir kısmı günümüze kadar gelmiş, şehre bugünkü tarihi havasını vermiştir.