Londra

22:57:21

GMT +01:00

1 £ (GBP)
=
7.87 TL (TRY)
Bugün
Hafif yağmur
3º / 12º
 • Pe
  3º/10º
 • Cu
  3º/13º
 • Ct
  6º/14º
 • Pa
  11º/19º

Hava kapalı olduğunda bile bu şehir parlar… her şey sürekli değişir; … dünyanın her yerinden bir parça bu şehirde kendini gösterir… ve İngiliz geleneği ile Londra, benzersiz bir harman sunar.

Zaman Dilimi: GMT +0 (Türkiye saati İngiltere saatinden 2 saat ileridir)
Para Birimi: Pound Sterlin
Telefon kodu: + 44 20
 
Londra 7 Milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoğun başkentlerinden biridir. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Heathrow (Kodu ''LHR'', Londra'nın 24 km batısında ), Gatwick (Kodu ''LGW'', Londranın 45 km güneyinde), London City (Kodu ''LCY'', Londra'nın 10 km doğusunda), Stansted (Kodu ''STN'', Londra'nın 66 km kuzeyinde), Luton (Kodu ''LTN'', Londra'nın 52 km kuzey batısında). Bunların en büyüğü Heathrow'dur. İstanbuldan Londra'ya uçuş süresi yaklaşık dört saat sürmektedir, Türk Havayolları, British Airways, Pegasus Havayolları, Easyjet, Jet Airways havayollarının direkt uçuşları mevcuttur. Ayrıca İzmir'den Pegasus havayollarının direkt uçuşu mevcuttur.
 
Şehir 2000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Tarihi armonisi, çığır açan mimarisi ve kültürü ile Londra şaşırtıcı ve devamlı dönüşüme uğrayan kent görünümündedir.
 
Londra uçak biletlerini ayırtırsanız Londra’nın belirli noktalarına göz atmayı unutmayın; Prenses Diana’nın anısına Kensington Sarayı, modern metropolün sembolü olan London Eye (dünyanın en yüksek dönme dolabı), Kew Bahçeleri, Green Park, Hyde Park, Big Ben, Trafalgar Meydanı, tüm dünyadan (Hollywood’dan Hong Kong’a kadar) ünlülerin balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds müzesi, Globe Tiyatrosu, sanatların buluşma yeri Royal Albert Hall, Londra Kulesi, ünlü Londra mağazası Harrods, İngiliz Müzesi, Buckingham Sarayı, Hampton Court, Londra Hayvanat Bahçesi, Lego Land
 
Kültür ve Eğlence; Londra kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlüdür. Britanya ulusal sanat koleksiyonlarına, Kraliyet Ailesi'ne ev sahipliği yapan, ve birçok temel aktiviteyi barındıran Londra'nın zengin tarihi, dikkati çeken mimarisi ve 200'ün üzerinde müzesi ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunar. Şehirdeki Büyük Tiyatro, Londra Orkestrası, Londra Bölgesel Sanat ve Tarih Müzeleri, Ulusal Galeri, Ulusal Resim Galerisi, Doğal Tarih Müzesi, Bilim Müzesi, görsel ve sahne sanatlarını yansıtan birçok olay, sanata ve tarihe olan ilginizi yeterince tatmin edecektir.
 
Söz konusu gece hayatı olduğunda Londra'yı geçebilen şehir çok azdır. Şehirde yüzlerce restoran, pub, sinema, tiyatro, gece kulübü, canlı müzik ve komedi programları ziyaretçileri bekler. Bu yüzden hava şartları ne olursa olsun günün her saati Londra'da yapılacak birşey mutlaka bulunur.
 
Yeme İçme; Londra'nın dört bir yana yayılmış her zevke ve cebe uygun çok sayıda mekan mevcuttur. İngiltere pubları, balığı ve cipsi (Fish&Chips) ile ünlüdür. Dünya mutfağından örnekler sunan restoranlara da kentin her yerinde rastlayabilirsiniz.
 
Alışveriş; Londra'nın her yerinde yemekten mücevhere, modadan ev mobilyasına kadar çok çeşitli ürün gamına sahip mağzalara rastlayabilirsiniz. Mağzaların bir çoğu bünyesinde restoran, kafe ve bar bulundurur. Hatta bazıları size spa yada güzellik hizmetleri bile sunar. Mağzalarda çok büyük kozmetik ve evli çiftlere özel bölümler yer alır.
 
Oxford Caddesi: Bu dünyaca ünlü cadde bilindik ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır.
Bond Caddesi: Oxford caddesinin bu bölümünde pahalı butikler bulunur.
Piccadilly: En eski İngiliz perakendecilerini barındıran Piccadilly geleneksel bir alışveriş yeridir. Knightsbridge: Burada dünyaca ünlü iki mağza Harvey Nichols ve Harrods bulunur.
Covent Garden Pazarı: Salı'dan Pazar'a kadar sabah 10:00 ile akşam 18:00'e kadar açık olan pazarda genellikle yerel mutfağa özgü meyve ve sebze satılır. Covent Garden'ın ana meydanında el sanatları, mücevher ve elbiseler satılmaktadır. Burası 200'den fazla artistin ve zanaatkarın kayıtlı olduğu ve İngiliz el sanatlarının en güzel örneklerinin yer aldığı açık ve daimi bir sergi gibidir.
Greenwich Pazarı: Perşembe ile Pazar arası saat 09:30'dan 17:30'a kadar açıktır. Londra'ya özgü el işleri, orjinal sanat çalışmaları, benzersiz hediyeler ve antikaların bulunabileceği en elverişli mekandır. Denizcilik tarihinin kalbi Greenwich'in kapalı çarşısı da mutlaka ziyaret edilmelidir.